15.08.2016 İngiltere Bunları Konuşuyor

İngiltere'de Sahte Sığınma Başvuruları

Times, "Sığınma taleplerinin üçte biri sahte" başlıklı haberinde İngiltere'de vize süreleri dolan ve sığınma talebinde bulunan göçmenlerin üçte birinden fazlasının başvuru sürecinin yasal olmadığını yazıyor.

Sahte başvuruların da göçmenlerin İngiltere'ye ayak bastığı sırada değil, göçten sorumlu yetkililerin yakalamasıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.

Işid göçmenlerin arasına mı karışıyor?

The Daily Telegraph'ta yer alan bir haberde, İtalya'nın 'IŞİD'in Avrupa'ya sızmak için göçmenlerin arasına karışacağı' uyarısı yer alıyor.

Habere göre İtalyan istihbaratı, Libya'da IŞİD'in kalesi olarak bilinen Sirte'den militanların Akdeniz'e göçmen kılığında geçebileceği uyarısını yapıyor.

The Daily Telegraph yüzlerce IŞİD militanının da Libya hükümetine bağlı askerlerin saldırısı ve ABD'nin hava saldırılarından sonra Avrupa'ya kaçtığını yazıyor.

Financial Times'ta Suriyeli mülteci ile röportaj

Guardian gazetesi, Şubat 2015 – Mart 2016 arasında İstanbul Atatürk Havaalanında 'Sorunlu Yolcular Odası'nda' tutulan Suriyeli mülteci Fadi Mansour'la yapılan bir röportaja yer veriyor.

Mansour, 2014 yılı Kasım ayında Türkiye'ye ulaşmış, üç ay sonra sahte pasaportla Almanya uçağına binmişti. Uçak, Kuala Lumpur'a gitti ve Malezya polisi de seyahat belgelerinin sahte olduğunu söyleyip Mansour'u Türkiye'ye geri gönderdi.

Guardian, Mansur'un gözaltında tutulanlar arasındaki bir radikalin üç defa saldırısına uğradığı iddiasına da yer verip daha sonra Suriyeli mültecinin Lübnan'a gitmeye çalıştığını ancak yine durdurulup Türkiye'ye geri gönderildiğini yazıyor.

Haberde şu ifadeler var: "Mansour şimdi durumuna gülebiliyor çünkü sonunda serbest bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü'nün kampanyasından sonra Avustralya durumunu duydu ve ona sığınma vermeyi kabul etti. Önce Atatürk havaalanından bir geri gönderme merkezine gitti oradan da Haziran ayı başında Avustralya'ya gitti."

15.08.2016'da Amerika Bunları Konuşuyor

JFK Havalimanında Asılsız Bomba Paniği Vardı

New York JFK havalimanında silahlı saldırgan olduğu yönünde yapılan telefon ihbarları büyük paniğe neden oldu. Saat 21.30 sularında 8 numaralı terminalde silahlı bir saldırgan ihbarı alan güvenlik güçleri terminali boşalttı. Uçuşlar iptal edilirken, terminalde bulunan yolcular büyük panik yaşadı.

John F. Kennedy havalimanında silahlı saldırgan olduğu yönünde ikinci ihbar da saat 22.15 sularında yapıldı. Bu kez silahlı saldırganların 1 numaralı terminalde olduğu iddia edildi. İhbarın ardından kısa süre içerisinde 1. Terminal de boşaltıldı.

İhbarların ardından bomba uzmanları ve çok sayıda terörle mücadele timlerinin bulunduğu özel ekipler havaalanına sevk edildi.

Havalimanı bir süre uçuşlara kapatıldı. İstanbul’dan JFK havalimanına tan 22.15 te inen Türk Hava Yollarını ait bir uçağın bulunduğu çok sayıda uçakta bulunan yolcular, güvenlik gerekçesiyle yaklaşık üç saat bekletildiler.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan görgü tanıkları 1 numaralı terminalin tahliyesi sırasında büyük panik yaşandığını, insanların ezilme tehlikesi atlattığını belirttiler.

Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin terminalin boşaltılmasının ardından dışardaki yolcuları yer yatmaları yönünde uyarması nedeniyle paniğin daha da büyüdüğüne dikkati çekti. Ayrıca bazıları aynı anda terminalden silah sesleri duyulduğunu söyledi.

Polisin sık sık terminalde bulunan halka “Canınızı kurtarmak istiyorsanız buradan uzaklaşın” çağrısında bulunduğunu ve bunun da paniği tetiklediğini öne sürdüler.

Havaalanında saat 00.30 itibariyle kapatılan terminallerin yeniden açıldığı, uçaklarda bekletilen yolcularında terminallere girişlerinin başladığı bildirildi.

