ABD 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi, Microsoft’un yeni başkanını haber yapmıştır. Bill Gates ve ikinci başkan olan Steve Ballmer’ın ardından başkan seçilen Hint kökenli Satya Nadella, CEO seçilmeden önce Microsoft’un yazılım programlarının internet üzerinden satışından sorumlu bölümün yöneticiydi.

 

Amerika’nın Sesi, Türkiye’de radikal sansür düzenlemelerinin Amerika’daki basın ve ifade özgürlüklerini savunan kurumlar arasında kaygı oluşturduğundan bahsetmiştir. Gazetecileri Koruma Derneği’ne (CPJ) göre, yeni internet yasa tasarısının hali hazırda internet özgürlüğünün giderek azaldığı, dünyada en fazla gazeteci hapseden Türkiye’de sürpriz bir gelişme olmadığına dikkat çekmiştir. 5651 sayılı yasanın zaten iyi niyetli olmadığını, TBMM’nin bu yeni düzenlemeyi onaylaması halinde de mevcut sansür yetkisinin çok ötesine gidileceğini vurgulamıştır.

 

Çin 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Hong Kong'dan Filipinler'e yaptırım diye yazıyor. Haberde, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi bugün (5 Şubat) Filipinler hükümetine ilk yaptırım önlemini uygulamaya başladı.

 

Söz konusu yaptırım uyarınca, diplomatik ve hususi pasaport sahibi Filipinlilerin vizesiz olarak Hong Kong'a gelip kentte 14 gün kalabilmesi hakkı kaldırıldı. Söz konusu yaptırımdan her sene 800'e yakın Filipinlinin etkilenmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Benigno Aquino, birkaç gün önce verdiği demeçte, Hong Kongluların 2010 yılında Manila'da rehin alınması sırasında yaşanan olaylar nedeniyle özür dilemeyeceğini söyledi.

 

CRİ, FKÖ, Abbas'ın NATO önerisine sıcak bakıyor başlıklı haberinde, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi üyesi Hanan Aşravi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ortaya koyduğu, NATO gücünün, kurulacak Filistin Devleti'nde İsrail birliklerinin yerine konuşlanması önerisinin Filistin-İsrail çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

 

Aşravi dün (4 Şubat) Filistin basınına verdiği demeçte, söz konusu konuşlanmanın Filistin-İsrail sınır bölgelerinde güvenliği ile istikrarı korumayı amaçladığını ifade etti. Aşravi, İsrail birliklerinin Filistin Devleti'nde kalmasına kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı.

 

CRİ,  ABD: Doğu Asya'yla stratejik işbirliğini ilerleteceğiz başlıklı haberinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Daniel Russel dün (4 Şubat) yaptığı açıklamada, Doğu Asya ülkeleri arasındaki stratejik işbirliğini ilerletmeye devam edeceklerini belirtti.

 

CRİ,  Ahmet Carba: Konferans'ın ikinci turuna katılacağız başlıklı haberinde, Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Suriye konulu 2. Cenevre Konferansı'nın ikinci turuna katılacağı bildirildi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde dün (4 Şubat) yayınlanan habere göre, söz konusu bilgiyi, Koalisyon lideri Ahmet Carba aynı gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşürken verdi. İki taraf, Suriye krizinin Cenevre Konferansı çerçevesinde siyasi ve diplomatik yolla çözülmesi gerektiğini, bu nedenle 24 Ocak'ta başlayan Suriye konulu barış görüşmesinin son derece önemli olduğunu savundu. Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunu anladıklarını belirten Carba, Suriye'nin muhalif güçleri de dahil olmak üzere daha fazla muhalifin görüşme sürecine katılmasını kabul ettiklerini ifade etti.

 

CRİ,  Erdoğan ve Merkel Berlin'de buluştu diye yazıyor. Haberde, Almanya ziyaretinde bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin'de dün (4 Şubat) mevkidaşı Angela Merkel'le görüştü.

