İngiltere 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

BBC, 27 Mart'ta Pakistan'ın doğusunda yer alan Lahor kentindeki terör saldırısını Taliban'a bağlı Cemaat-tül Ahrar terör örgütünün üstlendiğini duyurdu.

 

Pakistan'ın doğusundaki Lahor kentinde aralarında çocukların da bulunduğu 70'ten fazla kişinin öldüğü intihar saldırısını Taliban'a bağlı Cemaat-ül Ahrar örgütü üstlendi. Saldırıda ölen ve yaralananların çoğu kadın ve çocuklardı. Pakistan Devlet Başkanı saldırıyı kınadı hükümet de üç gün yas ilan etti.

 

BBC, The Times gazetesi, ABD'nin 'IŞİD militanlarının geçişine engel olmak için' Türkiye'nin Suriye'de sınıra yakın IŞİD kontrolündeki Menbic'le arasındaki yolları kapatmasını istediğini ve Washington'ın o bölgeye Suriyeli Kürtlerin yerleşmesinden yana olduğunu yazdı.

 

Haberde, Türkiye ile ABD arasındaki en büyük anlaşmazlığın da Suriyeli Kürtler olduğu belirtilirken, Brüksel saldırıları sonrası ise Menbic'e açılan yolların kapatılması için Ankara'ya yapılan taleplerin yenilendiği ifade ediliyor. Habere göre ABD, Menbic'e açılan yola Suriyeli Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin yerleştirilmesini istedi.

 

BBC, Wall Street Journal gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile baş başa görüşmeyi kabul etmediğini ve Türk lideri Washington'da soğuk bir karşılamanın beklediğini yazdı.

 

Gazete Nükleer Güvenlik Zirvesine katılmak için Washington'a gidecek olan Erdoğan'ın Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesinin planladığını aktardı.

 

BBC, Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, AB ile Türkiye arasında anlaşmaya varılmasından sonra bir hafta içinde Yunanistan'a giden göçmen sayısında keskin bir düşüş oldu.

 

Yunan yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşları ise bu düşüşü ve insan kaçakçılarının faaliyetlerini azalmasını AB-Türkiye anlaşmasııyla ilişkilendirmek için henüz çok erken olduğu görüşünde.Financial Times, 20 Mart'ta varılan anlaşmadan bir hafta sonra, 26 Mart'ta Yunan adalarına ulaşan göçmen sayısının günde 930'dan 78'e düştüğünü yazıyor.Yunan hükümetinin verilerine göre dün Yunanistan'a varan göçmen sayısı ise 73 olarak kaydedildi.

 

BBC, Suudi Arabistan'da bir doktor evine, LGBTİ sembollerinden Gökkuşağı Bayrağı'nı astığı için gözaltına alındığını yazdı. Şeriat yasasının hüküm sürdüğü Suudi Arabistan'da eşcinsel ilişki suç sayılıyor. Eşcinsel ilişkiye girenlere verilen cezalar arasında idam, kimyasal hadım ve hapis de var.

 

Doktor, gökkuşağı renklerindeki bayrağın LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) sembolü olduğunu bilmediğini öne sürdü.

 

ABD 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika'nın Sesi (VOA), 27 Mart'ta Pakistan'ın Lahor kentindeki intihar saldırısında onlarca ölü olduğunu yazdı. Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen intihar saldırısında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 65 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 300 kişi de yaralandı. Saldırıyı Taliban üstlendi. Örgüt, “hedef Hristiyanlardı” dedi.

 

İntihar bombacısı Lahor’da bir parkı hedef aldı. Patlama çocukların oyun oynadığı bölgenin birkaç metre uzağında gerçekleşti. Yaklaşık 300 kişinin yaralandığı saldırıda ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Saldırıdan sonra Lahor kentinin bulunduğu Pencap eyaletinde bütün parkların kapatılması emredildi ve 3 gün yas ilan edildi.

 

VOA,  Gaziantep'te  intihar saldırısı hazırlığında olduğu düşünülen 6 IŞİD üyesinin yakalandığını yazdı. Gaziantep'te düzenlenen operasyonda, intihar saldırısına hazırlandığı belirtilen 6 IŞİD militanı yakalandı. Şüphelilerden birinin Ankara Garı’nda intihar saldırısı düzenleyenlerle bağlantılı olduğu belirlendi. Ayrıca bomba yüklü araçla yapılması düşünülen eylem planına ulaşıldı.

