31 Mart'ta İngiltere Bunları Konuşuyor

 

BBC, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak için gittiği Washington'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştüğünü ve düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiğini yazdı.

 

Erdoğan düşünce kuruluşları temsilcileriyle görüşmesinde, Türkiye'ye yakın bölgelerde büyük bir yıkım ve insanlık dramının yaşandığını belirtip şunları söyledi:

"Yönetilemeyen siyasi alanlarla dolu bir coğrafyada Türkiye olarak gelişmeleri bölgesel ve küresel barışa hizmet edecek şekilde yönlendirmeye çabalıyoruz. Bu çabamızda zaman zaman yalnız kaldığımızı hissetsek de ABD'nin bizi anladığını ve yanımızda olduğunu düşünmek istiyoruz."

 

BBC, haberine göre Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump kürtajın yasadışı olması durumunda, kürtaj olan kadınların 'bir şekilde cezalandırılması' gerektiğini söyledi.

 

Trump'ın, bir belediye meclis toplantısında yaptığı bu yorumlar MSNBC televizyonunda yayınlanınca aday adayı eleştiri oklarının da hedefi oldu.

Bunun üzerine Trump tavır değiştirip, bu sefer de kürtajı yapan kişinin cezalandırılması gerektiğini ifade etti. Fakat yine de kürtajla ilgili "Duruşum değişmedi" dedi.

 

BBC, haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 'askeri darbe' iddialarına yanıt geldi. TSK açıklamasında mutlak itaat ve tek emir komuta zinciri vurgusu yapıldı ve "Hiç bir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir" dendi. "Demokrasiye bağlılığını her ortamda dile getiren Türk Silahlı Kuvvetleri'nde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çalıştırılmaktadır" denen açıklamada, TSK'da disiplinin mutlak itaat ile tek emir komutanın esas olduğu vurgusu yapıldı.

 

BBC, haberine göre ABD ordusu, Doğu Avrupa'da askeri varlığını artırma kararı aldı. Ordunun yazılı açıklamasında bu karara gerekçe olarak "Rusya'nın saldırgan tutumu" gösterildi.Gelecek yıldan itibaren ABD, Doğu Avrupa ülkelerine üç hücum tugayı konuşlandıracak.BBC'nin diplomasi muhabiri bu adımın, Rusya ile Ukrayna krizi nedeniyle ilişkilerin gerilmesinin ardından ABD'nin Nato'da yaptığı en kapsamlı askeri güçlendirme olduğunu söylüyor.

 

BBC, haberine göre Antarktika'daki iklim değişikliğini inceleyen yeni bir araştırma, küresel deniz seviyesinin, mevcut tahminlerden iki kat fazla artabileceğini gösterdi.

 

BBC çevre muhabiri Matt McGrath'ın haberine göre modelleme çalışmasıyla varılan bulgular, Antarktika'daki erimenin, bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesini bir metreden daha fazla yükseltebileceğine işaret ediyor.Araştırmaya göre de 2500 yılına kadar, dünya genelinde seviye 13 metre yükselebilir. Uzmanlar, karbon emisyonunda hızla kesintiye gitmenin bu riski sınırlandırabileceğini söylüyor. Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), 2013 yılındaki araştırmasında karbon emisyonlarında kısıtlama olmazsa, dünya genelinde denizlerin 2100 yılına kadar 98 cm yükseleceğini öngörüyordu. Fakat IPCC'nin tahminleri, Antarktika'dan minimum katkıya göre yapıldı. O tarihten bu yana yapılan diğer analizler, artışın daha yüksek olacağını gösteriyor.

 

ABD 31 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika'nın Sesi (VOA), haberine göre Nükleer Güvenlik Zirvesi için geldiği için Washington’daki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’yi kabul etti.Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Konutu’nda yapılan görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

 

Görüşmeye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın yer aldı.

 

 

VOA, haberine göre aralarında Amerikalı dış politika uzmanları, eski yetkililer ve büyükelçilerin bulunduğu bir grup, Washington’da resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik açık bir mektup yayınlayarak Türk hükümetinin politikalarını eleştirdi.