 

Görüşmede iki lider Türkiye'nin AB'ne üyeliği ve Suriyeli mülteciler sorunlarını öncelikli olarak ele aldı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, özellikle Merkel'in üyelik sürecinde desteğini beklediklerini belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'de son yıllarda işsizlik, büyüme, ticaret ve gelir gibi alanlarda kaydedilen ekonomik başarılardan söz ederek, AB'ye giriş için Türkiye'nin taahhüt ettiği reformları yerine getirmeyi sürdüreceğini vurguladı.

 

CRİ, Kırsal bölgelerde öğrencilere beslenme desteği diye yazıyor. Haberde, Çin'de kırsal bölgelerde belirlenen 699 pilot ilçedeki yaklaşık 100 bin okulda öğrenim gören 22 milyondan fazla öğrencinin beslenmeleri iyileştiriliyor.

 

Çin Eğitim Bakanlığı tarafından kısa süre önce Kırsal Bölgelerdeki Öğrencilerin Beslenmesinin İyileştirilmesi Planı'nın uygulanması durumu hakkında bilgi verildi. Buna göre, plandan ülkede toplam 22 milyon 400 bin öğrenci yararlanıyor.

 

CRİ,  Bahar Bayramı, rengârenk etkinliklerle kutlanıyor diye yazıyor. Haberde, Çin'in çeşitli bölgelerindeki vatandaşlar, Bahar Bayramı'nı birbirinden renkli ve coşkulu etkinliklerle kutluyor.

 

Rusya 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi, Nazarbayev: Sosyal sorunlar Ukrayna’daki durumu kötüleştirdi başlıklı haberinde, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, sosyal sorunların Ukrayna’daki durumun gerginleşmesinin başlıca nedeni olduğunu düşünüyor.

 

Astana’da akrediteye sahip yabancı dişişleri bakanlıkları sözcüleri ile geleneksel olan görüşmesinde konuşan Nazarbayev “Bugün uzmanlar şu anki Ukrayna’da gerginleşen durumla ilgili ne söylerseler söylesinler, başlıca neden sosyal sorunlarda gizlidir. Sovyetler Birliği’nin ekonomisini bilenler Ukrayna’nın Rusya’dan sonra ikinci güçlü cumhuriyet olduğunu hatırlarlar. Şu an Ukrayna ekonomisinin hacmi Kazakistan’ın yaklaşık %25 gerisindedir. Böyle olmaması gerekirdi” ifadelerine yer verdi.

 

Rusya’nın Sesi, ABD Snowden’in iadesi için mücadele etmeye devam edecek diye yazıyor. Haberde, Rusya’daki görevi sona eren ABD Büyükelçisi Michael McFaul, ABD’nin önceden olduğu gibi Rusya’nın Edward Snowden’i iadesi için mücadele edeceğini belirtti.

 

İnterfaks Ajansı’na demeç veren McFaul “Evet, önceden olduğu gibi mücadele edeceğiz. Bizim konumumuz değişmez. Snowden’e karşı dava açılıp suçlamada bulunuldu ve onun ülkesine dönüp bununla yüzleşmesi gerekir” ifadelerine yer verdi. Ayrıca, Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın 7 ay önce Rusya tarafından bununla ilgili yardım talebinde bulunduğunu vurguladı.

 

Rusya’nın Sesi, ABD yönetimi herhangi bir İran karşıtı yaptırımları ihlal edene karşı tedbir almaya hazır diye yazıyor. Haberde, ABD Tahran’a yönelik uluslararası ve tek taraflı yaptırımların geçerli olmaya devam ettiği için şu an için aktif bir şekilde yabancı ortaklarını İran ile ekonomik işbirliğini genişletmemeye ikna ediyor.

Rusya’nın Sesi, Putin: Rusya, ulusal karakterimize güvendiği için UOK’a müteşekkir başlıklı haberinde, Birkaç yıl öncesine kadar bu boyutta bir etkinliğe ev sahipliği yapamayacak seviyede olan Soçi’de, bugün Kış Olimpiyat Oyunları düzenleyebilmek, Rusya’nın her tür görevin üstesinden kalkabileceğinin ve de en iddialı amaçlara ulaşabileceğinin bir kanıtıdır. Salı günü Soçi’de başlayan Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ (UOK) nin 126. toplantısında açılış konuşması yapan Putin böyle konuştu.

