30 Mart'ta İngiltere Bunları Konuşuyor

 

BBC, ABD'de Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump'ın seçim kampanyasının koordinatörü Corey Lewandowski'in, Trump'a soru sormak isteyen bir kadın gazeteciyi tartaklamak ve darp etmekten suçlu bulunduğunu yazdı.

 

Polis, Lewandowski'nin 8 Mart'ta Florida'daki bir etkinlikte, eski Breitbart muhabiri Michelle Fields'in soru sormak istediği sırada kolundan tutup darp ettiğini ve Fields'in kolunda morluklar oluşmasına neden olduğunu öne sürüyor.

Trump'ın kampanyasını yürüten organizasyon, "bireye kasten dokunmak, rızası dışında bireye yaklaşmakla" suçlanan Lewandowski'nin iddiaları reddettiğini ve temyize gideceğini söyledi.

Lewandowski'yi gözaltına alan Florida polisi, saldırı anını gösteren bir video da yayınladı.

 

BBC, Guardian gazetesi, "Türkiye'ye tatile gitmek güvenli mi?" sorusuna yanıt aradığı bir habere yer verdi. Haberde, daha önce Türkiye'ye gitmek isteyenleri vazgeçirebilecek tek sebebin 'ülkenin çok kalabalık olması' iken, saldırıların ardından artık bu kaygının yerini güvenlik endişelerinin aldığı yazıyor.

 

Türkiye'deki turizmin olumsuz etkilendiği belirtilen haberde ifadeler var:

"Bir ankete göre, Şubat'ta ülkeye gidenlerin sayısı geçen yıl aynı zaman kıyasla yüzde 10'dan fazla düştü. Yaz daha kötü geçecek gibi görünüyor. Thomas Cook, Türkiye'ye talebin ve rezervasyonların büyük ölçüde azaldığını söylüyor. Seyahat acentesi Tui de yaz tatili için rezervasyonlarda yüzde 40 düşüş olduğunu duyurdu."

 

BBC, Mısır Havayolları'na ait yolcu uçağını kaçıran hava korsanının uçağı sahte intihar bombacısı yeleğiyle kaçırdığının belirlendiğini yazdı. Dün Mısır havayollarına ait bir uçağı pilotu tehdit ederek kaçıran ve eski eşinin yaşadığı Kıbrıs'a götüren Mısır vatandaşı Seyfettin Mustafa'nın üzerindeki bomba düzeneği görünümlü yeleği, cep telefonu kılıflarından yaptığı ortaya çıktı.

 

Larnaka havalimanında saatlerce süren müzakerelerin sonunda tüm yolculcuları serbest bırakan hava korsanı, emniyet birimleri tarafından gözaltına alınmıştı.

 

BBC, Palmira'nın Suriye ordusunun eline geçmesiyle bölgedeki değişimleri yazdı.

 

Antik Palmira kentinin de bulunduğu Humus'a bağlı Tedmür ilçesi de Suriye ordusunun kontrolüne geçti. Palmira'dan geriye kalanlar: Rusya'nın hava ve özel kuvvetler vasıtasıyla sınırlı kara desteği de verdiği Tedmür operasyonuna Hizbullah ve Iraklı milislerin de katıldığı bildiriliyor.

 

Yaklaşık bir yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün elinde kalan ve bazı bölümleri ağır hasar gören UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki Palmira'nın geçmişi, binlerce yıl öncesine uzanıyor.

 

ABD 30 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika'nın Sesi (VOA), Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Türkiye ile Amerika arasında PYD konusundaki görüş ayrılığına ilişkin olarak, “Onlar farklı düşünüyor biz farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz” söylemine haberinde yer verdi.

 

Çavuşoğlu, Washington’daki temasları sırasında George Washington Üniversitesi’nde verdiği konferansın ardından Amerika’nın Sesi’ne özel demeç verdi. Bir soru üzerine, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin son dönemde bozulduğu yönündeki haberleri reddeden Çavuşoğlu, iki müttefik arasında bazı konularda farklı düşünmenin normal bir süreç olduğunu söyledi.

 

VOA, Obama’nın Erdoğan ile görüşmesinin beklendiğine haberinde yer verdi.

 

'Görüşecekler mi, görüşmeyecekler mi' tartışmasına Beyaz Saray’dan açıklama geldi.Konuyla ilgili Beyaz Saray açıklamasında Amerika Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta içinde gayriresmi olarak görüşecekleri belirtildi.