 

IŞİD içinde faaliyet gösteren özel eğitimli bir birimin Türkiye içinde eylem yapacağı istihbaratı üzerine Gaziantep polisi operasyon düzenlendi. Bazı adreslere yapılan baskınlarda, Suriye uyruklu 4 IŞİD militanı yakalandı. Şüphelilerin incelemesinde, bir kişinin, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’daki miting öncesi düzenlenen intihar saldırısının firari şüphelisiyle irtibatlı olduğu belirlendi.

 

VOA, Suriye ordusunun Palmira'yı IŞİD'den geri aldığını duyurdu.

Rus savaş uçakları ile desteklenen Suriye Ordusu antik kent Palmira’yı IŞİD’den geri aldı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a göre Palmira’nın geri alınışı Suriye Ordusu’nun terörle mücadele konusundaki stratejinin başarısını gösterdi.

 

Rus uçakları ile desteklenen Suriye Ordusu IŞİD’i Palmira’dan geri aldı. Suriyeli askeri yetkililer Palmira’nın geri alnımasının Rakka’nın yolunu açtığını belirtiyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Palmira’nın doğusunda yer yer çatışmaların devam ettiğini ancak IŞİD militanlarının büyük bölümünün doğuya doğru çekildiğini belirtti. Suriye Devlet Televizyonu askeri kaynaklara dayanarak Suriye ve Rus jetlerinin kaçmakta olan IŞİD militanlarını vurduğunu kaydetti. Televizyon ayrıca Palmira’dan görüntüler de yayınladı. Görüntülerde boş sokaklar ve oldukça zarar görmüş yapılar dikkat çekti. Rus uçak ve helikopterleri Palmira’nın alınması sürecinde onlarca hava operasyonu düzenledi.

 

VOA, Demokrat Parti başkan aday adayları arasında üç eyalette yapılan önseçimlerin tamamını Vermont Senatörü Bernie Sanders kazandığını yazdı. Sanders’ın  Washington, Alaska ve Hawaii eyaletlerindeki önseçimlerde oyların yüzde 70'ini aldığı belirtiliyor. Ulusal ortalamada eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un gerisinde seyreden Sanders, Wisconsin’de seçmenlerine yaptığı konuşmada, önseçimler Batı eyaletlerine kaydıkça desteğinin artmasını beklediğini söyledi.

 

VOA, Cumhuriyetçi aday Ted Cruz’un New York’ta özellikle Müslüman mahallerinde polisin denetim ve devriye görevlerinin arttırılması yönündeki sözlerine tepkilerin sürdüğünü yazdı.

 

New York Emniyet Müdürü William Bratton, yaptığı açıklamada Cruz’un büyük tartışma yaratan sözlerine sert tepki gösterdi.Emniyet Müdürü Bratton, Cruz’a “ Kapa çeneni. New York’ta bizim terörle mücadele konusunda yaptıklarımız hakkında sen ne biliyorsun ki. Bir daha açıklama yapmadan önce dersine çok daha iyi çalış” dedi.

 

Çin 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, ikili ilişkileri canlandırması beklenen tarihî Çek Cumhuriyeti gezisi bugün itibariyle başlıyor.

 

Xi'nin gezisi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 67 yılda Çin'den Çek Cumhuriyeti'ne veya eski Çekoslovakya'ya gerçekleşen cumhurbaşkanı düzeyinde ilk gezi olması nedeniyle özel anlam taşıyor.

 

ÇRİ, Fransız basını, Fransa ve Rusya milli futbol takımları arasında salı günü başkent Paris'te Stade de France'da oynanacak hazırlık maçı için üst düzey güvenlik önlemleri alındığını duyurdu.

 

Paris Emniyeti, stadyumdaki özel güvenlik elemanları dışında yaklaşık 400 polisi bu maçın güvenliği için görevlendirdi.Öte yandan, Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkesinin ev sahipliğini yapacağı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın terör tehdidi yüzünden seyircisiz oynanmasının olağanüstü bir durum olduğunu, ancak bütün seçeneklerin düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

 

ÇRİ, "Bir Kuşak-Bir Yol 2016 Raporu" bugün başkent Beijing'de düzenlenen törenle açıklandığını yazdı. Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Çin Uluslararası Meseleler Araştırma Merkezi, Çin Renmin Üniversitesi, Çin-ASEAN İş Konseyi ile çeşitli düşünce kuruluşları ve şirketlerden 100'ü aşkın uzman törene katıldı.Raporda, "Bir Kuşak-Bir Yol" inisiyatifinin 2013 yılı Eylül ayında ortaya konulmasından bu yana gelişme süreci açıklandı.

