ABD 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi ‘Telefon Görüşmesi' ABD ve AB Arasında Kriz Yarattı başlıklı haberinde, Amerika Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın Kiev’deki Amerikan büyükelçisiyle yaptığı ve küfürlü ifade kullanıldığı iddia edilen telefon görüşmesinin sızdırılması olayını konu almıştır. Nuland’ın AB hakkındaki küfürlü ifadelerinin Youtube’a sızdırılması olayında Rusya’nın etkisi olduğu söyleniyor.

 

Amerika’nın Sesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) geçen haftaki saldırıdan sonra, sınıra yakın bir bölgede bir IŞİD konvoyuna müdahale edilmesinin ardından, Ankara’da IŞİD’in Türkiye’yi hedef alması kaygısı doğurmuştur. IŞİD’e karşı alınan tavrın, örgütün Türkiye’nin çıkarlarına bir tehdit olarak görülmeye başlanmasından kaynaklandığı belirtilmiştir.

 

Amerika’nın Sesi, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’na Yüce Divan yolunu açacak yasa hükmü, dün gece TBMM’de kabul edilmiştir. Bu yasa ile, özellikle Uludere'de 34 sivil ölümüne neden olan bombardımanda doğrudan Başbakan tarafından yeni bir soruşturma yolunu da açabilecek.

 

Amerika’nın Sesi, Freedom House Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü konusunda “kısmen özgür” olarak nitelendirmesinin ardından, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskının Türkiye’de demokrasiye büyük tehdit olarak değerlendirmiş ve artık üst düzeyde Ankara’daki muhataplara iletmesi yönünde Obama yönetimine çağrıda bulunmuştur.

 

Çin 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin işlem fazlası vermeye devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Çin 2013 yılının 4. çeyreğinde hem cari hesaplarda, hem de sermaye hesaplarında fazla vermeye devam etti. Çin'in rezerv varlıklarındaki artış da sürdü.

 

Çin'in geçen yılın 4. çeyreğinde uluslararası ödemeler dengesi, bugün (7 Şubat ) Devlet Döviz İdaresi tarafından açıklandı. Buna göre, Çin 4. çeyrekte 49 milyar 800 milyon ABD Doları cari işlem fazlası verirken, sermaye hesaplarında ise işlem fazlası 81 milyar doları buldu.

 

CRİ, Pakistan: ABD saldırıları durmalı başlıklı haberinde, Pakistan, ABD'nin insansız hava araçlarıyla yaptığı saldırıların tamamen durdurulmasını istiyor.

Pakistan hükümeti, Taliban'la barış görüşmelerine başladı. Hükümet, barış görüşmelerinin olumsuz etkilenmemesi için, ABD'nin Pakistan'da Taliban'a yönelik düzenlediği insansız uçak operasyonlarının azaltılmasını istedi. ABD ordusu son günlerde hava operasyonlarını büyük ölçüde azalttı.

 

CRİ, "Çin güçlü bir spor ülkesi olacak" başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, spor alanında güçlü bir ülke olma yolunda ilerleyeceklerini söyledi.

 

22. Kış Olimpiyat Oyunları'na katılmak üzere Rusya'nın Soçi kentinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (6 Şubat) Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Xi bu görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in 2022 yılında kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmak için başvuru yaptığını hatırlattı.

 

CRİ, Humus'ta geçici ateşkes diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM), Suriye krizine ilişkin taraflar arasında Humus kentinde geçici ateşkes sağlanmasını olumlu karşıladı.

 

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Fahan Hak, Humus'ta mahsur kalan sivillerin kurtarılması ve kente insani yardım ulaştırılması için ateşkes yapıldığını söyledi. Hak, ilgili tarafların Humus'ta güvenlik koridoru açmalarının hemen ardından, insani yardımların başlayacağını belirtti. Hak, yardım sayesinde mahsur kalan 2 bin 500 sivilin kurtarılacağını kaydetti.

 

CRİ,  Altın Hafta ekonomiye can verdi diye yazıyor. Haberde, Bahar Bayramı tatili Çin'de Altın Hafta olarak adlandırılıyor. Altın Hafta boyunca Çin'de tüketim piyasası canlandı.

 

CRİ, Pakistan ve Taliban arasında barış görüşmesi diye yazıyor. Haberde, Pakistan hükümeti ile Taliban, müzakere süreci kapsamında masaya oturdu.

 

Taraflar arasında görüşme (6 Şubat) İslamabadat'ta yapıldı. Hükümet ve Taliban, tüm şiddet eylemlerinin durdurularak, barış sürecinin ilerletilmesi konusunda fikir birliği sağladı.

 

Görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiride, diyaloğun anayasa çerçevesinde sürdürüleceği, güvenliği ve barışı olumsuz etkileyecek bütün eylemlerden kaçınılacağı kaydedildi.

CRİ,  Xi-Putin görüşmesinde ortaklık vurgusu başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimi Putin ile bir araya geldi.

 

Xi Jinping dünkü (6 Şubat) görüşmede yaptığı konuşmada, Soçi'de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları'nın, Rusya'daki yönetimin başarılarının bir sembolü olduğunu söyledi. Çin ve Rusya'nın iyi komşu, ortak ve yakın dost olduklarına dikkat çeken Xi, Rusya hükümetinin etili organizasyonu altında Kış Olimpiyat Oyunları'nın muhakkak çok renkli ve unutulmaz bir olimpiyat şenliği olacağını vurguladı.