 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Obama’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu hafta Nükleer Zirve sırasında gayriresmi olarak görüşeceği belirtildi.Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnst, “Ziyaret sırasında Obama’nın en azından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gayri resmi olarak görüşme fırsatı yakalayacağını umuyorum,” dedi.

 

VOA, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun George Washington Üniversitesi’nde ki söylemlerine haberinde yer verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Amerika’nın her konuda anlaşmasının mümkün olmadığını belirterek, “Ancak başarılı olmak için birlikte çalışmamız gerektiği noktasında her zaman aynı görüşteyiz” dedi.

 

Çavuşoğlu, Washington’daki temasları kapsamında George Washington Üniversitesi’nde Türkiye’nin dış politikası ve Türk-Amerikan ilişkileri hakkında konferans verdi.

 

VOA, Amerika’nın Asker Ailelerine: ‘Türkiye’den Ayrılın’ uyarısını yazdı. Amerika Savunma Bakanlığı asker ailelerinin Türkiye’den ayrılmasını istedi. Pentagon buna gerekçe olarak artan güvenlik endişelerini gösterdi. Yaklaşık 700 kişinin Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

 

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, İncirlik’teki üsle birlikte diğer iki küçük askeri üsteki asker ailelerinin Türkiye’yi terk etmelerini istedi. Pentagon, bölgede artan güvenlik endişesini gerekçe gösterdi.

 

Rusya  30 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Sputnik, Rusya'nın Primorskiy bölgesinde eğitim uçuşu için havalanan Su-25 tipi bir savaş uçağı, yerleşim yerlerinin olduğu bir alana düştü. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Su-25 pilotunun kendini paraşütle fırlattığını ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Uçağın düşmesine motorunda bir sorunun neden olduğu tahmin ediliyor.Diğer taraftan TASS haber ajansına konuşan bir yetkili, uçağın konutların çok yakınında olan bir alana düştüğünü ve maddi zarara yol açtığını söyledi.

 

Sputnik, Belçika’nın başkenti Brüksel’de 22 Mart’ta Zaventem Havalimanı ve Molenbeek metro istasyonuna düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısının 35 değil 32 olduğu açıklanırken, ‘cihatçı yuvası’ olarak anılan ve terör operasyonlarının odağındaki Molenbeek semtinde yaşayan genç Müslüman erkeklerin IŞİD’den telefon mesajları almaya başladığına haberinde yer verdi.

 

Sputnik, haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hicveden şarkısıyla Ankara-Berlin arasında gerilime neden olan Alman mizahçı, hem Türkiye'den gelen şarkının yayından kaldırılmasını talebini geri çevirdi hem de videoya Türkçe ve İngilizce altyazı ekledi.

 

NDR'de yayınlanan ‘extra 3’ adlı mizah programında ekrana getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sert şekilde eleştiren sözlere sahip ‘Erdowi, Erdowo, Erdoğan’ adlı şarkının iki ülke arasında yarattığı kriz, büyüyeceğe benziyor. Zira programın yapımcısı Türkiye’den gelen ‘Şarkıyı yayından kaldırın’ talebini reddetmekle kalmadı, şarkının Türkçe ve İngilizce altyazılı versiyonlarını da programın YouTube sayfasına ekledi.

 

Almanya 30 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Deutsche Welle ( DW), gündeminde binlerce Suriyeli'nin evsizlik sorunu vardı. Suriyeli sığınmacıların ülkelere kabulünde küresel sorumluluğun paylaşımını hedefleyen uluslararası konferans, bugün Birleşmiş Milletler'in himayesinde İsviçre'nin Cenevre kentinde başlıyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un konuşmasıyla açılacak konferansa 90 ülkenin ve çok sayıda uluslararası kurumun temsilcisi katılıyor. Konferansta Suriyeli mültecilerin adil paylaşımı tartışılacak.

 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), önümüzdeki yıllarda özellikle zengin ülkeler olmak üzere yaklaşık 480 bin Suriyeli mültecinin kabul edilmesini hedefliyor. Yarım milyona yakın Suriyeli dağıtılacak

 

DW, Almanya'da siyasiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki mizahi şarkı nedeniyle Almanya büyükelçisinin Türkiye Dışişleri’ne çağrılmasına tepki gösterdi. Muhalefet'in, hükümeti bu konuyla ilgili sessizliği nedeniyle eleştirdiğini yazdı.