 

Washington merkezli Partilerüstü Politikalar Merkezi’nin öncülük ettiği mektupta Erdoğan’ın Amerika ziyaretiyle birlikte Türkiye’de “muhalefetin susturulmasıyla ilgili endişelere” yer verildi, Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlenmesi için “bu sıkıntılı konulara eğilme” çağrısı yapıldı.Mektup yayınlanmadan önce ilk olarak Cumhuriyet gazetesi tarafından duyurulmuştu.

 

VOA, haberine göre Fransa'yı sarsan Paris saldırılarının ardından Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ilan ettiği "Terör suçuna bulaşanların çifte vatandaşlıklarının düşürülmesine" ilişkin anayasa değişikliği tasarısı, Adalet Bakanı'nın da istifasına yol açan dört buçuk aylık uzun tartışmaların ardından iptal edildi. Cumhurbaşkanı Hollande, yasa üzerinde kendi partisinden bile gereken desteği sağlayamayınca yasayı geri çektiğini açıkladı.

 

Hollande, Meclis ve Senato Başkanlarıyla görüştükten sonra, iki maddeden oluşan Anayasa değişikliği için gerekli oy desteğini kendi partisinden dahi bulamayacağını anladı. Görüşmede Senato Başkanı Gerard Larcher, Paskalya tatilinde seçim bölgelerine dönen senatörlerin halk tarafından sert eleştirildiğini belirterek, "Halk ile tam bir kopukluk var. Bu yasanın bu haliyle getirilmesi olanaksız" diyerek Hollande'dan vazgeçmesini istedi.

 

VOA, haberine göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, ulusal birlik hükümeti önerisinde bulunurken, tam yetkili geçiş yönetimi fikrine karşı çıktı. Esat’ın bu açıklamasının uluslararası barış çabalarını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor.

 

Suriye Devlet Başkanı bu açıklamayı Rus haber ajansı Sputnik’e yaptı.Esat, herşeyden önce “geçiş dönemi” diye bir tanımın olmadığını söyledi, ulusal birlik hükümeti çağrısı yaptı.

Suriye Devlet Başkanı,birlik hükümetinin Suriye siyasi güçlerinden, muhaliflerden, bağımsızlardan, şimdiki hükümetten ve diğerlerinden oluşabileceğini söyledi. Esad,Suriye ve diğer ülke anayasalarının “geçici güç” olarak nitelenen bir ifade içermediğini vurguladı.

 

Rusya 31 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Sputnik, haberine göre İngiliz The Times gazetesi, Türkiye-Suriye sınırında görevli olan Türk muhafızların sınırı geçmeye çalışan göçmenleri vurup öldürdüğünü yazdı. Times'ın 'Türkler, göçmenler sınırı geçerken onları vurarak öldürüyor' başlığıyla verdiği ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin raporuna dayandırdığı haberinde, Türk sınır muhafızlarının son dört ayda Türkiye'ye geçmeye çalışan üçü çocuk 16 göçmeni vurarak öldürdüğü belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin raporuna göre, 6 Şubat'ta bir erkek ve çocuğu, Suriye-Türkiye sınırının doğusundaki Rasulayn'da öldürülürken, 5 Mart'ta da iki göçmen sınırın batısındaki Güveççi'de vurularak öldürüldü.

 

Sputnik, haberine göre New York Times (NYT) gazetesi yazarlarından Thomas Friedman, hem ABD'nin dış politikasını hem de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. Ortadoğu’daki durumun bölgedeki güçler tarafından daha da karmaşık bir hale getirildiğini vurgulayan Friedman, ‘imkânsızı başarma’ yolunda Türkiye’de yaşananları görmezden gelmek zorunda kaldıklarını yazdı.

 

Sputnik, Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD'ye giden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CNN International kanalında ünlü gazeteci Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladığını yazdı.