 

CRİ, Bağdat 8 ayrı patlamayla sarsıldı diye yazıyor. Haberde, Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün (6 Şubat) bomba yüklü araçlarla yapılan 8 ayrı saldırıda en az 1 kişi öldü, 44 kişi yaralandı.

Irak polis makamlarından alınan bilgiye göre, Bağdat'ın doğusundaki Jamila bölgesindeki bir pazara bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 1 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

 

CRİ, Xi ve Putin'den ortak kutlama mesajı diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kimyasal silahların Suriye dışına çıkarılması görevine koruma sağlayan Çin ve Rusya askeri gemilerindeki personele ortak kutlama mesajı gönderdiler.

 

Xi Jinping ve Vladimir Putin, kış olimpiyat oyunları için bulundukları Rusya'nın Soçi kentinde dün (6 Şubat) Çin ve Rus gemilerinin kaptanlarıyla video aracılığıyla görüştüler.

 

CRİ,  Türkiye'de yeni internet düzenlemesi başlıklı haberinde, İnternet kullanımına ilişkin yeni düzenlemeleri içeren torba yasa Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

TBMM'de geçen haftadan beri görüşmeleri devam eden Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internet erişimiyle ilgili maddeler görüşüldükten sonra kabul edildi.

 

Kabul edilen maddelere göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda, mahkeme kararı olmaksızın söz konusu içeriği doğrudan engelleyebilecek. Eğer vatandaş, internette kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünürse mahkemeye başvurabilecek. Mahkeme 24 saat içinde içeriği engelleme kararı verebilecek. İnternet kullanıcılarının hangi sitelere girdikleri iki yıl boyunca kayıt altına alınacak. TİB'in talep etmesi halinde, içerik sağlayıcılar bu bilgileri vermek zorunda olacak.

 

Rusya 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Akkuyu’da 9/11 testi diye yazıyor. Haberde, Rus şirketi, Akkuyu için ‘Ya uçak çarparsa’ denemesi yapacak.

 

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Mersin-Akkuyu’ya inşa edecek Rusya’nın Rosatom şirketi, tamamlandığında dört reaktörden oluşacak santrale 11 Eylül (9/11) saldırılarında olduğu gibi 400 ton ağırlında bir uçağın tam hız çarpması halinde bile felaket yaşanmayacağı garantisini almak için ilginç bir testi ihaleye açtı.

 

Rusya’nın Sesi, Tacikistan’da para transferi rekoru diye yazıyor. Haberde, Orta Asya ülkesi Tacikistan’da halkın önemli bir kısmı geçimini sağlamak için yurtdışında çalışıyor.

Tacik vatandaşlarının en çok istihdam kapısı bulduğu Rusya’dan Tacikistan’a yapılan yabancı para transferinde rekor kırıldı.

 

Rusya’nın Sesi, Soçi’nin değişimi UOK Başkanını etkiledi diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (OUK) Başkanı Thomas Bach, Soçi’de birkaç yıl içinde elde edilen değişimden etkilendiğini itiraf etti. Başkan ayrıca Rusya’nın misafirperverliğini de kaydetti.

 

Soçi’de bir resepsiyon veren UOK Başkanı Bach, “Bizi çok sıcak karşılayan Devlet Başkanı Putin ve Rusya halkı, geleneksel Rus misafirperverliğini gösterdi. Rusya’nın adaylığını sunmak üzere heyet başkanı olarak gelen Putin, o günden bu güne kadar Olimpiyat Oyunları’yla her zaman öncelikli olarak ilgilendi. Bölgenin sadece yedi yılda bu denli değişmesi bizi çok etkiledi. Soçi’de, Rusya’da yapılacak mükemmel Olimpiyatları sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

 

Rusya’nın Sesi, ABD, İran’la işbirliği yapan şirketlere yaptırım uygulayacak diye yazıyor. Haberde, ABD yönetimi, Amerika tarafından İran’a karşı uygulanmakta olan yaptırımlara rağmen İran’la işbirliği kurmaya çalışan birçok şirket ve kişiye kısıtlamalar getirdi. ABD Maliye Bakanlığının yayınladığı haberde, yaptırım uygulanacaklar arasında Türkiye, İspanya, Almanya, Gürcistan, Afganistan, Lihtenştayn, Birleşik Arap Emirlikleri ve de İran’nlı bazı şirket ve kişiler var.

 

Rusya’nın Sesi, Nazarbayev Kazakistan’ın adının değiştirilmesini önerdi diye yazıyor. Haberde, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ülkenin adının Kazak eli (Kazakların ülkesi) olarak değiştirilmesinin düşünülmesini önerdi. O bununla ilgili açıklamayı Atırau’ndaki Entelektüel Okul’u ziyareti ve kamu üyeleri ile görüşmesi sırasında yaptı.

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesi’nin açıklamasında onun “Ülkemizin adında diğer Orta Asya ülkelerinde olduğu gibi “stan” son eki bulunmaktadır. Diğer taraftan nüfusunun sadece iki milyon olduğu ve yabancıların ilgi duyduğu Moğolistan adında “stan” son eki bulunmamaktadır” sözlerine yer verildi.

 

Rusya’nın Sesi, Soçi’de 22.Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni gerçekleştirilecek diye yazıyor. Haberde, Bugün Soçi’de 22.Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni gerçekleştirilecek. Tören Fisht Olimpiyat Stadı’nda sembolik bir zaman olan Moskova saatiyle 20:14’te başlayacak. Olimpiyat çanağındaki ateş yakılacak, göndere ise tüm dünyadaki sporcuların birlik sembolü olan 5 renkli halkalardan oluşan bayrak çekilecek. Şu an için törenin ayrıntıları gizli tutuluyor.

