ABD 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi, Amerikan Merkez Bankası(FED)in yeni başkanı Janet Yellen’i haber yapmıştır. Bankanın yüzyıllık tarihindeki ilk kadın başkan olan Janet Yellen’in selefi Ben Bernanke’in politikalarını sürdürmesi ve işsizlikle mücadeleye öncelik vermesi bekleniyor.

 

Amerkia’nın Sesi, ‘Türkiye'de Demokrasi Krizi Yaşanıyor’ başlıklı haberinde, ABD'nin insan hakları ve özgürlükler alanındaki en önemli kuruluşlarından Freedom House (Özgürlük Evi) Türkiye'de yaşanan son gelişmeleri "demokrasi krizi" olarak adlandırdığı yolsuzluklar ve basın özgürlüğüyle ilgili yeni raporunu açıkladı. Freedom House Başkanı David Kramer, Türkiye'de gazetecilere gözdağı verildiğini belirterek, AK Parti Hükümeti'ne 'eleştirilerimizi dikkate alın' çağrısı yaptı.

 

Amerika’nın Sesi, El-Kaide IŞİD’le Yolları Ayırdı diye yazıyor. Haberde, El Kaide, Suriye’de savaşan Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı militan grupla ilişkilerini kestiğini açıkladı.

 

Pazartesi günü yapılan açıklama, bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı, ancak yazılı bildiri El Kaide tarafından sıkça kullanılan web sitelerinde yayınlandı.

 

Çin 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu( CRİ), İtalya Başbakanı'ndan Ortadoğu çağrısı diye yazıyor. Haberde, İtalya Başbakanı Enrico Letta, diyalog ve diplomasinin Ortadoğu bölgesinde istikrar ve barış sağlayacak tek yol olduğunu vurguladı.

 

Letta, dün (3 Şubat) Katar'ın başkenti Doha'da Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed El Sada'yla ortak basın toplantısı düzenledi. İtalya ve Katar'ın Ortadoğu sorununa dair tutum ve fikirlerinin çok yakın olduğuna işaret eden Letta, her iki tarafın da bölgedeki tüm meselelerin diyalogla ve diplomatik yollardan çözülmesini kabul ettiğini söyledi.

 

CRİ, Ban Ki-moon, Kış Olimpiyatları'na gidecek diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılacak.

 

BM Sözcüsü tarafından dün (3 Şubat) yapılan açıklamada, Ban Ki-moon'un 7 Şubat günü düzenlenecek Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılmanın yanı sıra, farklı ülkelerin liderleriyle ikili görüşmelerde bulunacağı belirtildi.

 

CRİ, İran, dondurulan hesaplarına kavuşmaya başladı başlıklı haberde, İran'ın ambargo dolayısıyla yurtdışında dondurulan hesaplarının bir kısmı serbest bırakıldı.

 

İran Devlet Televizyonu'nda dün (3 Şubat) Hükümet Sözcüsü Muhammed Bagher Nobaht'ın sözlerine dayanılarak verilen habere göre, İran'ın yurtdışında dondurulan yaklaşık 550 milyon ABD Dolarlık sermayesi serbest bırakıldı. Söz konusu miktarın, birkaç gün önce İran'ın İsviçre bankalarındaki hesabına aktarıldığı, ancak hafta sonu bankaların çalışmaması nedeniyle İran'ın bu parayı ancak dün alabildiği belirtildi.

 

CRİ, Hillary Clinton, en popüler başkan adayı diye yazıyor. Haberde,  Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un ABD'de 2016 yılında yapılacak başkanlık seçimi için en popüler aday olduğu bildirildi.

 

ABD'li basın kuruluşları tarafından dün (3 Şubat) yayımlanan anket sonucuna göre, katılımcıların yüzde 55'i Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton için, yüzde 39'u ise Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Chris Christie için oy kullandı.

 

CRİ, BM'de Suriye krizine dair 11 tedbir onaylandı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler'de (BM) Suriye'deki insani krizle ilgili 11 acil yardım önlemi kabul edildi.

 

BM'nin Suriye'deki insani krizle ilgili üst düzey grup toplantısı dün (3 Şubat) Roma'da düzenlendi. Toplantıya, BM İnsani Yardım İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, Avrupa Komisyonu'nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Kriz Müdahale Konularından Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva ve İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino'nun yanı sıra, 18 ülkenin temsilcileri katıldı.

 

CRİ, Çinli sporcular Soçi'de madalya bekliyor diye yazıyor. Haberde, 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'na katılacak Çin kafilesi, bugün (4 Şubat) başkent Beijing'den ayrıldı.