 

Tamamı bugün TSİ 19.00’da yayınlanacak röportajda IŞİD ve Avrupa’daki terör tehdidiyle ilgili konuşan Erdoğan, Avrupa ülkelerini terör tehdidinin önemini kavrayamamak ve terörün yayılmasına izin vermekle suçladı. Çoğu militanın Avrupa’dan Ortadoğu’ya gitmiş olduğunu hatırlatan Erdoğan, Avrupa ülkelerinin terörle mücadele için yeterli çaba göstermediğini ve yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.

 

Sputnik, Sputnik.Görüşler projesi kapsamında yapılan araştırmaya göre Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ülkelerin vatandaşlarının yüzde 60’tan fazlası, AB’nin genişlemesinde söz sahibi olmak istiyor.

 

Sputnik Haber Ajansı’nın saygın araştırma kuruluşları Populus ve Ifop’la yürüttüğü ortak çalışmanın ürünü olan araştırmadan, Avrupa halkının AB’nin genişlemesine ilişkin bakışıyla ilgili ilginç sonuçlar çıktı.

 

Sputnik, haberine göre Fransa Terörle Mücadele Başsavcısı François Molins, Reda Kriket isimli zanlının geçen hafta Paris’in bir banliyösünde gözaltına alınmasıyla ülkede bir terör saldırısının son anda engellendiğini açıkladı.

 

Paris’in kuzey banliyösü Argenteuil'de 6 gün önce gözaltına alınan 34 yaşındaki Fransız vatandaşı Reda Kriket ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen başsavcı Molins, zanlının kaldığı evde yapılan aramada çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı ele geçirildiğini belirterek, "Eli kulağındaki bir saldırı son anda engellendi’’ ifadesini kullandı.

 

Sputnik, haberine göre Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’ün duruşmasını izlediği ve selfie çekimine katıldığı için önceki gün de Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı öğrenildi.

 

Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan'ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, duruşmaya katılan yabancı temsilcilerle ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili ülkelerin büyükelçilerini bakanlığa davetleri devam ediyor.

 

Çin 31 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), haberine göre Çin, sosyal güvenlik fonuna yönelik yönetim sistemini güçlendiriyor. Bu kapsamda, önceki gün "Çin Sosyal Güvenlik Fonu Yönetmeliği" yayımlandı.

 

Ulusal sosyal güvenlik fonunun yönetim, işleyiş, denetim ve hukuki bağlayıcılığının şekillendirildiği yönetmelik, 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girecek. Fonun, sosyal güvenlik harcamaları için tamamlayıcı ve düzenleyici bir rol üstlenmesi hedefleniyor.

 

ÇRİ, haberine göre Türkiye Katar'da askeri üs kuracak.

 

Türkiye Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin önümüzdeki iki yıl içinde Katar'da askeri üs kurmayı planladığını açıkladı.

 

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 5. Uluslararası Deniz Savunma Fuarı'na katılan Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Türkiye ile Katar arasında varılan askeri savunma anlaşmasını onayladığını söyledi.Katar'da kurulması planlanan askeri üs, Türkiye'nin bölgedeki ilk askeri üssü olacak.

 

ÇRİ, haberine göre Beşar Esad, Suriye'de tüm tarafların görevinin hükümet oluşturmak olduğunu, oluşturulacak hükümetin anayasa reformu yapması gerektiğini söyledi.Suriye Devlet Başkanı Esad, Rus Haber Ajansı'na dün özel röportaj verdi.

 

Suriye sorunuyla ilgili olarak Cenevre'de düzenlenen barış görüşmelerini değerlendiren Esad, geçen turda öze ilişkin sonuç kaydedilemediğini, ancak tüm tarafların temel sorunlara değinmeye başladığını, bu konuda çabaların sürdürülmesi durumunda gelecek barış görüşmelerinde somut neticeler alınabileceğini belirtti.