 

Rusya’nın Sesi, Bosna Hersek’te protesto gösterileri: 130 yaralı başlıklı haberinde, İtar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde iki gündür karışıklıklar devam ediyor. Bu zaman diliminde göstericiler ile polisler arasında çıkan çatışmalarda 130 kişi yaralandı. Bunlardan 104’ü güvenlik görevlileri olurken, yaralananların çoğunun başlıca yaralanma nedeni göstericileri dağıtmak için kullanılan göz yaşartıcı gaz ile zehirlenme oldu.

 

Rusya’nın Sesi, Beyaz Rusya Büyükelçiliği CNN’e şehitler anıtına hakaret edilmesi ile ilgili açıklamaların kabul edilemeyeceğini belirtti diye yazıyor. Haberde, ABD Beyaz Rusya maslahatgüzarı Oleg Kravçenko Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada Amerika’daki Beyaz Rusya diplomatik misyonun Brest Kalesi’ni savunanlara karşı kullanılan hakaret içeren ifadelerin kabul edilemeyeceğine yönelik CNN sitesi editörüne bir mektup gönderildiğini ifade etti.

 

Rusya’nın Sesi, Humus’ta şehir sakinlerinin tahliyesi için ateşkes uygulanacak diye yazıyor. BBC’nin haberine göre, Suriye hükümet birlikleri cuma günü Humus şehrindeki sivillerin tahliyesi için askeri operasyonu durduracak.

 

Öte yandan, muhalifler tarafından ateşkes gerçekleştirileceği yönünde bir açıklama gelmezken, ancak Kızılay Suriye Şubesi isyancıların Suriye hükümetinin kararını destekleyecekleri yönünde sinyaller alındığını bildirdi. Ateşkes sayesinde sadece insanların tahliyesinin değil, aynı zamanda o şehirde insanı yardım ulaştırma imkanına da kavuşulması bekleniyor.

 

Rusya’nın Sesi, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı hakaretten dolayı AB’den özür diledi diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın cuma günü yayınladığı habere göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland Avrupa Birliği’ne yönelik telefon görüşmesi sırasında sarf edilen kabalıktan dolayı Avrupalı diplomatlardan özür diledi.

 

Rusya’nın Sesi, İnternet düzenlemesini yazarlar nasıl yorumladı diye yazıyor. Haberde, Tartışmalar eşliğinde TBMM'de kabul edilen internet yasası, bugün köşe yazarlarının da gündemindeydi. 17 Aralık operasyonunun ardından hükümetle karşı karşıya gelen Gülen Cemaati'nin gazetesi Zaman'dan İhsan Dağı ve Vatan yazarı Okay Gönensin düzenlemeye tepki gösterdi. Akşam yazarı Emin Pazarcı ise düzenlemenin vatandaşları koruyacağını savundu.

 

Rusya’nın Sesi, Lavrov bazı ülke liderlerinin Olimpiyatlara gelmiyor olması üzerine yapılan tartışmaları ‘‘aptallık’’ olarak nitelendirdi diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu’nun Washington’da bulunan Büyükelçisi Sergey Kislyak, yaptığı açıklamada, ABD’li üst düzey yetkililerin Olimpiyatlara gelmeyi reddetmelerini Rusya’nın dramatize etmediğini belirtti. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün gazetecilere verdiği demeçte, bazı ülke liderlerinin Soçi’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunlarına gelmeyecek olması üzerine yapılmakta olan tartışmaları ‘‘aptallık’’ olarak nitelendirerek, ‘‘Bu son derece aptalca, bir o kadar da saçma bir tartışma. Madem bu konuya değindik; o zaman şunu da söylemeden geçemeyeceğim… Hayatım boyunca bu tip tartışmaların; yani, kaç devlet liderinin geldiği üzerine istişarelerin yapıldığı bir başka Olimpiyat organizasyonu daha hatırlamıyorum’’ şeklinde konuştu.

 

Rusya’nın Sesi, Ruslar İstanbul'da derin izler bıraktı diye yazıyor. Haberde, "Rus ve Türk devrimi yıllarında İstanbul… Bal rengi gözleri, uzun boyu, yüzündeki çilleri, kızıl saçları ile asi bir genç kadın Agafya…" Ertürk Akşun, son kitabı 'Agafya’yı ve Beyaz Rusların İstanbul’a uzanan hikayesini, “Süheyla Demir’le Radyo Sohbetleri”nde anlattı.

 

Rusya’nın Sesi, Şam, Cenevre-2’nin ikinci turuna katılmayı onayladı diye yazıyor. Haberde, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın bugün yaptığı açıklamada, Suriye meselesinin çözümü için 10 Şubat tarihinde Cenevre’de başlayacak olan ikici tur görüşmelerine Şam’ın katılacağını belirttiği bildirildi. Bakan Yardımcısı açıklamasının devamında, görüşmelere Şam Hükümeti’ni temsilen katılacak olan heyetin, Haziran 2012’de kabul edilen Cenevre Tebliği’nin maddeleri üzerinde muhalif delegasyon ile istişare yapmayı planladığını da sözlerine ekledi.

 

Rusya’nın Sesi, 2014 Kış Olimpiyat meşalesinin yolculuğu Soçi’de son buldu diye yazıyor.  Haberde, 22. Kış Olimpiyat Oyunları’nın meşale koşusunun son gününün gündüz ayağının son meşale taşıyıcısı gönüllü Igor Biryukov, bugün Soçi’de finişe ulaştı. Böylece Olimpiyat meşalesinin Antik Olimpiya’dan 2014 Kış Olimpiyatları’nın başkenti Soçi’ye yolculuğu sona erdi.

