ABD 19 Ağustos 2016'da Bunları Konuşuyor

 

ABD Türkiye’deki Terör Saldırılarını Kınadı

Amerika’nın Sesi (VOA), haberine göre Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Türkiye’nin güneydoğusunda dün ve bugün düzenlenen terör saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor” ifadesi kullanıldı.

 

400 Milyon Dolar İran'a Karşı 'Koz' Olarak Kullanılmış

VOA, haberine göre Obama yönetimi, ocak ayında İran’a uçakla gönderilen 400 milyon dolar tutarındaki nakit parayı, Amerikalı tutukluları serbest bırakması karşılığında Tahran’a karşı 'baskı aracı' olarak kullandığını açıkladı. Açıklama Washington’un ilk kez bu yönde kamuoyuna yaptığı bir itiraf olarak kabul edilse de yönetim, paranın “fidye” olarak ödendiği iddialarını hala reddediyor.

 

‘Suriye Uçakları Kürt Mevzilerini Bombaladı’

VOA, haberine göre Suriyeli muhalifler, Şam rejimine bağlı uçakların, ilk defa, ülkenin kuzeyinde Kürtler’in elinde bulunan yerleri bombaladığını bildirdi. Muhalif Kürt grupların sözcüsü Redur Khalil, uçakların Haseke’de, sivillerin yaşadığı yerleri hedef aldığını açıkladı. Khalil, bombardımanda çok sayıda kişinin öldüğünü ve sivillerin Haseke’yi terketmek zorunda kaldığını belirtti.

 

Türkiye’de Terör Saldırıları: 10 Ölü

VOA, haberine göre Türkiye’de terör saldırıları devam ediyor. Son 24 saat içinde Van, Elazığ ve Bitlis’te terör saldırıları meydana geldi.

 

19 Ağustos 2016'da İngiltere Bunları Konuşuyor

BCC, haberine göre Halep'teki bir hava saldırısının ardından enkaz altından çıkartılan beş yaşındaki Ümran'ın görüntülerini çeken Suriyeli gazeteci "Elini yüzüne götürdü, kanı gördü. Ne olup bittiğinden haberi yoktu" dedi. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine Ümran, Suriye'deki şiddetin de sembolü haline geldi.

 

Almanya'da Hükümetten Kısmi Burka Yasağına Destek

BCC, haberine göre Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ülkede kısmi bir burka yasağına destek verebileceğini söyledi.

 

Times: Rusya İncirlik'i Kullanmak İçin 'Türkiye'ye Baskı Yapıyor'

BCC, haberine göre Times gazetesi, Rus yetkililerin açıklamalarına dayandırdığı haberinde Moskova'nın İncirlik Hava üssünü kullanabilmek için Türkiye'ye baskı yaptığını yazdı. Morozov, "Nato'nun İncirlik Hava üssünü ana hava üssümüz olarak kullanmamız Erdoğan'ya varılacak anlaşmaya kaldı" dedi ve ekledi: "Bu, Rus hava kuvvetlerinin IŞİD'i ve diğer cihatçı grupları 'sürekli bombardıman' altında tutmasını ve savaşı hızla bir çözüme kavuşturmasını sağlayabilir." "Göreceksiniz, bir sonraki üs İncirlik olacak. Bu Putin için yeni bir zafer daha olacak."

 

ABD: İran'a 400 Milyon Dolarlık Ödeme 'Koz Olarak Kullanıldı'

BCC, haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'a yapılan 400 milyon dolarlık nakit para transferinin, İran'da tutuklu beş ABD vatandaşının serbest bırakılmasında 'koz olarak' kullanıldığını söyledi. Beyaz Saray ise, ABD'nin tutukluların serbest bırakılması için fidye ödediği iddialarını yalanladı ve paranın, 1979 İslam Devrimi'nden önce İran'la ABD arasında yaşanan mali bir anlaşmazlıkla ilgili olduğunu belirtti.

 

Erdoğan: Saldırılar 15 Temmuz Destanına Ve Demokrasi Nöbetlerine Misilleme

BCC, haberine göre İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği heyetine konuşan Erdoğan ,"15 Temmuzda FETÖ terör örgütü milletimize saldırdı. Bu hain yapı başarılı olamayanca nöbeti diğerleri devraldı" diye konuştu.

 

19 Ağustos 2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

 

Rusya'da IŞİD'e Biat Eden Bir Terör Şüphelisi Gözaltında

Sputnik, haberine göre Terör saldırısı hazırlığında olan bir şüpheli, Rusya'nın güneybatısındaki Samara kentinde düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Şüphelinin evinde yapılan aramada, IŞİD'e biat ettiğini gösteren bir belge de bulundu.