 

ÇRİ, haberine göre Rusya'nın başkenti Moskova'da IŞİD'e militan topladığı belirtilen 18 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

 

Sputnik'te yer alan haberde gözaltına alınan kişi sayısı 20 olarak duyuruldu. Habere göre, RİA Novosti haber ajansına konuşan bir emniyet kaynağı, Rus federal güvenlik servisi FSB ve polisin düzenlediği ortak operasyonda IŞİD'le bağlantısı olduğu sanılan yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

 

ÇRİ,  haberine göre Çin ve Çek Cumhuriyeti arasındaki işbirliği güçlendirilecek. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman'la Çin-Çek Ticaret İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılarak, "Dostluk ilişkilerini sürdürerek Çin-Çek ticaret işbirliğinde yeni bir çağ açacağız" temalı konuşma yaptı.

 

Konuşmasında, Çin ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ticaret işbirliğinde ortak kazançların bulunduğunu ifade eden Xi, iki ülkenin ticaret işbirliğinin geliştirilmesi için, iki taraf arasında koordinasyonun güçlendirilmesi ve işbirliği modelinin yenilenmesi gerektiğini söyledi. İki taraf, dün iki liderin tanıklığıyla 4 milyar ABD Doları değerindeki ekonomik ve ticari anlaşmalara imza attı.

 

Almanya 31 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Deutsche Welle (DW), Suriyeli sığınmacıların ülkelere dağıtılıp yerleştirilmesi konusunda düzenlenen BM konferansında, sadece ek 7 bin Suriyeli için taahhüt çıktığını yazdı. Suriyeli sığınmacıların ülkelere dağıtılarak yerleştirilmesi konusunda düzenlenen BM Konferansı bekleneni vermedi. Cenevre'de düzenlenen ve 90 ülkenin katıldığı konferansta uluslararası toplum sadece 7 bin Suriyeli'nin kabulü için taahhütte bulundu.

 

DW, haberine göre Paris’in Argenteuil semtindeki bir evde büyük bir cephanelik bulunduğu açıklandı. Polis, ele geçirilen silah ve malzemenin büyük bir saldırıda kullanılmak üzere depolandığını düşünüyor.

 

Paris'te geçen hafta tutuklanan bir kişinin Argenteuil semtindeki bir evde büyük bir cephanelik oluşturduğu ortaya çıktı. Terörle mücadele savcısı François Molins, cephaneliğin kısa süre içinde gerçekleştirilmesi planlanan büyük bir saldırıda kullanılacağını düşündüklerini, ancak saldırının hedefi konusunda henüz bilgi bulunmadığını açıkladı.

 

DW, haberine göre Fransa’da hükümetin iş kanununda öngördüğü değişiklikler, ülkede yeni bir protesto dalgasına neden oldu. Protestolara grevler eşlik ediyor.

 

Fransa'da hükümetin yüksek işsizliğe karşı iş kanununda öngördüğü reformlar ülke çapında protesto ediliyor. Sendikalar, yasa tasarısına karşı grev çağrısı yaptı. Grevlerden özellikle tren, metro, hava ulaşımı ve eğitim sektörü etkileniyor.

 

DW, haberine göre Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek semtinde bu hafta sonu düzenlenmesi öngörülen İslamcı karşıtı gösteri, güvenlik gerekçesiyle yasaklandı.

 

İslamcı karşıtı gösterinin Brüksel'in Molenbeek semtinde düzenlenmesi için başvuru yapılmıştı. Fransız Haber Ajansı'na (AFP) bilgi veren Molenbeek Belediye Başkanı Françoise Schepmans, "Bu tür bir gösteri şiddet ve çatışmaya yol açabilir. Müslüman kesim 'İslamcılar dışarı' sloganından dolayı kışkırtılabilir" dedi.

 

İran 31 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA), haberine göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov, ülkesinin İran’a yönelik yaptırımlara karşı olduğunu çünkü Tahran’ın füze denemesiyle hiçbir kararı ihlal etmediğini belirtti.

 

Moskova’nın İran’a yönelik yaptırımlara karşı olduğu yönünde tutumunu açıkça Güvenlik Konseyine ilettiğine işaret eden Gatilov “İran Güvenlik Konseyi’nin hiçbir kararını ihlal etmedi. İran’ın gerçekleştirdiği füze denemeleri konusunda her hangi bir sınırlama yok. Güvenlik Konseyi kararlarında böyle bir yasaklama yer almamaktadır.” dedi.