 

Yeşiller Partisi milletvekili Claudia Roth “Türk hükümeti, Federal Alman Hükümeti'nin Türkiye'de hukuk devletinin gittikçe çökmesiyle ilgili olarak içinde bulunduğu gürültülü sessizliğin tadını çıkarıyor” dedi.

 

DW, haberinde yarım asır sonra Myanmar'da kurulan sivil hükümet vardı. On yıllarca askeri cunta tarafından yönetilen Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da seçilmiş hükümet iş başı yaptı. Ülke siyasetinin Nobel ödüllü karizmatik ismi Aung San Suu Kyi, kabinede 4 bakanlık birden üstlendi.

 

Myanmar'da kasım ayında yapılan genel seçimleri kazanan Ulusal Demokrasi Birliği (NLD), 54 yıldır ilk sivil hükümeti kurdu. NLD üyesi Htin Kyaw, devlet başkanlığı koltuğunu askerlerce desteklenen Thein Sein'den devraldı.

 

DW, Almanya Dışişleri Bakanlığı: Türkiye Dışişleri'ne çağrılan Ankara büyükelçisi Martin Erdmann, Türk hükümetine basın özgürlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı, extra 3 programındaki hiciv videosu üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Türkiye'deki Alman Büyükelçi Martin Erdmann'ın bugün yapılan görüşmenin devamında basın ve düşünce özgürlüğünün koruması gerektiğini belirttiği açıklandı.

 

DW, İran'ın füzelerinin BM'in gündemine getirileceğini yazdı. Batılı ülkeler, İran’ın mart ayı başında gerçekleştirdiği füze denemeleri nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne başvurdu. ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya, BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) İran'ın füze denemeleri konusunda harekete geçmeye çağırdı.

 

BMGK dönem başkanı İspanya'nın BM nezdindeki büyükelçisine gönderilen mektupta, ‘kışkırtıcı‘ diye nitelenen İran'ın füze denemelerinin istikrarı bozucu nitelik taşıdığı vurgulandı. AFP'nin haberine göre mektupta ayrıca füze denemesinin, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya onay veren BM'nin 2231 sayılı kararını ihlal ettiği savunuldu.

 

Çin 30 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Prag'ta Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka'ın dün olan görüşmesini yazdı.

 

Xi Jinping, Çin ve Çek Cumhuriyeti'nin geçen sene imzaladıkları Bir Kuşak-Bir Yol inşasının ortaklaşa ilerletilmesiyle ilgili anlayış muhtırası temelinde gelişme stratejilerini entegre etmeleri ve başlıca işbirliği alanlarını saptamaları gerektiğini vurguladı.

 

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka ise Bir Kuşak-Bir Yol inşası doğrultusunda iki ülke arasında gelecekte yapılacak işbirliğinin planlanmasını arzu ettiklerini belirtti. Sobotka, Çin-Avrupa Birliği ilişkilerinin gelişmesinde Çek Cumhuriyeti'nin önemli bir güç olduğunu dile getirerek, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın Avrupa'da ulaşım, lojistik ve finans merkezi haline gelebileceklerini kaydetti.

 

ÇRİ,  haberine göre Çin ve İsrail inovasyon işbirliğini geliştirecek diye yazdı. Çinli liderlerinin Netanyahu'ya iyi dileklerini aktaran Liu, son yıllarda iki tarafın ekonomi, ticaret, bilim, eğitim, tarım, sağlık ve kültür gibi alanlarda inovasyon işbirliğini artırdığını kaydetti.

 

Çin'in İsrail'i inovasyon işbirliğinde önemli bir ortak olarak gördüğünü dile getiren Liu, iki tarafın Çin-İsrail İnovasyon İşbirliği Komitesi'nin ikinci toplantısı vesilesiyle bu alanda işbirliği kalitesini yükselteceğine inandığını belirtti.

 

ÇRİ, Xinjiang'da "Etnik Beraberlik ve İlerleme Yılı" etkinliği. Xinjiang'da "Etnik Beraberlik ve İlerleme Yılı" etkinliği için başlama töreni kısa süre önce yapıldı.