 

Çin Ordusu, Suriye Krizinde Çözüm Ortağı Olacak

Sputnik, haberine göre Suriye'nin başkenti Şam'a 3 günlük ziyaret düzenleyen Çinli üst düzey askeri yetkililer, Suriye hükümeti ile askeri yardım ve işbirliği konularında görüştü. Çin ordusun, Suriyeli askerleri eğitecek ve sivil halka da insani yardımda bulunulacak.

 

BM Haiti’de 10 Bin Kişinin Öldüğü Kolera Salgınındaki Rolünü Kabul Etti

Sputnik, haberine göre BM, 2010’da Haiti’de meydana gelen deprem sonrasında en az 10 bin kişinin ölümüne yol açan kolera salgınındaki rolünü ilk defa kabul etti.

 

Cihatçı Ve Silah Akışının Kesilmesi Baskısı: ‘Rusya Sinyal Veriyor'

Sputnik, haberine göre Ankara – Moskova hattında ilişkilerin normalleşmesi için karşılıklı olarak adımlar atılırken Rusya, Türkiye üzerinden Suriye'ye giden silah ve cihatçı akışının kesilmesi konusundaki baskısından vazgeçmiş değil. Ortadoğu uzmanı Hasan Selim Özertem, Suriye konusunun ilişkilerin dinamiğini belirleyeceğine dikkat çekiyor.

 

Rusya: Halep'in El Katerji Mahallesine Bombardıman Düzenlemedik

Sputnik, haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Suriye'deki Rus hava güçlerine ait uçakların yerleşim yerlerini hiçbir zaman hedef almadığını pek çok kez belirttik" dedi.

 

Rus Ordusundan Kırım'da Lojistik Destek Provası

Sputnik, haberine göre Rusya donanma ve kara güçlerinin Kırım'da devam eden tatbikatlar kapsamında lojistik destek provası yaptığı belirtildi. Rusya Savuma Bakan Yardımcısı Dmitriy Bulgakov, "Lojistik destek birimleri, (tatbikat kapsamında) Kırım'ın deniz ve kara bölgelerinde lojistik destek görevini yerine getirdi" dedi.

 

Bakan Albayrak: Türkiye'de Petrol Bulalım İlk Ben Açıklayacağım

Sputnik, haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, petrol bulunduğu ve kuyuların üzerinin kapatıldığı iddialarını yanıtladı ve "Türkiye'de petrol bulalım, ilk ben açıklayacağım" dedi.

 

ABD Güvenlik Konseyi Sözcüsü: Türkiye'ye Desteğimiz Devam Edecek

Sputnik, haberine göre ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, son günlerde gerçekleşen PKK saldırılarına ilişkin, "Terör olaylarının derinden sarstığı NATO müttefikimiz ve ortağımız Türkiye'ye kararlı desteğimiz devam edecek" dedi.

 

19 Ağustos 2016'da Almanya Bunları Konuşuyor

 

Merkel: Türkiye İle Bağımız Özel

Deutsche Welle (DW), haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya ve Türkiye arasında özel bir bağ olduğunu ve bu bağın böyle de kalmaya devam edeceğini ifade eden Merkel, "Alman – Türk ilişkilerini özel yapan, üç milyon Türk kökenlinin Almanya'da yaşıyor olmasıdır" dedi. Entegrasyonun başarıya ulaşmadığını gösteren örnekler de bulunduğunu vurgulayan Merkel, "Ancak bundan Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk kökenli için sonuç çıkarmanın yanlış olacağını" belirtti.

 

Avusturya Balkan Rotasının Kapalı Kalmasını İstiyor

DW, haberine göre Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, mülteciler tarafından kullanılan Balkan rotası boyunca sürekli sınır kontrolü yapılacağını söyledi. Kurz Alman gazetesi ‘Rheinische Post'a verdiği demeçte Balkan rotasının kapalı kalması gerektiğini vurguladı.

 

Türkiye 6 Yıl İçinde Üyeliği Hedefliyor

DW, haberine göre Türkiye'nin AB nezdindeki büyükelçisi Selim Yenel, Türk hükümetinin altı yıl içinde 2023'e kadar AB üyesi olmayı hedeflediğini söyledi.

 

Halep İçin Ateşkes Umudu

DW, haberine göre Rusya'nın Halep'te ateşkes ilan etme önerisi BM ve Almanya tarafından memnuniyetle karşılandı. Alman Kızılhaçı insani yardım çalışmaları için taraflardan ateşkese uyacaklarını taahhüt etmelerini istedi.

 

Ankara PKK’ya Karşı Alarmda

DW, haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde saldırılarını artıran PKK’yla mücadele için Beştepe’de güvenlik zirvesi topladı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, ‘‘bundan sonra alarm durumunu bir üst seviyeye çıkarmış bulunuyoruz” mesajını Ankara’daki diplomatik misyon şefleriyle de paylaştı.