 

İngiltere 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

BBC, Human Rights Watch, hükümetin internet üzerindeki denetimini arttıran, kullanıcıların çevrimiçi faaliyetlerine tamamen erişebilmesini sağlayan ve çevrimiçi içerikleri mahkeme kararı olmadan engelleme yetkisini arttıran bir dizi kanun maddesinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilmesi gerektiğini bildirmiştir.

 

BBC, ABD'ye göre El Kaide'ye destek rotası: Körfez-İran-Türkiye-Suriye diye yazıyor. Haberde, ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'nin aralarında bulunduğu bir dizi ülkedeki şirket ve kişileri, İran'a yönelik yaptırımları deldikleri gerekçesiyle kara listeye aldı.

 

Söz konusu kişi ve şirketler, İran'ın tartışmalı nükleer programına destek olmakla ve terörizmi desteklemekle suçlanıyor. Kişiler arasında bir Türk bulunuyor.

 

Bakanlık açıklamasında, Suriye'deki El Kaide bağlantılı grupların İran ve Türkiye üzerinden desteklendiği resmen ifade ediliyor.

Uzmanlar, ABD'nin bir resmi raporda İran ile Suriye'deki El Kaide arasında bağ kurmasına dikkat çekiyor.

 

Almanya 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Neue Osnabrücker Zeitung yasa bağlamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sert bir dille eleştiriyor:

 

"Türkiye Başbakanı'nın Berlin ziyaretinin dönüm noktası olduğuna inananlar, yanıldı. Ankara'ya döner dönmez internet sayfalarının mahkeme kararı olmaksızın kapatılmasını öngören bir yasayı meclisten geçirdi. Bunun için söylenebilecek tek sözcük var: Sansür. Hırslı Erdoğan rakiplerini böyle susturmayı umuyor. Aynı zamanda halkın özgür ve kapsamlı biçimde bilgi almasını da engelliyor. Neyse ki Erdoğan, Türkiye demek değil, neyse ki yakında seçimler var. Bu seçimler halkın ne istediğini açıklığa kavuşturacak: Erdoğan'ın sultan olduğu bir Türkiye mi yoksa özgür bir demokrasi mi?"

 

Weser Kurier internet yasası ile ilgili yorumunda şu görüşleri savunuyor:

 

"Türkiye Başbakanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı olmak istediği bir yılın başında. Her şey bu amaca yönelik tabi. 59 yaşındaki politikacı Cumhurbaşkanlığı Köşkü yolunda işte bu nedenle sözde hükümet düşmanı komplocuların üzerine sert biçimde gidiyor: Binlerce polisin zorunlu görev değişikliği, Erdoğan hükümetine yönelik yolsuzluk suçlamalarının üzerine giden savcı ve hâkimlerin görev değişikliği ya da şimdi Meclis'ten geçen internet yasası… Erdoğan bunları yaparak, AB ile birçok köprüyü atmış oluyor. Birçok uzman yasanın en geç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde durdurulacağı konusunda hem fikir. Ancak Erdoğan için Avrupa'nın direktifleri şu sıralar onun siyasi hedeflerinden daha az önem taşıyor. Erdoğan'ın geçen yıllardaki Avrupa politikası da Brüksel'le ilişkilerin donduğu gerilemelerle dolu. Ancak sonuçta her iki taraf görüşmeleri sürdürme konusunda fikir birliği sağladı. Büyük olasılıkla şimdi internet yasası konusunda da böyle olacak. Ancak Türkiye ve AB'nin ilişkileri bu krizden zarar almadan kurtulamayacak. Erdoğan otoriter bir ruhun şekillendirdiği yasa ile Brüksel'de geride kalan kredisinin güvenilirliğini de tüketmiş oluyor. Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından bu zararı tamir etse bile geriye güvensizlik kalıntıları kalacak. Erdoğan ülkesine iyilik yapmıyor."

 

Schwäbische Zeitung da aynı konuyla yorumunda, internet yasasının Türkiye'yi gerilemeye götürdüğü görüşünü savunuyor:

 

"İnternet Başbakan Erdoğan için seçimlerdeki en büyük tehdit. O ve partisi Adalet ve Kalkınma Partisi için izledikleri siyasetin seçimlerde dalgalandığı dönemler geride kalmış görünüyor. Yeni yasa gençliği koruma bahanesiyle bütün Türk medyasının tamamen aynı olmasını öngörüyor. Yanlış yaptığı konusunda hiçbir şüphesi olmayan, kendinden emin Erdoğan böyle yaparak, her otoriter devlet adamı gibi davranmış oluyor: İnternette kendisini eleştirenleri, muhalifleri susturmak istiyor, hoşa gitmeyen seslere kamuoyunda bir platform sunulmamasını sağlıyor. Türkiye bu adımla hiç kuşkusuz otoriter bir devlet olma yolunda. Bu karar AB üyeliğinde bir geri adım ve Brüksel tarafından cezalandırılmak zorunda."

 

Straubinger Tagblatt ise Türkiye ile ilgili yorumunda, ülkenin AB üyelik sürecini irdeliyor:

 

"Erdoğan'ın Türkiyesi AB ile müzakere sürecinde yeni bir fasıl açmalı mı? Berlin ve Brüksel geleceklerini Avrupa'da gören Türklere aksi takdirde zarar verebileceğinden korkuyor. Ancak tam tersi doğru: AB, hayatını Cumhurbaşkanlığı ile taçlandırmak isteyen Erdoğan'a şimdiye dek olduğundan daha somut bir biçimde Türkiye'nin ancak Brüksel Kulübü'nün tüzüklerine uyması halinde AB'de bir yere sahip olacağını açıklamak zorunda."