Yetkililer ihbarların asılsız olduğu belirterek olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti. JFK havalimanında yoğun güvenlik önlemleri sürüyor.

ABD İle Uzlaşı İçin Gülen'in İadesi Şart Koşuldu

İstanbul Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla ABD’li makamlara gönderdiği yazıda, Fethullah Gülen’in iade edilmeden önce geçici olarak tutuklanmasını istedi. Başbakan Yıldırım da Türkiye ile ABD arasındaki uzlaşının sürmesi için Gülen’in iadesini şart koştu.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin bir numaralı sorumlusu olarak görülen Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için ABD nezdindeki başvurular sürüyor. Darbe girişimi soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması” lideri olduğu iddia edilen Gülen'in tutuklanması için ABD’deki yetkili makamlarına başvurdu.

Siyahi Genci Öldüren Polis De Siyahi Çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Can Tuncay tarafından ABD’deki makamlara iletilmek üzerine Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışişleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda darbe girişiminin Gülen’in talimatıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Sputnik'in haberine göre,ABD'nin Wisconsin eyaletine bağlı Milwaukee kentinde polis tarafından öldürülen 23 yaşındaki siyah genç Sylville Smith'i vuran memurun da siyah olduğu bildirildi.Bu arada gece boyu süren gerginliğin ardından yakılan akaryakıt istasyonunun ve iş yerlerinin çevresi vatandaşlar tarafından temizlendi. Öfkeli kalabalığın hedefi olan iş yerleri önünde polisin nöbet tuttuğu gözlendi.

15.08.2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

Güvenliğimiz İçin Sınırların Kapanması Söz Konusu

Rusya ile Türkiye arasında kurulan üçlü mekanizmada gündeme gelen, Suriye sınırının kapatılması konusunu değerlendiren eski diplomat Aydın Selcen “Gerekirse Suriye ve Rusya hava kuvvetlerinden de yardım alınıp sınır kapatılabilir. Ulusal güvenliğimiz için de gerekli” diyor.

Türkiye ile Rusya arasında kurulan ve dışişleri, istihbarat ve silahlı kuvvetler temsilcilerinin yer aldığı üçlü mekanizmanın ilk toplantısı geçen hafta yapıldı. Toplantıda cihatçı ve silah akışının durdurulması için Türkiye — Suriye sınırının kapatılması, Moskova tarafından gündeme getirildi.

Rusya ile Türkiye, Suriye konusunda farklı yaklaşımlara sahip. Ankara, Suriye politikasında değişiklik sinyalleri verse de, bazı örgütleri desteklemek başta olmak üzere, sahada fiili olarak eski politikalarının önemli bir bölümünü sürdürüyor. Bu koşullarda, cihatçı ve silah akışının kesilmesi için Ankara, Suriye sınırının kapatılması talebini hayata geçirir mi?

Dışişleri Bakanlığı’nda 20 yıl görev yapan eski Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen, Batı’nın da Rusya’nın da, Suriye Demokratik Güçleri denetiminde olmayan sınır hattından Suriye’ye cihatçı ve silah akışının kesilmesini talep ettiğini belirtiyor.

Putin ve Nazarbayev Soçi'de görüşecek

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'nın, Putin ve Nazarbayev'in yarın Soçi'de bir görüşme gerçekleştireceğine dair yaptığı açıklama, Kremlin tarafından da doğrulandı.

Kremlin, liderlerin ikili ticari, ekonomik, kültürel, insani ilişkileri görüşeceğini ve Avrasya bölgesinde işbirliğinin teşviki ile bölgeyi ilgilendiren kilit konuları ele alacağını ifade etti.

Moskova Borsası tarihin en yüksek seviyesini gördü

MICEX endeksi, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve rublenin de güçlenmesiyle birlikte 1977.19 puana çıkarak tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Daha önceki zirvesi 1976.69 puan ile 21 Nisan'da görülen MICEX endeksi şu anda 1974.21 seviyesinden işlem görüyor.

Rus rublesi de petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte dolar karşısında değerlenerek 64.03, euro karşısında ise 71.55 seviyelerinden işlem görüyor.

MICEX endeksinin ölçümlerine 1997 yılında 100 puan seviyesiyle başlanırken, endeksin en düşük seviyesi ise 5 Ekim 1998'de 18.53 puanla gerçekleşmişti.

15.08.2016'da Almanya Bunları Konuşuyor

Çavuşoğlu: Bu Türkiye düşmanlığı neden?