 

Berlin Burkaya Yasağı Tartışıyor

DW, haberine göre Almanya'da burkanın yasaklanıp yasaklanmaması gerektiği tartışılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, yüzü örten peçeli çarşafın uyumu engellediği görüşünde.

 

19 Ağustos 2016'da İran Bunları Konuşuyor

 

Kasımi: İran Dış Politikasının Önceliği Bölge Ülkeleriyle En İyi İlişkiye Sahip Olmaktır

İRNA, haberine göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran dış politika önceliğinin komşular ve bölge ülkeleriyle en iyi ilişkiye sahip olmak olduğunu söyledi.

 

Kasımi, Türkiye'deki Son Terör Olaylarını Kınadı

İRNA, haberine göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, dün gece Van ve bugün de Elazığ'da meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınadı.

 

Mozafferi: İran-İtalya Arasında Mali, Bankacılık Ve Sigortacılık Engellerin Kalkmasında Önemli Gelişmeler Vardır

İRNA, haberine göre İran’ın İtalya Büyükelçisi Cihanbahş Mozafferi, İran-İtalya arasında mali, bankacılık ve sigortacılık engellerin kalkmasında önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

 

Ohedi: Arabistan, İranlı Hacıların Bu Sene Hacca Gitmemesinden Sorumludur

İRNA, haberine göre Ohedi yaptığı açıklamada,’’ Biz İranlı hacı adaylarını Arabistan yetkililerinin engellemelerinden dolayı haklarının zayi olmaması için hacca göndermedik’’ dedi.

 

İran’ın Petrol Ve Sıvı Gaz İhracatı Günlük Üç Milyon Varile Yaklaşmakta

İRNA, haberine göre İran’ın Temmuz ayında ham petrol ihracatının günlük 2.1 milyon varil olduğu ve ham petrol ile sıvı gaz ihracatının 2 milyon 740 bin varile ulaştığı bildirildi. İran Milli Petrol Şirketi Uluslararası İşler Müdürü Muhsin Gemseri yaptığı açıklamada, petrol ihracatının iyi durumda olduğunu fakat henüz ambargolar öncesi döneme ulaşmadığını belirtti.

 

19 Ağustos 2016'da Hollanda Bunları Konuşuyor

 

Trump ‘Kırıcı’ İfadeleri İçin Üzgün

Telegraaf, haberine göre ABD, başkanlık seçimleri adaylarından biri olan Donald Trump, kullandığı ifadelerden dolayı bir ihtimalle insanları kırdığı için pişmanlık duyduğunu belirtti.

 

Türkiye 2023’ten Önce AB’ye Girmek İstiyor

Telegraaf, haberine göre Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Selim Yenel, Türkiye’nin yedi sene içinde AB’ye girmek istediğini, Türkiye Cumhuriyeti 2023’te yüzüncü yılını kutlayacağını ve bunun bu vesileyle AB üyeliğini kutlamak için güzel bir fırsat olduğunu belirtti.

 

ABD: İran’a Fidye Ödenmedi

Telegraaf, haberine göre ABD, İran’dan, beş Amerikalı serbest bırakılana kadar 400 milyon dolar alıkoyduğunu itiraf etti. Bu sene içerisinde beş Amerikalı’nın serbest bırakılması karşılığında İran’a ödeme yapıldı. Eleştirmenler ödenen paranın fidye amacıyla verildiğini iddia etse de, ABD Dışişleri Bakanlığı iddiaları reddetti.

 

19 Ağustos 2016'da Çin Bunları Konuşuyor

 

Beyaz Saray: Barack Obama Ve Xi Jinping G20'de Görüşecek

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), haberine göre Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in G20 Hangzhou Zirvesi'nde bir araya gelerek "geniş kapsamlı" bir görüşme gerçekleştireceğini açıkladı. Beyaz Saray'dan yayımlanan açıklamada, iki liderin küresel, bölgesel ve ikili meseleleri ele alacağı belirtildi.

 

"Çin'e İhracat ABD Ekonomisi İçin Hayati Önemde"

ÇRİ, haberine göre Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), haberine göre ABD-Çin İş Konseyi'nin yayımladığı raporda, Çin'e mal ve hizmet ihracatının ABD ekonomisi ve ülkede istihdam artışı için önemli bir rol oynamayı sürdüreceği belirtildi. Konseyin dün yayımladığı raporda, ABD'nin Çin'e mal ihracatı 2015'te önceki iki yılın gerisinde kalarak 113 milyar dolar olarak kaydedilse de Çin'in ABD'nin en büyük ihracat piyasası olmayı sürdürdüğüne işaret edildi.

 

Çin ve Myanmar, Karşılıklı Güveni Arttıracak

ÇRİ, haberine göre Çin ve Myanmar, karşılıklı güveni artırma ve somut işbirliğini genişletme konusunda anlaştı.