 

Ukrayna 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, Afdan Yararlanmak İçin Süre Geçiyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’da muhalefet ile iktidar arasındaki gerilimi azaltmak için geçen hafta yürürlüğe giren, yasa ihlali yapan protestocuların salıverilmesini öngören af yasasının, 259 kişiyi kapsayacağı bildirildi.

 

Ukrayna’nın Sesi,  Yatesenuk Başbakanlığa Hazırım Udar-Destekliyoruz diye yazıyor. Haberde, Siyasi krizin sürdüğü Ukrayna’da, muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseny Yatsenyuk başbakanlık görevi için hazır olduğunu söyledi.

 

İran 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İran Radyosu (İRİB), Amerika ve AB'den siyonist İsrail'e yeni yerleşim tepkisi diye yazıyor. Haberde, AB Yüksek Temsilcisi Ashton, ırkçı İsrail'in 558 yeni yerleşim birimi için inşaat izni vermesini eleştirdi. Catherine Ashton, Kudüs yerel yetkililerinin, Doğu Kudüs, Har Homa, Neve Yaakov ve Pisgat Zeev'de'te 558 yerleşim birimi için inşaat izni vermesinden derin endişe duyduğunu belirtti.

 

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Ashton, "Bu planlar, Kudüs'ün iki devletin başkenti olma ihtimalini ve Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki bölgesel bitişikliği riske atabilir" dedi.

 

İRİB, Uludere operasyonuna katılan iki pilot istifa etti diye yazıyor. Haberde, Şırnak'ın Uludere ilçesi ile Kuzey Irak sınırında düzenlenen ve 34 kişinin öldüğü hava operasyonuna katılan pilotlardan 2'sinin psikolojilerinin bozulduğu ve istifa ettikleri öğrenildi.

 

İRİB, UAEK temsilcisi İran'a geliyor başlıklı haberinde, İslami İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Behruz Kemalvendi,  Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) temsilcisinin İran'la müzakere amacıyla bugün Tahran'a geleceğini söyledi.

 

İRİB, BM'ye göre ABD, dünyada en cani ülkedir diye yazıyor. Haberde, İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon sözcüsü Seyyid Hasan Nakavi Hüseyni, Amerika'yı cani bir ülke olarak niteledi.

Seyyid Hasan Nakavi Hüseyni,  Meclis Haber Ajansı'na verdiği demeçte,  BM insan hakları konseyinin her yıl yıllık olarak yayınladığı dönem raporuna göre, Amerika'nın geçen yıl  dünyada en cani ülke olarak   görüldüğünü söyledi.

 

İRİB, Zarif: İran halkı İslam inkılabı yıldönümünde Amerika'ya cevabını verecektir başlıklı haberinde, İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran halkının İslam inkılabının yıldönümü merasiminde Amerikalı yetkililerin açıklamalarına gerekli cevabı vereceğini söyledi.

 

Zarif,  dün Fars haber ajansına verdiği demeçte,  Amerikan dışişleri bakanı John Kerry ile yardımcısı Vandy Sharmen'in nükleer anlaşma ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek, İran halkının İslam inkılâbının zafer yıldönümü 11 Şubat tarihi yürüyüşlerinde Amerikalı yetkililerin bu açıklamalarının ne kadar değersiz ve itibarsız olduğunu göstereceğini söyledi.

 

Fars Haber Ajansı (FHA),  Rus Atom Firması Başkan vekili Nikolay Spaski, İranlı yetkililerle Buşehr nükleer santralinin ikinci ünitesinin inşaatını görüştüklerini açıkladı.

 

FHA, İran Hava Kuvvetleri İkinci Komutanı General Pilot Alirıza Berhor, önümüzdeki yılda "Sağer" savaş uçağının yeni modeli İran semalarında uçacağını açıkladı.

 

FHA, İran Radyo-Televizyonu uydu hizmetlerine yönelik ambargoların kaldırıldığı bildirildi.

 

FHA, ABD Maliye Bakanlığı birkaç kişi ve şirketi İran karşıtı yaptırımları ihlal etme suçundan ambargo kapsamına aldı.

 

FHA, İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sherman’ın İran’ın içişlerine karışma hakkı olmadığını vurguladı.

 

FHA, Suriye’nin kimyasal silahlarının transfer işini belirlenen zamanda bitirememesi üzerine BM Teşkilatı bu ülkeden faaliyetlerini hızlandırmasını istedi.

 

FHA, İran eski İstihbarat Bakanı, İngiliz casusluk teşkilatının bölgede din savaşı çıkartma peşinde olduğunu vurguladı.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikalı mevkidaşıyla Yardımcısının İran’la ilgili küstahça açıklamalarının bir değeri olmadığını ve İran halkının 11 Şubat’ta onlara cevap vereceğini vurguladı.

 

FHA, Fars Haber Ajansı Amerikalı yetkililerin küstahça sözlerine verilecek en güzel cevapları ödüllendirmek amacıyla bir yarışma düzenliyor.

 

FHA, İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi, İran, Arak nükleer tesislerinde bazı değişiklikler yaparak Batı'nın bu konudaki kaygılarını giderebileceğini belirtti.

 

FHA, Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Başkanı Ayetullah Rafsancani, eğer Batı yine mazeret aramaya kalkışırsa İran'la ortaya çıkan işbirliği fırsatını kaybedeceğini vurguladı.