 

Rusya’nın Sesi, Taksim'in yeni hali diye yazıyor. Haberde, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı'na yapılacak yeni düzenlemelerle ilgili görüntüleri twitter'dan paylaştı. Resimlerde Meydan’daki anıtın arkasında, Gezi Parkı’nın hemen yanında yeni ve daha küçük bir park dikkat çekiyor.

 

Rusya’nın Sesi,  ABD ve Rus istihbaratları Soçi Olimpiyatları için işbirliği yapıyor diye yazıyor. Haberde, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, bazı konularda Rus ve Amerikan gizli servislerinin ikili işbirliği yaptığını, hâlihazırda bunun Soçi Olimpiyatlarında gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

Rusya’nın Sesi, Vladimir Putin bir numaralı politikacı oldu diye yazıyor. İtara Tass Ajansı’ın haberine göre, bugün açıkladığı 175 haber ajansı ve haber medyasının katıldığı “2013 Dünya Sıralaması” sonuçlarında dünya medya toplumunun görüşlerine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dünyanın bir numaralı politikacısı ünvanını elde etti.

 

Rusya’nın Sesi, ABD’nin Suriye Büyükelçisi, şubat ayında görevini bırakmaya hazırlanıyor diye yazıyor. Haberde, ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford, bulunduğu görevi terk etmeyi düşündüğünü dostları ve iş arkadaşlarına açıkladı. Haberi, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan kaynaklara dayandıran medya duyurdu.

 

İngiltere 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Times, ABD Başkanı Obama’nın Mart ayında gerçekleştirmeyi planladığı Suudi Arabistan ziyaretini haber yapmıştır. Washington’un Suudileri Suriye’de yaşananların sineye çekilmeyeceği ve İran’ın nükleer silah geliştirmesine izin verilmeyeceği konusunda güvence vermesi, güvenlerini kazanması gerektiğini belirtmiştir.

 

Independent, gazetenin deneyimli muhabiri Patrick Cockburn’un Suriye’nin Humus kentindeki izlenimlerini aktarmaktadır. Sivillerle birlikte kuşatma altında olan isyancıların burada sembolik bir direniş verdiklerini belirten Cockburn, müzakereyle bir çözüme ulaşılmasının Suriye genelinde bir uzlaşmanın kapısını açacağına inanan BM yetkililerinin haklı olduğunu ifade etmiştir.

 

Guardian, Afganistan meclisinden yeni geçen ve sanıkların akrabalarının mahkemelerde onlar aleyhine ifade vermesinin ‘yasaklandığı’ yasayı konu etmiştir. Bu durumda ülkede oldukça yaygın olan ‘töre cinayetlerinin’ ve aile içi şiddetin cezasız kalacağı vurgulanıyor.

 

Financial Times, bu yıl sonunda bağımsızlık için referanduma gidecek İskoçya’nın sandıkta “evet” demesinin bir nedeninin de daha çok göçmen ve öğrenci alabilmek olduğunu belirtmiştir. Göçmenlik işlerinin Londra’dan idare edilmesi, özellikle petrol-doğal gaz ve bilişim sektöründe çalışacak insan açığı bir türlü kapatılamamaktadır.

 

Financial Times, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye Esad yönetimine karşı savaşmaya gidenlere ve terörist grupları destekleyenlere 3-20 yıl arası hapis cezası verilmesinin öngörüldüğünü haberine taşımıştır. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, bin civarında Suudi gencin Suriye’de savaştığını tahmin ediyor. 

 

Almanya 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Westfalen-Blatt, Başbakan Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde Federal Hükümet’ten AB üyeliği konusunda destek istediğini belirtmiştir. Uzun bir süredir gelişen ekonomi ile Boğaziçi’nde bir “hasta adam”ın olmadığını belirten gazete, bunun AB üyeliği için yeterli olmadığını, siyasi muhaliflere, polis ve yargıya, azınlıklara karşı muamele ve yolsuzluk operasyonun sadece Berlin değil tüm Avrupa metropollerinde güvensizliğe neden olduğunu dile getirmiştir.