 

Törene katılan uzmanlar, Bir Kuşak-Bir Yol önerisinin gerçekleştirilmesi için teorik ve akademik destekten ziyade uygulama haritasının önemli olduğunu ifade ettiler. Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin gelişme sürecinde araştırmacıların, hükümet temsilcilerinin, kamu şirketleri ve özel şirketler ile medyanın gücünün yadsınamayacağı vurgulandı.

 

ÇRİ, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye'deki Kürtlerin barış görüşmesine katılma hakkına sahip olduğunu söylediğini duyurdu. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın açıklamasına göre, yeni tur barış görüşmesi 11 Nisan'da Cenevre'de düzenlenecek. Barış görüşmesinin dengeli olması gerektiğini söyleyen Ryabkov, Suriye'deki Kürtlerin de görüşmeye katılma hakkının gözetilmesi ve görüşmeye katılan tarafların ön şart koşmaması gerektiğini ifade etti.Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Rusya ziyaretini değerlendirirken, "İki ülke arasında sık sık bağlantı kurulması, Rusya'nın Suriye sorunun çözümünde önemli bir güç olduğunu gösteriyor" dedi.

 

ÇRİ, Suriye ordusu'nun yaklaşık bir yıldır IŞİD'in kontrolünde bulunan antik Palmira kentini geri aldığını yazdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rusya Hava Kuvvetleri'nin desteğiyle Suriye ordusunun Palmira'yı geri almasından dolayı tebriklerini iletti. Putin, antik kentte bulunan bombalı tuzakların imhası için Rusya Savunma Bakanlığı'nın gerekli desteği sağlayacağını da kaydetti.Suriye ordusundan yapılan açıklamada, Palmira'nın geri alınması, IŞİD'in çökmeye başladığının göstergesidir denildi.

 

Rusya 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Sputnik, İsrail, İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamanın ardından, IŞİD'in yeni saldırılar düzenleyebilme ihtimaline karşı vatandaşlarının Türkiye'den ‘mümkün olduğu kadar yakın' bir zamanda ayrılmalarını istedi.

 

Taksim İstiklal Caddesi'nde 19 Mart'ta meydana gelen saldırıda üç İsrail vatandaşı ve bir İranlı turist hayatını kaybederken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun terörle mücadele ofisi Türkiye'ye seyahate karşı ‘3. Seviye' bir uyarı yayınlamıştı.

Ofis tarafından yapılan yeni bir duyuruda, bu seviye IŞİD veya diğer grupların Türkiye'deki turistik bölgelere saldırabileceğine dair ‘yüksek somut tehdit' olarak adlandırdığı seviye 2'ye yükseltildi.

 

Sputnik, Palmira'nın IŞİD'in elinden alındığını yazdı.

Suriye ordusunun bir aylık hazırlık sürecinin ardından antik Palmira kentini IŞİD'den kurtardığını anlatan Suriyeli komutanlar, Rusya'nın verdiği hava ve istihbarat desteğine dikkat çekerken, gazetecilerin kente girmesiyle IŞİD'in antik kente verdiği zarar da gün yüzüne çıktı.

 

Rus savaş uçakları ve gönüllü birliklerin desteğini alan Suriye ordusu, Mayıs 2015’te IŞİD’in ele geçirdiği Palmira antik kentinde yeniden kontrolü sağladı.

 

Sputnik, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, CIA Direktörü John Brennan'ın bu ayın başında Moskova'ya geldiğini ancak bu ziyaretin, Rus güçlerinin Suriye'den kısmen geri çekilmesi kararıyla herhangi bir bağlantısı olmadığını söyledi.

 

Interfax haber ajansının sorusunu yanıtlayan Sıromolotov, "Brennan'ın burada (Moskova'da) olduğu gizlenmedi. Brennan, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na uğramadı. Ancak Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve bir yere daha gittiğini biliyorum" dedi.

 

Almanya 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Deutsche welle (DW), İsrail, somut terör tehlikesi nedeniyle vatandaşlarını Türkiye'yi 'mümkün olan en kısa sürede' terk etmeye çağırdığını yazdı. İsrail hükümeti vatandaşlarına, terör tehlikesi nedeniyle Türkiye'yi olabildiğince kısa süre içinde terk etmeleri çağrısında bulundu.