 

139 kişiden oluşan Çin kafilesi, dört dalda toplam 49 yarışmaya katılacak. Oyunlarda, 66 Çinli sporcu performans gösterecek.

 

CRİ, Tibet, 2013'te turist rekoru kırdı diye yazıyor. Haberde, Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'ni ziyaret eden turist sayısında 2013 yılında rekor kırılarak, 12 milyon 910 bine ulaşıldı.

 

CRİ, Gizlilik yasasına dair düzenleme imzalandı diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, idari şeffaflığı artırmayı amaçlayan ve devlet gizlilik yasası üzerinde etkili düzenlemeler içeren yönetmeliği imzaladı.

 

Yeni düzenleme, devlet sırlarını ve ilgili yetki sınırlarını tanımlarken, gizliliklerin ifşa edilmesi gibi kritik konularda kurallar getiriyor.

 

Rusya 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu ( RUVR) , “Cenevre Rusya’nın diplomatik başarısıdır” başlıklı haberinde, Suriye krizine barışçıl bir çözüm yolu arayan Cenevre-2 gerçekleşti. Ukrayna’da ise hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Dünyanın içinde bulunduğu yoğun uluslararası gündemi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Adıbelli, RS FM mikrofonlarına değerlendirdi.

 

“Ali Topuz’la Dünya Hali”ne konuk olan Barış Adıbelli, söze Suriye ile Ukrayna’da yaşananların türdeş olmadığı yönündeki fikrini belirterek başladı. İki taraftaki olayların farklı konularda ve boyutlarda olduğunu ama her ikisinin de bir küresel siyaset boyutuna sahip olduğunu söyledi.

 

Rusya’nın Sesi, Rus vatandaşlığı alanların sayısı yurtdışına göçenlerden daha fazla diye yazıyor. Haberde, Rusya Federal Göçmenler Dairesi (FMS) tarafından yapılan açıklamaya göre, daimi ikamet için yurtdışına göçen Rusların sayısı azaldı.

 

Konu ile ilgili olarak salı günü Komsomolskaya Pravda’da yayınlanan demecinde Rusya Federal Göçmenler Dairesi (FMS) Başkanı Konstantin Romodanovskiy “Geçen yıl yurtdışına daimi ikamet için yaklaşık 26-27 bin Rus vatandaşı göçtü. 2008 yılından bu yana daimi ikamet için yurtdışına göçenlerin sayısında düşüş görülmektedir. Gidenler var, ama bu sayı milyon veya yüz binler değil. Bu kişiler çoğunlukla daimi olarak vatanını terk edenler ve uzak bölgelere giden kaybedilmiş vatandaşlar değiller. Bu kişiler anlaşmalı olarak 1,2,3 yıl için veya birkaç yıllığına çalışmaya gidiyorlar” ifadelerine yer verdi.

 

Rusya’nın Sesi, Cenevre-2’ye İran, Suudi Arabistan ve Türkiye alınabilir diye yazıyor. Haberde, ABD Rusya’ya Suriye’deki çatışmaların çözümü için yeni bir çözüm yolu önerdi. Yeni girişimler kısa bir süre önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi sırasında dile getirildi.

 

Kommersant gazetesinin bildirdiğine göre, yeni formül Cenevre-2 müzakerelerinin bir sonraki turuna Suriye muhalefetinin ana sponsorları olan Suudi Arabistan ve Türkiye, ayrıca Şam’ın en önemli müttefiki olan İran’ın katılmasını öngörüyor. Bölgesel bir anlam taşıyan Suriye müzakerelerine belirtilen Suudi Arabistan, Türkiye ve İran haricinde Rusya ve ABD sözcülerinin de dahil edilmesi gerekiyor.

 

Rusya’nın Sesi, Şam ve muhalefet insani yardımın Humus’a ulaştırılması için yazılı garanti vermeye hazır diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov’un Ria Novosti’ye yaptığı açıklamaya göre, Suriye hükümeti ve muhalefeti Humus bölgesine insani yardım ulaştırılmasına yönelik yazılı garanti vermeye hazırlar. Hükümet ve muhalefetin bu konuda yazılı garanti alışverişi yapmak konusunda istekli olduklarına yönelik bilgiler bulunmaktadır. Rusya bunun bu şekilde olduğunu ümit ediyor.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya, Cenevre – 2’nin ikinci turuna Şam Hükümeti’nin katılacağından emin diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Başkanı’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, bugün gazetecilere verdiği demeçte, Cenevre’de devam etmekte olan görüşmelerin ikinci turuna Suriye Hükümeti’nin delegasyonunun katılımı konusunda Rusya’nın herhangi bir şüphesi olmadığını belirtti.