 

IRNA, haberine göre Pakistan Senato Meclisi Başkanı Rıza Rabbani, İran ile ülkesinin ekonomik işbirliğinin özellikle yaptırımlar sonrası dönemde güçlendirilmesi gereğini vurguladı.

 

İran’ın İslamabat Büyükelçisi Mehdi Hünerdost ile görüşen Rabbani, İran ile Pakistan arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin muhakkak bölgesel anlamda olumlu etkilileri olacağını ve bölgesel güvenlik ve istikrarı pekiştireceğini belirtti.

 

IRNA, haberine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun’a gönderdiği mektupta Tedmur kentinin Suriye ordusu ve müttefikleri tarafından kurtarılmasını kutlayan Ban’a teşekkür ederek, BM’ye bağlı örgütlerin Tedmur kentinin yeniden yapılanmasında daha fazla çaba harcamalarını istedi.

 

IRNA, haberinde göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammada Zarif, "İran, Saddam rejimi saldırdığı zaman füzeye sahip olsaydı, o, İran'a saldırmaya cesaret etmezdi, saldırı cesaretini ondan alınırdı veya sivil halka kör saldırılar gerçekleştirmezdi’’ dedi.

 

IRNA, haberine göre Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İran'ın Füze denemesinin bazı ülkeler için korkutucu olduğunu fakat bu konuda ne gibi kararlar alınacağını BM Güvenlik Konseyi uhdesinde olduğunu söyledi.

 

Ban, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin düzenlediği "Suriyeli sığınmacıların ülkelere kabulünde küresel sorumluluğun paylaşımı" konulu konferansa katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

IRNA, haberine göre İran İslam Cumhuriyeti Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade yaptığı açıklamada, İran ve Pakistan arasında serbest ticaret ortamının hazırlanması için bazı ön görülerin gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı ile birlikte İslamabat’a giden Nimetzade IRNA muhabirine yaptığı açıklamada “Serbest ticaret kesinlikle iki ülke arasında ticaret hacminin artmasına yol açabilir tabii sanayi ve tarım üretiminin zarar görmemesi için bazı izlenimlere bakılacak uluslar arası deneyimler, serbest ticaretin olduğu her yerde tarafların kârı olduğunu gösteriyor. Gerçi bazı konularda sanayinin bazı alanının zarar görmesine veya ihracat ile ithalatın azalmasına neden olabilir ancak genel olarak tarafların yararına bir süreçtir.” dedi.

 

Bulgaristan 31 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR),  haberine göre Rosen Plevneliev ve Kolinda Grabar-Kitaroviç Bulgar-Hırvat iş forumunun açılışını yaptılar.

 

Sofya’da Hırvatistan mevkidaşı Kolinda Grabar-Kitaviç ile birlikte ortak iş forumunun açılışını yapan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev daha fazla Hırvat şirketinin ülkemizde yatırım yapmasını ve daha fazla Bulgar şirketinin Hırvatistin’da aktif olmasını istediğini belirtti.Forum Hırvat Devlet Başkanının Bulgaristan resmi ziyaretinin çerçevesinde düzenlendi.

 

BNR, haberine göre Yurtdışında yaşayan Bulgarların yurda dönmeleri için teşvikler yapılacağını açıkladı. Bulgaristan yurtdışında yaşayan Bulgar kökenli soydaşların yurda dönüp kalıcı olarak yerleşmelerini teşvik edecek. Meclis’te nüfus sorunu ile ilgili yapılan tartışmalar sırasında Başbakan yardımcısı İvaylo Kalfin bu fikri ortaya attı. Milliyetçi VMRO partisinden Krasimir Karakaçanov ise soydaşlarımıza verilecek yeşil kart ile oy kullanım hakkı dışında Bulgaristan vatandaşlarının sahip oldukları hakların verilmesini teklif etti.Bununla birlikte toprağın bir – iki sene işlenmesi ardından soydaşlarımıza toprak mülkiyeti hakkı ile birlikte Bulgaristan vatandaşlığının verilmesini önerdi.