 

İsrail Milli Güvenlik Konseyi'ndeki istişarelerin ardından, sekiz gün önce çıkarılan seyahat uyarısının seviyesi yükseltildi. Yapılan açıklamada, bütün Türkiye'de terör milisi IŞİD'in, aralarında İsrail vatandaşlarının da bulunduğu yabancı turistleri hedef alan saldırılar düzenleme tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

 

DW,  Pakistan'da yapılan 27 Mart terör saldırısını Taliban'ın üstlendiğini yazdı.

Pakistan'ın Lahor kentinde düzenlenen intihar saldırısında onlarca kişi can verdi. Saldırıyı Taliban'a bağlı Cemaat-ül Ahrar örgütü üstlendi. Terör örgütü yeni saldırılar düzenleyeceğini duyurdu.

 

Pakistan'ın Lahore şehrinde Hristiyanların Paskalya yortusunu kutladıkları bir park alanına intihar saldırısı düzenlendi. İlk belirlemelere göre 72 kişi öldü, 230 kişi yaralandı. Kurbanlardan birçoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi.

 

DW, Paris ve Brüksel saldırılarının ardından Hollanda'da da güvenlik operasyonları düzenlenmeye başlandı. Rotterdam şehrinde düzenlenen operasyonlarda 4 zanlı yakalandı.

 

Hollanda savcılığı tarafından verilen bilgiye göre, Rotterdam'da yakalanan 32 yaşındaki bir zanlı Fransa'da saldırı düzenlemeyi planlıyordu. Fransız vatandaşı olan zanlının yakalandığı operasyona Hollanda polisinin terörle mücadele birimlerinin yanı sıra istihbarat teşkilâtı Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (AIVD) ve savcılık birimlerinin de destek verdiği belirtildi. Rotterdam'ın batısında iki adrese baskın düzenlendiği, operasyon sırasında komşu binaların tahliye edildiği belirtildi. Zanlının en kısa sürede Fransa'ya iade edileceği vurgulandı.

 

DW, İran, arkeolojik açıdan büyük öneme sahip antik Palmira kentinin İslamcı terör milisi IŞİD'den geri alınması vesilesiyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a tebrik mesajı gönderdi.

Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre, İran Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Şamhani, ‘Suriye'nin terör örgütünü imha etme kararlılığının gurur verici' olduğunu söyledi. Şamhani, İrran hükümetinin ve ordusunun Suriye'yi desteklemeye devam edeceğini belirtti. Suriye birlikleri Pazar günü Rus jetlerinin hava desteğiyle IŞİD'i Palmira'dan sürmüştü.

 

DW, AB-Türkiye anlaşması Avrupa'nın gündeminden düşmüyor. Sığınmacı krizinde bazı AB üyelerinin tek taraflı adımlarını eleştiren Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB-Türkiye anlaşmasını savundu.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Funke medya grubuna sığınmacı krizi ve Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Steinmeier, AB üyesi bazı ülkelerin sığınmacı akınını azaltmak için attığı tek taraflı adımları sert sözlerle eleştirdi.

 

İran 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA), İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası, bu yılın 12 ayında geçen yılın benzer dönemine nazaran enflasyonun yüzde 11.9 olduğunu açıkladı.

 

İran kentlerinde tüketim hizmetleri ve ürün fiyatları endeksinden elde edilen sonuçlar, kentlerde tüketim hizmetleri ve ürün fiyatlarının mart ayında yüzde 8.234’e ulaştığını gösteriyor bu da bir önceki aya göre yüzde 0.7 artışı gösteriyor.

 

IRNA, haberine göre; Hindistan Özel Rafinerideki bir yetkili “İran petrol müşterileri ham petrolü Nisan ayından itibaren ürünü gemide teslim (FOB) alacak.” dedi.

 

Yetkiliye göre İran petrol müşterileri FOB şeklinde petrolü ülkelerine taşımak için petrol tankeri kiralamaları gerekiyor.Uzmanlara göre İran petrolünü gemide teslim almak, Hintli müşteriler için ham petrol fiyatını daha ucuza getirebilir.

 

IRNA, haberine göre Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ekbet Haşimi Rafsancani, direniş ekonomisinin ülkenin iktisadi, kültürel ve sosyal alanda ilerlemesinin temel faktörü olduğunu söyledi.