 

Etkinlik, bölgede yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların sorunlarına etkin çözüm getirmeyi amaçlıyor.

 

ÇRİ, Japonya'nın "kolektif savunma" amacı taşıyan tartışmalı yeni güvenlik yasası 29 Mart itibariyle resmen yürürlüğe girdi. Tokyo'da parlamento binası önünde toplanan vatandaşlar yasanın yürürlüğe girmesini protesto etti.

 

Dün akşam saatlerinde parlamento önünde 37 bin kişi toplandı. Protestocular yeni güvenlik yasasının yürürlüğe girmesini protesto ederek, yasanın bir an önce iptal edilmesi talebinde bulundu.Japonya'da yeni güvenlik yasası en başından beri tepkiyle karşılandı. Daha önce de protesto gösterilerine katılan çok sayıda vatandaş dün de tepkisini parlamento binası önünde gösterdi. Göstericiler ellerinde "Savaşa Hayır", "Güvenlik Yasasını Hemen Kaldırın", "Abe Hükümeti İstifa" yazılı pankartlar taşıdı.

 

ÇRİ, Çin ve Çek Cumhuriyeti arasında stratejik ortaklık döneminin başladığını yazdı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Prag'da Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman ile dün bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Çin-Avrupa ilişkileri, Çin-Orta ve Doğu Avrupa ilişkileri ve her iki tarafı ortaklaşa ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar ele alındı ve geniş görüş birliğine varıldı.

 

İki lider görüşmede, Çin-Çek ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılarak, ikili ilişkilerin yeni düzeye taşınması konusunda görüş birliğine vardılar.

 

İran 30 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA),  haberine göre Ayetullah Hamenei bazı mahkumların affı veya cezalarının azaltılmasını onayladı. İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Hz. Fatimei Zehra (sa)ın mübarek veladet yıl dönümü ve İran İslam Cumhuriyeti Günü dolayısıyla bazı mahkumların affı ve bazılarının cezasının azalaması teklifini onayladı.

 

IRNA, haberine göre Sanir Şirketi Genel Müdürü, yenilenebilir enerjiler konusunda Slovakya ile ortak projelerin hayata geçirilmesine hazır olduklarını belirtti. İran İslam Cumhuriyetinin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı ile Slovakya Ekonomi Bakanı 8 Mart tarihinde Tahran’da ortak ekonomi komitenin kurulması konusunda bir protokol imzaladılar.

 

Bu ziyarette Slovakya Ekonomi Bakanı, İran ile yenilenebilir enerjiler, nükleer, otomotiv, telekomünikasyon, atık yönetimi, bilgi teknolojileri ve bilim-teknoloji parklarının kurulması konusunda iş birliğine hazır olduklarını belirtti.Sanir Şirketini de gezen Bakan, şirketin potansiyellerini de yakından gördü ve sonraki iş birliği için temaslarda bulundu.

 

IRNA, haberine göre İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, İran’ın Irak toprak bütünlüğü ve güvenliği hususundaki taahhüdünün her zaman devam edeceğini söyledi.

 

Laricani, Irak Meclis Başkanı Selim Ceburi’ye gönderdiği taziye mesajında, Bağdat’taki terör saldırısını kınayarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’ın toprak bütünlüğü, istikrar ve güvenliğini İslam ümmetinin çıkarları ve gücünün artması doğrultusunda gördüğünü ve bu bağlamda elinden geleni esirgemeyeceğini belirtti.

 

IRNA, haberine göre Avusturya Cumhurbaşkanı Hans Fischer, Tahran-Viyana arasındaki ilişkilerin kalitesinin Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Avusturya ziyaretinin ertelenmesinden etkilenmeyeceğini bildirdi.

 

Avusturya Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fischer’in Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ziyaretinin ertelenmesinden duyduğu üzüntü dile getirilerek, ‘’Her ülkenin en üst düzey yetkilisinin güvenliği konusunda karar vermesi anlaşılabilir bir konudur’’ denildi.

 

Bulgaristan 30 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR),  Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nın iki günlük Bulgaristan ziyaretini yazdı.

 

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar –Kitaroviç 30 Mart ve 1 Nisan günlerinde ülkemizi ziyarette bulunacak.Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile yapılacak görüşmede ikili ilişkiler, bölgesel işbirliği, enerji güvenliği, göç ve terörle mücadele konuları ele alınacak.