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman ‘Bild' gazetesine verdiği mülakatta, başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye'ye destek verilmemesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Vize muafiyeti talebini yeniden dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu Alman medyasını ‘manipülasyon ve yanlış bilgilendirme' yapmakla suçladı ve “Gazeteniz de dahil olmak üzere Alman medyasında çıkan haberler Türkiye'nin gerçekleriyle ilgisi olmayan bir yöne kaydırılıyor” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Mülteci anlaşmasına bir bakın. Aramızda bütün Türkler için ekim ayından itibaren vize muafiyeti uygulanacağına dair anlaşma var. Anlaşmayı hatırlattığımda aniden hiddete kapılanlar oluyor. AB’nin işine yarayan her şeyi biz yerine getireceğiz ama karşılığında Türkiye hiçbir şey alamayacak. Bu olmaz”, dedi.

Almanya ile Rusya arasında kriz diyaloğu

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier uluslarası kriz odakları Ukrayna ve Suriye ilgili temaslarda bulunmak üzere Jekaterinburg'da Rusya Federasyonu Dışişleri bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek. Sergey Lavrov ikili ilişkilerin önemine işaretle, ‘Almanya ile Rusya arasındaki ilişkilerin altın çağını yaşadığının' söylenemeyeceğini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı ‘bunda Rusya'nın suçu olmadığını söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Jekaterinburg'a hareketinden önce Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin yeniden artmasından endişe duyduğunu dile getirdi. Rusya Ukrayna'nın Moskova tarafından ilhak edilen Kırım'da sabotaj hazırlığı yaptığının ortaya çıkarıldığını duyurmuş ve Kiev yönetimini ‘teröristlikle' suçlamıştı.

Türkiye ile Avusturya arasında gerginlik artıyor

Avusturya'nın Ankara maslahatgüzarı Viyana havalimanındaki panoda yayınlanan manşet nedeniyle protesto notası verilmek üzere Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ‘Türkiye 15 yaşından küçük çocuklarla cinsel ilişkile izin veriyor' yazısının Türkiye'nin itibarını zedeleyici ve mesnetsiz olduğunu söyledi.

Viyana Havalimanı'ndaki panoda daha önce de bir Avusturya gazetesinin haberinden alıntı olarak, ‘Türkiye tatili sadece Erdoğan'ı destekler' yazısı yayınlanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, ‘Avrupa'da giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yükselen merkezi konumundaki bir ülkenin (Avusturya) bu hastalığın giderilmesine odaklanması gerektiğini' duyurmuştu.

15.08.2016'da İran Bunları Konuşuyor

İran nükleer anlaşmanın harfiyen uygulanmasını talep ediyor

İran Meclis Güvenlik Komisyonu 2015 yılının temmuz ayında imzalanan nükleer antlaşmanın eksik uygulanması için mühlet tanınmasını talep etti. Komisyon sözcüsü Muhammed Cevad Camali imzalanmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen anlaşmanın bütünüyle uygulanmadığını söyledi. Sözcü İran'a uygulanan yaptırımların hâlâ kaldırılmadığını ve İran ekonomisinin kötü durumda olduğunu belirtti.

Muhammed Cevad Camali bu nedenle karşı tarafa mühlet tanınıp, İran ekonomisini felç eden yaptırımlar öngörülen tarihe kadar kaldırılmadığı takdirde İran'ın antlaşmadan ayrılması gerektiğini söyledi. Komisyon böyle bir durumda İran'ın nükleer programını yeniden başlatmasının normal karşılanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Şemhani: Sınırlarımızda kalıcı güvenlik İran’n kırmızı çizgisidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kapsalı Ortak Eylem Planına (KOEP) iyimser olmanın ABD’ye karşı iyimser anlamına gelmediğini söyledi. Ruhani eyalet gezileri kapsamında gittiği Kohgiluye ve Buyer Ahmed’de halka hitaben yaptığı konuşmada Siyonistler ve bazı körfez ülkesi kıyısındaki ülkelerin KOEP’in uygulanmasından rahatsızlık duyduklarını fakat halkın birliği ve İslam İnkılabı Liderinin desteği ile halkın tarihi bir zafer kazandığını söyledi. İran’ın dünyanın 6 en büyük gücü karşısında 30 ay boyu direndiğini ve İranlı diplomatların emeği sayesinde nükleer anlaşmaya varıldığını belirterek, nükleer anlaşmanın duvarları yıkmak ve İranlı bilim adamlarının ekonomik büyümeye katkı sağlamalarının önlerinin açılması için imzalandığını vurguladı.

Zarif: Barış için daha fazla işbirliği yoldadır

Zarif bugün attığı Twitte, demokrasiye destek için cesaretli Türk bacı ve kardeşlerinin yanında durmakla onur duyduğunu belirterek, ‘’Barış için daha fazla işbirliği yoldadır’’ dedi.