 

FHA,  İslamî Şura Meclisi Milletvekilleri bir bildiri yayınlayarak hükümetten Amerika Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vandy Sherman'ın küstah sözlerine gereken cevabı vermesini istedi.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milletvekili İzzetullah Yusufian, Türkiye yönetimi doğalgaz kesintisi yüzünden İran aleyhinde 2.5 milyar dolarlık tazminat davası açtığını açıkladı.

 

Suriye 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Ülkenin Dört Bir Yanında Terörle Mücadele Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucusu ordu birliklerimiz dün ülkenin dört bir yanında sürdürdükleri operasyonlar sonucunda onlarca teröristi ölü ve yaralı düşürmekle birlikte, teröristlerin halkımıza karşı saldırılarında ve katliamlarında kullandıkları envai çeşit silah ve mühimmatlarını da yok etti.

 

Şam Kırsalında Saldırgan Grup Etkisiz Hale Getirildi

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Harasta bölgesinde düzenledikleri bir operasyon sonucunda 3 teröristi ölü olarak ele geçirdiklerini ve Covbar Semtinde Muallimin Kulesi yakınlarında teröristlere ait silah yüklü bir aracı, içindekilerle birlikte imha ettiklerini dile getirdi.

 

SANA, Zoubi: Suriye’nin Cenevre İle İlgili Tutumu Başından Beri Değişmedi diye yazıyor. Haberde, Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi; Suriye’nin Cenevre’ye gitme konusundaki tutumunun, 2012 Haziran Ayında yayınlanan birinci Cenevre beyanından bu yana değişmediğini ifade ederek bu tutumun Suriye’nin bağımsızlık ve egemenliğiyle birlikte birlik ve bütünlüğünü koruyarak akan kanın durmasını sağlayacak siyasi çözüm alternatifine açık olmak şeklinde tanımlanabileceğini belirtti.

 

SANA, Eski Kente İnsani Yardım Ulaştırılmasında Anlaşmaya Varıldı diye yazıyor. Haberde, Homs Valisi Talal el Berazi, BM’nin Suriye’de İkame Eden Temsilcisi Yakup el Hulu ile silahlı teröristlerin abluka altına aldığı Eski Homs Kentindeki sivillerin tahliye edilmesi ve kentten çıkmak istemeyen sivillere insani yardım ulaştırılması konusundaki çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

SANA, Yaptıkları Büyük Hatanın Farkına Varıp Teslim Oldular başlıklı haberinde, Homs Kırsalının Reyan Bölgesinde terör eylemlerine katılmaktan pişmanlık duyan 191 kişi ilgili güvenlik birimlerine silahlarıyla birlikte teslim oldular.

 

Pişmanlıklarını dile getirerek teslim olan silahlılar bundan sonra vatan ve vatandaşların güvenliğine zarar verecek hiçbir faaliyette bulunmama taahhüdünde bulunduktan sonra resmi işlemleri düzenlenerek serbest bırakıldılar.

 

SANA, Terörü Destekleyen Suudi Rejimi İslam’ın Temsilcisi Olamaz diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’da bulunan Suriyeli gurbetçiler ve Ukraynalı yüzlerce kişi başkent Kiev’de bir araya gelerek terörü destekleyen Suudi rejimi politikalarını protesto ettiklerini ve Suriye yönetim-halkını desteklediklerini ifade ettiler.

 

Suudi rejimin teröre verdiği her türlü desteği kesmesini talep eden yürüyüş katılımcıları; Suriye’ye silahlı terörist gönderme faaliyetlerine son verilmesini istediler.

 

Ellerinde Suriye, Ukrayna ve Rusya bayrakları taşıyan katılımcılar haykırdıkları sloganlarla Suriye yönetimi ve halkının yanında olduklarını ve teröre karşı sürdürdükleri mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini dile getirdiler.

 

SANA, Uluslararası Örgütler Üstlerine Düşeni Yapmıyor diye yazıyor. Haberde, Sosyal işler Bakanı Kinda el Şammat hükümetin, terör eylemleri neticesinde zarar gören ve tehcir edilen istisnasız tüm ailelere insani yardımların ulaştırılmasına gösterdiği büyük özeni bir kez daha vurguladı.

 

İnsani Yardım Yüksek Kurulunun başkanlığında dün düzenlediği oturumda konuşan Şammat; insani yardım alanında çalışan uluslar arası örgütlerin yardım takdim etmede üstlerine düşeni yeteri derecede yerine getirmediklerini belirtti.

 

SANA,  Arnus: Önümüzdeki Aşama Terör Gruplarınca Yıkılan Alt Yapının Restore Edilmesine Yoğunlaşacak başlıklı haberinde, Kamu İşler Bakanı Hüseyin Arnus, önümüzdeki aşamada silahlı terör grupları tarafından yıkıma maruz kalan alt yapıların restore edilmesi ve yeniden imara yoğunlaşacağını belirtti.

 

Bakan Arnus, Kunaytra’da göçmen işleri müdürlüğünde siyasi, sosyal ve hizmet aktiviteleriyle bir araya gelişinde Bakanlığın göçmenlere geçici ikamet temin etmek için suni binaların inşası için çizdiği plan çerçevesinde 1200 aileyi sığacak 40 yerleşim biriminin hazır hale geldiğine işaret etti.