 

Hessische Niedersächsische Allgemeine, Türkiye’nin siyasi açıdan bir gerileme içerisinde olduğunu ve Angela Merkel’in bu konuda Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık önermesinin bile iyi bir seçenek olduğunu ifade etmiştir.

 

Flensburger Tageblatt, Ankara'nın AB'ye tam üye olması, Birlik içinde iç siyasi sorun ve çatışmaların artması anlamına geleceğini ve Erdoğan'ın feodal yönetim tarzının, siyasi entegrasyonundan şüphe duyulmasına neden olduğunu aktarmıştır.

 

Stuttgarter Zeitung, Başbakan Erdoğan’ın Berlin’teki temaslarını yorumlamıştır. Başbakan Erdoğan’ın otokratlığıyla ülkesi ve AB arasındaki uçurumu gün be gün derinleştirdiğini belirtmiştir.

 

İran 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İran Türk Radyosu İRİB sitesinden verdiği haberde Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri, İslami Şura meclisi Başkanı ile yaptığı görüşmeye değindi. Görüşmede, bölge ve Filistin'le ilgili son gelişmelerin ele aldığını ifade eden haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Filistin enformasyon Merkezinin bildirdiğine göre Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri "Ramazan Abdullah Şallah" bu hareketin üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetle birlikte dün İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani tarafından kabul edildi. Bu görüşmede başta Filistin olmak üzere genelde bölge gelişmeleri ele alınarak fikir teatisinde bulunuldu.”

 

İRİB bir başka haberinde İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bayan Merziye Afham’ın açıklamalarına yer verdi. Afham’ın İran İslam Cumhuriyeti'nin İngiltere'yle var olan silah anlaşması meselesini uyumcu yollarla ve anlaşmalı olarak çözmeye çalıştığı şeklindeki söylemlerinden bahseden haberin devamında ise şunları okuyoruz:

 

“Dün İRNA'ya demeç veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bayan Merziye Afham, Lahey divanının, İslam İnkılabından öncesine dayanan bir İngiliz firmasından silah alım anlaşması konusunda İran lehine karar vermesine temasla, İran'ın bu dosyayı anlaşmalı ve uyumcu bir şekilde çözmeye çalıştığını söyledi.

 

Efham İngiltere uluslar arası askeri hizmetler firması IMS şirketi ile imzalanan anlaşmanın İslam İnkılabından öncesine ait olduğunu ve tank alımıyla ilgili olduğunu ve bu tankların ödemesinin önceden yapılmasına rağmen tankların İran'a teslim edilmediğini söyledi.”

 

İRİB bir diğer haberinde ise Ali Şemhani’nin açıklamalarına değindi. Haberde “İslami İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri Ali Şemhani, İran'ın Rusya ile bütün alanlarda ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

 

İRNA'nın haberine göre, dün Tahran'da Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi genel sekreter yardımcısı Yevgeni Lukinov ile Ali Şemhani görüşmesinde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yolları, bölgesel ve uluslar arası meseleler ele alındı.

 

İranlı yetkili, Rusya ve İran arasındaki ilişkilerin üçüncü ülkelerin çıkarları aleyhinde olmadığını belirterek; bazı ülkelerin ikili ilişkileri bozmaya dayalı çabalarının gerçekleşmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.” ifadelerine yer verdi.

 

İRİB bir haberinde ise, İran Dışişleri Bakanlığının Amerikan dışişleri bakanı yardımcısı Vendy Sherman’ın Amerikan senatosu dış ilişkiler komitesinde İran'la nükleer anlaşmanın tamamlanmadığı şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdiği ifadelereine yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, Amerikan dışişleri bakan yardımcısı Vendy Sherman'in açıklamasına tepki göstererek, 'Amerikalı yetkililer, aşırılıkları, suçlamaları ve içe yönelik sözlerinin müzakerelerde yerinin olmadığını pekâlâ bilmektedirler' dedi.