 

Nevruz nedeniyle, bakanlar, cumhurbaşkanı yardımcıları, meclisteki bazı milletvekilleri, valiler, büyükelçiler, kamu kurumu ve özel sektör yöneticileri, merkez bankası başkanı, İslam alimleri ve halkın çeşitli kesimlerini kabul eden Ayetullah Rafsancani, direniş ekonomisi, girişim ve amel' sloganının gerçekleşmesi için, bütün imkanlardan ve de fabrikaların yeniden üretim sahasında canlanmaları için nakitten istifade edilmesi gerektiğini söyledi.

 

IRNA, yedi milyar dolarlık dış yatırımın onaylandığını yazdı. İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi ve Teknik Yardımlar ve Yatırımlar Kurumu tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl kurum tarafından onaylanan projelerin genel değerinin yedi milyar dolara ulaştığı belirtildi.

 

Geçen yılın Mart ayında elektrik üretimi, otomotiv, sanayi ve maden üretimi ile ilgili olan 14 proje, iki milyar 658 milyon 457 bin 550 dolar değerinde dış yatırım heyeti tarafından onaylandı. Söz konusu kurum yasa gereğince ülkede yabancı yatırımları teşvik eden yegâne resmî kurum sayılıyor.

 

IRNA, haberine göre İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümetin direniş ekonomisini uygulama sürecini hızlandırmak için kararlı olduğunu belirtti.

Ruhani devlet adamları ve yöneticilerle Nevruz dolaysıyla düzenlenen görüşmede, hükümetin İslam İnkılabı Rehberi tarafından "direniş ekonomisi; girişim ve amel" yılı olarak adlandırılan yeni Hicri Şemsi yılında, kendi programını direniş ekonomisi politikalarını uygulamak amacıyla yaptırım sonrası dönemde artan hızla sürdürmek için kararlı olduğunu belirtti.

 

Ruhani, yerli üretime desteğini yineleyerek, her alanda ekonominin canlanması için planlama yapılıp hazırlanması, gençler için iş fırsatı oluşturulması, dünya ile yapıcı teamül ve yeni teknolojiler ve yatırım cezbinin direniş ekonomisi politikasında üzerinde durulan konulardan olduğunu hatırlattı.

 

Bulgaristan 28 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu(BNR), Yunanistan sınırına çit kurup kurmama ikilemine değindi.

Son günlerde ülkemizde Yunanistan’la olan sınırda çit kurulması ihtimaline ilişkin yetkililer tarafından çelişkili açıklamalar yapılıyor. Başbakan Boyko Borisov, “Bruno” tipi hafif tesisin kurulabileceğine işaret etti. Borisov’dan önce Meclis’te Savunma Bakanı Nikolay Nençev de konuya değindi ve güvenlik gerekçesi ile engelleyici tesisin uzunluğu ve yerine ilişkin ayrıntılar vermekten kaçındı. Yunanistan’la olan sınırımızda çitin kurulması olasılığına dair İçişleri Meclis Komisyonu Başkanı Tsvetan Tsvetanov’un da açıklamalarda bulunması, konunun farklı düzeyde ciddi bir şekilde görüşüldüğünü gösteriyor.

 

BNR, haberine göre Dışişleri Bakanı Mitov Meleyzya ve Endonezya ziyaretinde bulunacak.

Dışişleri Bakanı Daniel Mitov bugünden itibaren 31 Mart’a kadar Malezya ve Endonezya ziyaretinde bulunacak. Malezya’da hukuk alanında hükümetlerarası işbirliği memorandumun imzalanması bekleniyor.

 

 

BNR, Bulgarların yurtdışı seyahatlerinde artış yaşandığını yazdı.

Ulusal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Şubat ayında Bulgarların yurtdışı gezilerinde ve yabancıların ülkemize ziyaretlerinde artış yaşandı. Yurtdışı seyahetleri yıllık bazda 362 bine kadar yüzde 9.8 oranında arttı ancak geçen sene Temmuz ayında yaşanan 500 binlik en yüksek rakamın altında seyretti.

 

Yunanistan ve Türkiye’ye seyahatlerde azalma yaşanırken Romanya, Sırbistan ve Makedonya gezilerinde artış gözlendi. Aynı zamanda Bulgaristan’ı ziyaret eden yabancıların sayısında yüzde 9.7 oranında artış gerçekleşti.