 

Rusya’nın Sesi, Türk dizisinde 2 bin Rus figüran oynuyor diye yazıyor. Haberde, Türk dizisi “Kurt Seyit ve Şura”nın çekimlerine Rusya’nın St. Petersburg şehrinde devam ediliyor. Dizi de 2 bin Rus figüran rol alıyor.

 

Dizinin balo sahneleri, geçmişin tüm ihtişamını koruyan şehrin ünlü saraylarından Marble Palace’da çekildi. Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ile Farah Zeynep Abdullah’ın paylaştığı dizinin Rusya’da çekilen sahnelerde 2 bine yakın da Rus figüran görev alıyor.

 

Rusya’nın Sesi, Soçi banliyö trenleri Soçi Olimpiyatları döneminde yolcuları ücretsiz taşıyacak diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Demiryolları (RJD) Basın Dairesi’nin açıklamasına göre, Rusya Devlet Demiryolları Soçi Olimpiyat Oyunları döneminde Soçi banliyö trenlerinin yolcuları ücretsiz taşımasını temin edecek.

 

İngiltere 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Times, Suriye’ye Esad rejimine karşı savaşmaya giden İngiliz vatandaşların sorgulanıp tutuklanabileceği haberine yer vermiştir. Gazete, haberde yaklaşık 400 kişinin insani yardım amacıyla Suriye’ye gittiğini ve burada terör örgütleri ile bağlantıya geçmiş olabileceklerini belirtmiştir.

 

Guardian, El Kaide lideri Eyman Zevahiri’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle bağları olmadığını açıklamasını mercek altına almıştır. 11 Eylül saldırısından sonra El Kaide’nin yerel şubeler açtığı belirtilmiştir. Ancak Irak’ta IŞİD’in aşiretlerle arasını bozup Ürdün’de şiddeti körükleyerek destek kaybettiğini, bu nedenle Zevahiri’nin devreye girerek, Suriye’de IŞİD yerine, diğer İslamcı gruplarla iyi ilişkiler sürdüren El Nusra Cephesi’ne destek verdiği ortaya koymuştur.

 

Almanya 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Westdeutsche Allgemeine Zeitung, “Zor Konuk” başlıklı haberinde Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyaretini ele almıştır. Erdoğan’ın görev başındaki 10 yıl içerisinde ülkede büyük bir ekonomik canlanma gerçekleştiğini yazmıştır. Ancak bugün, topluma kendi dini değerlerini benimsetmeye çalışması, Gezi Parkı protestolarında protestoculara karşı kullandığı üslup, hapisteki gazetecilerin varlığı, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve yolsuzluk operasyonunda alınan tavır gibi olaylar, Erdoğan’ın siyasi kariyerinin sonunu getireceğini belirtmiştir. Türkiye’nin, en önemli ticari ortaklarından ve yatırımcılarından biri olan Almanya’nın güveni kazanması gerektiğinin altını çizmiştir.

 

Märkische Oderzeitung, Başbakan Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde yıpranmış bir politikacı imajı çizdiğini belirtmiştir. Her şeye rağmen Almanya’nın Türkiye’ye el uzatması gerektiğini ancak bunun hukuk devleti ve demokrasi ilkelerinin yeri getirilmesi durumunda söz konusu olabileceğini belirtmiştir.

 

Ukrayna 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 22.yıldönümünde yaptığı açıklamada, Karadeniz bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması iki devletin en önemli öncelikleri arasında yer aldığını ve mevcut olan stratejik ortaklık ilişkilerinin gerçek bir boyutta olduğunu belirtmiştir.

 

İran 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İRİB, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Çin’in Fonex televizyon kanalına verdiği demeci mercek altına almıştır. Cevad Zarif, Tahran'ın 5+1 grubu ile anlaşmaya varamaması halinde İran'ın uranyumunu yüzde 20'den daha da fazla zenginleştireceğini söylemiştir. ‘İran kendi ihtiyacından daha fazla uranyum zenginleştirdi mi?' sorusuna ise, 'Mümkündür, denebilir ki, İran geçmişte sadıkane bir şekilde hareket etmedi, nükleer faaliyetleri şeffaf değildi ve bu düzeyde uranyum zenginleştirme de ekonomik değildi ama bunların hepsi geçmişte kaldı' şekline yanıt vermiştir.