 

İRNA'nın haberine göre, Merziye Efhem, Amerikalıların mantıksız açıklamalarına gösterdiğini tepkide, Amerikan başkanının da son birkaç yıldaki başarısızlığı itiraf ettiğini hatırlatarak; İran heyetinin müzakerelerde İran'ın ilmi alanda elde ettiği kazanımlarının zarar görmesine izin vermeyeceğini ve aşırılıklara karşı direneceğini ve nükleer konunun dışına çıkılmasına da izin vermeyeceğini söyledi.”

 

Suriye 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA’nın sitesinden duyurduğu haberde Başbakan Vail Halaki’nin, Suriye Diplomasisi ve ulusal medyanın Cenevre 2 konferansı esnasındaki başarısının Suriyelilerin seslerini bütün dünyaya duyurduğunu belirten açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında ise şunları okuyoruz:

 

“Başkanlık ettiği hükümetin haftalık oturumunda Halaki, Cenevre 2 görüşmelerine katılan ulusal heyetin Suriye halkının gerçek temsilcisi olduğuna dikkat çekerek bütün heyet üyeleri arasındaki rollerin tekâmüllüğü ile siyasi ve medya heyetleri arasındaki uyumu hatırlattı.

 

Başbakan Halaki, Suriye diplomasisinin başarısı ile özellikle Şam ve Şam Kırsalında olduğu gibi ulusal uzlaşmanın acil bir şekilde ilerlemesinin Suriye halkının imanından kaynaklandığına işaret etti.

 

Başbakan Halaki, ekonomik sektörün istikrarlı olduğunu ve hükümetin Suriye Lirasının direncini ve istikrarını pekiştirmekle pazarda tüketim maddelerinin fiyatlarında yeni indirimler sağlamak için yeni icraatlar almaya hazırlandığını belirtti.

 

İran ile ekonomik ilişkilerin aktifleştirilmesinin temel maddeler ve petrol yan ürünlerindeki stratejik rezervi pekiştirmede yardımcı olacağını, litre ve fırınların önündeki boğulmaları men edeceğini açıkladı.”

 

SANA bir başka haberinde ise Ulusal Muhalefet Partileri’nin, iç muhalefetin Cenevre 2 Konferansından uzaklaştırılmasının Konferansın zayıf ve eksik noktalarını teşkil ettiğini belirterek bunların telafi edilmesi ve konferansta ulusal muhalefetin bütün bileşenlerini temsil etmeye çalışılmasını gerektirdi şeklindeki açıklamalarına yer verdi. Haberde;

 

“Partiler yayınladıkları beyanda, somut olarak hiçbir etkiye sahip olmayan Doha koalisyonunun konferans görüşmelerinde muhalefetin tek temsilcisiymiş gibi gösterilmesinin konferansın ilk turunda vardığı sonuçlarda temel sebebi teşkil ettiğine dikkat çektiler.

 

Partiler, konferansın başarıya ulaştırılması eylemini ileriye götürmek için radikal veya ılımlı vasfı ne olursa olsun ilan edilen veya edilmeyen finans ve silahlandırma eylemlerinin derhal durdurulmasına, önemli ve aktif herhangi bölgesel tarafın uzaklaştırılmamasına çağrı yapıldı.

 

Partiler, Amerika’nın silahlandırma ve finansla ilgili hareketlerinin Suriye’deki krizi çözmede ciddiyetsizliğinin belirtisi olduğunu vurguladı.” ifadelerine de yer verildi.

 

İşçi sendikalarının orduya olan desteklerini haber yapan SANA, “İşçi ve mesleki sendikalar yurt genelinde düzenledikleri kongrelerinde tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı savaşında ordu ve silahlı kuvvetlerimize desteklerinin bir kez daha altını çizdi. Kongre katılımcıları dış ajandaların taşeronları ve aletleri olan teröristlerin sabote ettikleri altyapı ve hizmet kurumlarının yeniden yapılandırılmasına işçi, emekçi ve zanaatkarların özenini vurguladı. Suriye ve halkının tanık olduğu krize yegane çözümün diyalog aracılığı ile siyasi çözüm olduğunun altını çizen katılımcılar; kendi geleceklerini belirleme hakkının sadece ve sadece Suriyelilerin hakkı olduğunu, Suriyelilerin de bu haklarını seçim sandıkları aracılığı ile kullanacaklarını vurguladı.” ifadelerini kullandı.