Kasımi: ABD’nin İran’daki dini özgürlüklerle ilgili raporu siyasi maksatlıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ABD Dışişleri Bakanlığının yıllık raporunda İran’da dini hüriiyetlerle ilgili bölümlerin gerçek dışı, abartılı olduğunu ve siyasi maksatlarla yazıldığını söyledi. BM tarafından yayınlanan raporlarda ABD’deki azınlıkların haklarının çiğnendiğine dair kaygıların dile getirildiğini hatırlatan Kasımi, ‘’ABD başka ülkelere öğütler vermeye karşın Müslüman azınlıkların haklarına dikkat etsin ve İslamofobiya’ya karşı ciddi tedbirler alsın’’ dedi.

Şemhani: Sınırlarımızda kalıcı güvenlik İran’n kırmızı çizgisidir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanı ve Demokrat Parti Siyasi Büro üyesi Kerim Sincari ile görüşen Şemhani, İran ve Irak Kürdistan bölgesindeki devrim karşıtı faaliyetlerin bölgesel ve bölgesel dışı casusluk servisleri tarafından gerçekleştiğini fakat sınırlarda kalıcı güvenliği İran’ın kırmızı çizgisi olduğunu söyledi. İran’ın Iraklı Kürt guruplarla yapıcı ve kardeşçe ilişkilerine değinen Şemhani, ‘’İran Iraklı Kürt gurupları Irak merkezi yönetimi stratejileri çerçevesinde desteklemekte ve bu değişmez bir tutumdur ve hiçbir zaman özellikle zor zamanlarda duraksatılmamıştır’’ dedi.

15.08.2016'da Çin Bunları Konuşuyor

Çin Dışişleri'nden G20 Zirvesi açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı, 11. G20 Zirvesi'nin 4-5 Eylül günlerinde Çin'in Hangzhou kentinde düzenleneceğini açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, ana teması "İnovasyon, Dinamizm, İletişim ve Kapsayıcılığa Dayalı Dünya Ekonomisini İnşa Etmek" olarak belirlenen Hangzhou G20 Zirvesi'ne Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in başkanlık edeceğini söyledi.

Turizm, Çin ekonomisinin yeni itici gücü oldu

Çin Ulusal Turizm İdaresi'nin kısa süre önce yayımladığı istatistikler, 2016 yılının ilk yarısında Çin ekonomisi gerileme baskısıyla karşılaşırken, turizm sektörünün ise altın dönemini yaşadığını ortaya koydu. Turizm sektörünün, şu an Çin ekonomisinin yeni itici gücü hâline geldiği belirtiliyor. İlk altı ayda yurt içinde seyahat eden turistlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,47 artarak 2 milyar 236 milyona ulaştı. Yurt dışına seyahat eden Çinli turistlerin sayısı ise yüzde 4,1 yükselerek 127 milyonu buldu. Bu yükseliş, yılın ilk yarısında gerçekleştirilen turizm gelirine de yüzde 12,4'lük artışla yansıdı. Turizm geliri, yılın ilk altı ayında 2,25 trilyon yuana ulaştı.

KC'den KDHC ve Japonya'ya çağrı

Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) derhal nükleer silah gibi kitle imha silahları geliştirmeyi durdurması çağrısında bulundu. Park, THAAD füze savunma sisteminin konuşlandırılması ve KC-Japonya ilişkileri gibi konularda da açıklama yaptı. Park Geun-hye, KC vatandaşları ve devlet güvenliğini tehdit eden herhangi bir eylemin en sonunda başarsız olacağını belirterek, KDHC'nin, nükleer silah dahil olmak üzere kitle imha silahları geliştirmeyi derhal durdurarak uluslararası yükümlülük ve kurallara uyan bir üye haline gelmesini beklediğini açıkladı. KC-Japonya ilişkilerine değinen Park Geun-hye, iki tarafın tarihe doğru bir şekilde bakmak suretiyle, geleceğe yönelik yepyeni ilişkiler geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Wang Yi Butan Dışişleri Bakanı'yla görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing'de Butan Dışişleri Bakanı Damcho Dorji'yle görüştü. Wang Yi görüşmede, Çin'in Butan'ın bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterdiğini belirtti. İkili diplomatik ilişkilerin bir an önce kurulmasının hem ortak çıkarlara hem de bölgesel istikrar ve gelişmenin korunmasına yararlı olacağını ifade eden Wang, Çin'in ikili sınır sorunun bir önce çözülmesi için Butan'la temasa hazır olduğunu da sözlerine ekledi.