 

SANA,  Çurkin: Suriye’ye İnsani Yardım Konusu Siyasileştirilmeye Çalışılıyor başlıklı haberinde, Rusya’nın BM’deki Daimi Temsilcisi Vitaly Çurkin; BM Güvenlik Konseyinin özel bir kararla Suriye’deki insani sorunların çözümünü çok öncesinden üstlenmiş olması gerektiğini ifade ederek şu anda kimi devletlerin böyle bir kararı benimsemesinin durumu siyasileştirme amacına hizmet ettiğini belirtti.

 

SANA, Türkiye Hükümeti Ulusal Çıkarlarına Aykırı Davrandı diye yazıyor. Haberde, İran Şura Meclisinde milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi; kimi devletlerin Suriye'de destekledikleri terörün tehlikesinin istisnasız tüm bölge devletleri ve halklarına karşı büyük ve ciddi bir tehlike teşkil ettiğinin altını çizdi.

 

Meyadin televizyonu ile mülakatında Brojerdi; Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi devletlerin Suriye'deki krizde oynadıkları rolün baştan beri açık ve net olduğuna dikkat çekti. Brojerdi; söz konusu bu devletlerin baştan beri Suriye hükümeti ve halkına karşı teröristlere silah, barınak ve para desteğinde bulunduklarına vurgu yaptı.

 

SANA, Hükümetin Desteği ile Bu Zor Hedef Sağlanabilir diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon; kimyasal silahların 30 Haziran tarihine kadar yok edilmesi konusunda üstüne düşeni yapmada Suriye'ye güvendiğini ifade etti.

 

Rusya'nın Sochi kentinde yapılacak olimpiyatlara ilişkin bulunduğu toplantı ardından basına yaptığı açıklamada Ban; Suriye'deki kimyasal silahlarının yok edilmesinde cüzi bir gecikmenin olmasına rağmen sürecin seri bir şekilde ilerlediğini söyledi.

 

SANA, Mc Coul ABD’nin Üretttiği Terör Örgütleri Eylem Yapabilirler.. Kerry Suriye’den Gelen Terör Meddinin Arttığını İtiraf Etti başlıklı haberinde, Amerikan Kongresinde Milletvekili Michael Mc Coul, Suriye’de başta Nusra Cephesi olmak üzere Kaide örgütüne bağlı örgütlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı saldırı düzenlemeyi düşündüğünü söyledi.

 

Mc Coul Amerikan CNN kanalının kendisiyle yaptığı röportajında, tehdidin bir yıldan fazla bir zamandır var olduğunu öyle ki Suriye’deki silahlıların aralarında Nusra Cephesinin de bulunduğu Kaide örgütüyle beraber eğitim gördüklerini belirtti.

 

SANA, 250’den Fazla Suudili Suriye’de Terörist Grupların Yanında Savaşırken Öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Orta Doğu İşlerinde Uzman Fransız Yazar ve Gazeteci George Malbruno, batılı bir istihbarat cihazının düzenlediği araştırmadan naklen, Suriye’de bulunan 2000 Suudiliden 250’sinin silahlı terör gruplarının yanında savaşırken öldürüldüklerini belirtti.

 

Azerbaycan 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News.tr, Cumhurbaşkanı Aliyev, Litvanya Başbakanıyla görüştü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Federasyonu’na dün başlayan çalışma ziyareti kapsamında Soçi’de Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius ile bir araya geldi.

 

Görüşmede Azerbaycan’la Litvanya arasında ilişkilerin gelişiminden duyulan memnuniyet dile getirildi, bu ilişkilerin geliştirilmesi için iyi fırsatların bulunduğu ifade edildi.

 

1News, Azerbaycan askeri şehit oldu diye yazıyor. Haberde, İşgalci Ermenistan Silahlı Birlikleri cephe hattında ateşkes ihlallerini sürdürüyor.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün saat 18.40’da Ermenistan silahlı birliklerinin ateşkesi ihlalleri sonucu Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri askeri er Eşgin Guliyev’in keskin nişancı tarafından vurularak şehit olduğu belirtildi.

 

Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov’un emriyle şehit Eşgin Guliyev’e ölümünden sonra “Askeri Hizmette Üstün Başarı” Madalyasının 3. derecesi verildi.

 

1News, Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili Azerbaycan’a geliyor diye yazıyor. Haberde, Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili 12-13 Şubat tarihlerinde Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

Gürcistan’ın Bakü Büyükelçiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Georgi Margvelaşvili’nin cumhurbaşkanı seçildikten sonra Azerbaycan’ı ilk kez ziyaret edeceği belirtildi.

 

1News, Suriye’nin bir zamanlar ticaret merkezi olan Halep’te rejim güçlerinin varil bombalı saldırıları son beş günde 250’den fazla can aldı. Siviller kaçmaya çalışıyor. İslam Cephesi ise ‘Hak Vaad Yaklaşıyor’ adıyla karşı saldırıya geçti.

 

1News, Türkiye, İsrail'in yeni yerleşim yeri inşa etme kararını kınadı diye yazıyor. Haberde, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail tarafından 5 Şubat'ta inşa edileceği duyurulan konutlarla ilgili "işgal altındaki Doğu Kudüs'teki yasadışı yerleşimlerde 558 yeni konut inşa etme kararını kınıyoruz" denildi.

 

1News, AB ile Azerbaycan arasında işbirliği konuları görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği (AB) – Azerbaycan İşbirliği Komitesi çerçevesinde faaliyet gösteren Adliye, Güvenlik, İnsan Hakları ve Demokrasi Alt Komitesinin dördüncü toplantısı Brüksel’de yapıldı.

 

Azerbaycan’ın AB Temsilciliğinden verilen bilgiye göre, toplantının ilk günü hukuk, sınır yönetimi, göç ve organize suçla mücadele alanında AB-Azerbaycan eylem planının gerçekleştirilmesine ilişkin konular ele alındı.