 

Sitesinde Arap ve uluslararası haberlere de yer veren SANA, “Suriye, İran ve İsviçre’yi Bir Araya Getiren 3’lü Zirve” başlığı altında;

 

“İran’ın Başkenti Tahran’da dün İran Dışişleri Bakanlığının daveti üzerine Suriye’de insani ihtiyaçların ve cevap verilmesi yollarının görüşülmesi için Suriye, İran ve İsviçre’yi içeren 3’lü toplantı düzenlendi.

 

Toplantıda Suriye’yi Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Hüsamettin Ala, İran’ı Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdüllehyan, İsviçre’yi de İsviçre Kalkınma Ajansı Başkanı Manuel Bisler temsil etti.

 

Toplantının başlangıcında Ala, Suriye’deki insani durumlarla ilgili bilgi vererek Suriye hükümetinin insani dosyaya verdiği önem ile hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün Suriyeli vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılama garantisi için harcadığı çabalara işaret etti.

 

Ala, bazı ülkelerin tek taraflı olarak Suriye’ye uyguladığı zalim yaptırım ve olumsuz icraatlara ve sonuçlarının Suriyeli vatandaşların hayat şartlarını zorlaştırdığına işaret etti.” şeklinde bir habere yer verdi.

SANA bir haberinde ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rusya'nın Suriye'deki durumlara etkileri olan ABD ve diğer devletleri teröristler hariç Suriye'de mevcut istisnasız tüm taraflarla temasa geçmelerine çağırdığını belirten açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında ise;

 

“ ‘Muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyondan bir heyetle dün Moskova'da görüşmesi sırasında Lavrov; ABD ve Avrupa devletlerinin yanı sıra bölge devletlerinin tümünün Suriye'de teröristler hariç Suriyeli tüm taraflarla temasa geçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

 

Lavrov koalisyon heyeti ile bulunduğu görüşmenin Cenevre temaslarının ilerletilmesi amacıyla önemli olacağına işaret etti.” ifadelerini okumak mümkün.

 

Azerbaycan 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1NEWS, Pakistan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Halid Osman Kayser, Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan’ın üç farklı ülke olmasına rağmen aynı millet olduklarını ifade etmiştir. Azerbaycan’ın Keşmir Sorunu’nda verdiği desteği hatırlatarak kendilerinin de Dağlık Karabağ Sorunu’nda Ermenistan’ı kınadığını ve tanımadıklarını belirtmiştir.

 

1 NEWS, Azerbaycan, Ukrayna’ya mali yardım yapacak başlıklı haberinde Ukrayna’ya, içine düştüğü krizden çıkması için mali yardım yapılması için oluşturulan uluslararası donör ülkeler grubu içinde Azerbaycan’ın da yer aldığını belirtmiştir.

 

Bulgaristan 5 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

TRUD, Ulusal Sigorta Kurmu (NOİ) Müdürü Biser Petkov, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere emekli maaşlarının ortalama 9 leva artacağını belirtmiştir.

 

24 ÇASA, Kneja kasabasından doğal gaz kaynaklarının bulunduğu haber yapmıştır. ‘Petrol ve doğalgaz araştırmaları ve tedariki’ şirketinden yapılan açıklamada, bulunan rezervlerin kapasitesinin 14.49 milyon metreküp doğalgaz ve 5176 metreküp kondenzat olduğu belirtilmiştir.

 

SEGA, Geçici Seçim Komisyonu’ndan geçen Seçim Kodeksi ile ilgili metinler sonucu BSP, DPS ile ‘Ataka’ partilerinin oyları sayesinde vatandaşların seçim listelerindeki adaylara ve dolayısıyla da mecliste daha iyi temsil edilme hakkından mahrum edilmiş oldu.  Buna göre, siyasi partiler vatandaşların seçim sürecine doğrudan müdahale edilmesinin önünü kesilmiştir.