 

İRİB, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Arap ve Afrika Ülkeleri yardımcısı, Emir Abdullahiyan,  İran, İsviçre ve Suriye halkına yardım konulu bugün tahran'daki üçlü otuirumda, Suriye halkına yardım konusunda İsviçre devletinin çabalarını takdir ederek, bu üçlü oturumun Suriye halkına yardım konusunda çok önemli olduğunu bildirmiştir. Ayrıca, ülkesinin Suriye'ye yardım gönderilmesi konusunda tamamen insani hedefleri taşıdığını belirtmiştir.

 

Suriye 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Operasyonların Başarısı Zafer Heyecanını Büyütüyor diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucusu ordu birliklerimiz vatan topraklarının her köşesini terörden tamamen temizlemeyi amaçlayan terörle mücadele operasyonlarında başarılı sonuçlar alarak vatan evlatlarının zafer heyecanı ve umutlarını büyütmeye devam ediyorlar.

 

Lazkiye Kırsalında Teröristlere Ait Silah Depoları İmha Edildi

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Lazkiye Kırsalının Selma Nahiyesine bağlı Vadi Hazrin bölgesinde teröristlere ait bir terör yuvası ve silah deposunu imha etmekle birlikte burada meydana gelen çatışmalarda aralarında azılı elebaşılar bulunan çok sayıda teröristi ölü düşürdüklerini ifade etti.

 

SANA, Okula Roket Saldırısında 5 öğrenci Şehit Oldu diye yazıyor, Haberde, Tekfirci ve kiralık terör çeteleri bugün Hama kırsalının batısına düşen Rebia Beldesine roket saldırılarında bulundu.

 

Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak teröristlerin beldeyi 4 roket ile hedef aldıklarını belirtirken, roketlerden birinin öğrencilerin paydos saati esnasında beldedeki lisenin yakınlarına düştüğünü söyledi. Kaynak bunun sonucunda 5 öğrencinin şehit düştüğünü, bir çok öğrencinin de yaralandığını aktardı.

 

Azerbaycan 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Dağlık Karabağ’da, Ermenistan son 24 saat içerisinde, ateşkesi 66 kez ihlal ettiği,  Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıklarını belirtmiştir. 1994’te imzalanan Ateşkes Antlaşması’ndan bu yana, Ermenistan tarafı bugüne kadar anlaşmaya tam anlamıyla uymamaktadır.

 

1News, abluka eylemi nedeniyle Tayland’ın başkenti Bangkok'ta yüzlerce, ülkenin güneyindeyse binlerce seçim merkezinde oy verme işleminin yapılamaması üzerine 23 Şubat'ta ikinci tur oylama yapılacağı bildirilmiştir. İkinci tur oylama yapılacağının ilan edilmesi üzerine, seçimin tüm ülkede aynı günde yapılmasını öngören anayasa hükmünü gerekçe gösteren ana muhalefet Demokratik Parti, seçimin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi nezdinde girişim başlatmıştır.

 

1News, Azerbaycan Milli Meclisi’nde İsrail ile Azerbaycan arasında vize rejiminin kolaylaştırılmasına ilişkin anlaşma onaylanmıştır. Buna göre, diplomatik ve hizmeti pasaport sahibi vatandaşların karşı tarafı ziyaretleri, transit geçiş veya ülkeye giriş yaptıkları tarihten itibaren 180 gün süresince 90 günden fazla olmamak şartıyla vizeden muaf tutulacakları belirtilmiştir.

 

1News, ABD Başkanı Barack Obama’nın Mart ayında Suudi Arabistan’a yapacağı ziyareti haber yapmıştır. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud ile görüşecek olan Obama’nın gündeminde,  ikili ilişkiler, Körfez ülkeleri ve bölgesel güvenlik konuları ile Ortadoğu barış süreci olduğu açıklanmıştır.

 

Bulgaristan 4 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu(BNR), Milli Güvenlik Kurulu’nda Bulgaristan’ın stratejik öncelikleri görüşülecek diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, 2014-2020 döneminde Avrupa Komisyonu ile işbirliği anlaşması bağlamında Bulgaristan’ın stratejik öncelikleri konusunu görüşecek Milli Güvenlik Kurulunu topluyor. Başbakan Plamen Oreşarski Bulgaristan’ın 2020 yılına kadar stratejik öncelikleri ve finansman kaynakları” konusunda rapor sunacak.