 

1News, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı 'yorum hatası' çıktı diye yazıyor. Haberde, Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah el Sisi'nin, Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını söylediğine ilişkin haber dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Ancak Mısır ordusu, bunun Sisi'yle röportaj yapan Kuveyt gazetesinin "kendi yorumu" olduğunu belirterek, haberi yalanladı.

 

1News, "Torba tasarı" yasalaştı diye yazıyor. Haberde, Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, internet düzenlemesinin de içinde bulunduğu torba yasa, Meclis'te kabul edildi.

 

Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

 

1News, Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’nın, "İnterneti yasaklamıyoruz, internetin yasaklanmasının kolay olduğu mekanizmayı ortadan kaldırıyoruz" dedi.

 

Bakanlık toplantı salonunda TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 5651 Sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"da yapılan değişikliklere ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenleyen Bakan Elvan, internet düzenlemesine ilişkin değişik yorumların yapıldığını ve bilgi kirliliğinin oluştuğunu ifade etti.

 

Bulgaristan 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

‘Sega’ gazetesi, bu önergenin başarısızlıkla sonuçlanacağı bilinciyle sunulmuş olduğunu yazarken Başbakan Oreşarski’nin söz konusu problemleri GERB iktidarı yaratmış olduğu için güvenoyu gerekçesini bir öz eleştirisi olarak kabul edilebileceği yolundaki ironi dolu sözlerini veriyor. ‘Duma’ gazetesine göre sosyalistler muhalefetin bu kareketlerini soğukkanlı biçimde kabul edip bu güvenoyunun hükümet lehinde sonuçlanacağını belirtiyor.

 

Gazeteler, İçişleri Bakanlığı’nın günlük suç olayları ile mücadelede güçlerini tam seferber etme kararını geniş olarak yansıtıyor. ‘Trud’ gazetesinin bununla ilgili manşeti ‘Jandarmalar, köylerdeki hırsızları yakalayacak’ diyor. Ve küçük yerleşim birimlerinde yaşayanların günlük hayatının suç olayları işleyenlerce bir kâbusa çevrilmiş olduğunu ekliyor. ‘Monitor’ gazetesine göre Pazartesi sabahı Emniyet güçleri sıcak noktalara girecek. Şimdiye kadar jandarma güçlerinin küçük yerleşim yerlerinde böyle bir operasyonunun düzenlenmiş olmadığı da belirtiliyor. ‘Sega’ gazetesi, devletin bu tedbiri uygularken son aylarda giderek genişleyen günlük suç olayları ile başedeceğini umduğunu belirtiyor.

 

‘Standard’ gazetesi, birinci sayfasında vergi makamlarının ‘Mercedes’li çocukların yakalanması için ‘operasyon düzenlediğinı’ yazıyor. Operasyon sırasında pahalı mülk ve limuzin sahibi 18 yaşından küçük gençler soruşturulacak. Bu hallerde pahalı mülk ve limuzinler anne ve babaları tarafından onlara kaydettirilmiştir. Hedefleri gerçek sahiplerinin bulunmamasıdır.

 

‘Sega’ gazetesi, Seçim Kanunu Geçici Komisyonu’ndan milletvekillerinin seçim kampanyaları sırasında adayların iyi adını zedeleyen makaleleri yasaklayan kararı oybirliğiyle almalarını belirterek bundan memnuniyetsizliğini ifade ediyor. Yasağı ihlal edenlere 10 bin Avro kadar para cezası uyulanabilir. Gazete,‘Gözlemci’ köşesinde yeni Seçim Yasası ile ilgili polemikler sırasında farklı sosyal ve mesleksel topluluklar arasında şaşırtıcı etkisi olan durumları sıralıyor ve ‘İdari saçmalıkların milli bir sicilini yapsak mı?’sorusunu yöneltiyor.

 

‘Trud’ gazetesi, Güneydoğu Bulgaristan’ın Sliven kentinde yaşayan 2 yaşındaki Martin’in rakam ve harfleri tanıma ve 11 dilde 10’a kadar sayma yeteneğiyle ailenin yakın ve tanıdıklarını şaşırttığını yazıyor. Oğlan ayrıca toplama ve çıkarma gibi matematiksel işlemleri de yapabiliyor. Şimdi çarpmayı da öğreniyormuş ama ilk önce bunu hesap makinesi kullanarak gerçekleştiriyormuş.

 

‘Dnevnik’ gazetesi, Cuma sayısında Soçi Kış Olimpiyatlarına katılan Bulgaristan heyetinin ataşesi Ekaterina Dafovska’nın gazeteciler ile kamuoyunu Bulgar oyuncularının bu olimpiyattaki performansına ilişkin beklentilerini biraz azaltmaya çağırısına yer veriyor. Dafovka şöyle diyor: ‘

 

Bu kadar titiz olmamalısınız. Sporcularımızın şu ana kadarki iyi performansına rağmen Olimpiyat tamamen farklı bir yarıştır. Klasmanda iyi bir yer almak için elimizden gelen her şeyi yapacağız ancak kalan devletlerin güçlü sporcularını da unutmamamız lazım. Onlar Soçi’de tamamen seferber edilmiş bir durumda savaşacaklar.’

 

Kosova 7 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Kosova Radyosu, Avrupa Birliği Kosova’daki sivil topluma 2.6 milyon Avro ayırmıştır. AB özel temsilcisi, “Civil Society Facility” programı çerçevesinde sivil toplumu finans ettiği 14 hibe projeyi duyurmuştur.