NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM'ın Aralık Dönemi Staj Başvuruları Başladı

Staja başvuracak arkadaşların, sitedeki belgeleri özenle doldurması önemle rica olunur.

27.11.2020 15:19

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecine girmesi

uzun süreden beri silahlanan Ermenilere bekledikleri fırsatı vermiş, Ermenistan’da yaşayan 1 milyona yakın Azerbaycan Türkünü Ermenilerin saldırı ve etnik temizlik kampanyası sonrasında Ermenistan’ı terkederek Azerbaycan’a sığınmak durumunda bırakmıştı.

11.02.2020 00:56

30. Yıldönümünde 20 Ocak (20 Yanvar) Katliamı

Sovyet tankları 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece binlerce Sovyet askeri motorize birliklerle beraber Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girerek Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık isteklerine gem vurmak istedi.

11.02.2020 00:55

16 Adayı Neden Silahlandırdı?

Yunanistan Anlaşmalara Aykırı Olarak 16 Adayı Neden Silahlandırdı.?

11.02.2020 00:54

DUYURULAR

Ukrayna Tamam, Devrimin Sıradaki Adresi Ermenistan

28 Aralık 2004

Ukrayna’da seçimlerin iptal edilen ikinci turu neticelenmiş ve sonuç beklentiler çerçevesinde Gürcistan senaryosunun bir devamı olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan gayri resmi seçim sonuçlarına göre oyların yaklaşık yüzde 52’sini Viktor Yuşenko almış ve yüzde 44’ü ise Viktor Yanukoviç’e gitmiştir. Hatırlanacağı gibi Gürcistan’da yaklaşık bir yıl önce yapılan seçimleri kaybettiği açıklanan muhalefet, yapmış olduğu gösterilerle seçimleri iptal ettirmiş ve yenilenen seçimleri Mihail Saakaşvili önderliğinde muhalefet bloğu kazanmıştır. Bugün Ukrayna’da açıklanan seçim sonuçlarıyla iç dinamikler açısından farklılıklar yaşansa da Gürcistan’a benzer bir senaryonun tekrarlandığı görülmüştür.21 Kasım 2004 tarihinde yapılan seçimleri kazandığı halde muhalefetin baskısıyla iptal edilen ve 26 Aralık’ta yeniden yapılan ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerini kaybeden Viktor Yanukoviç şimdilik yenilgiyi kabul etmiş gözükmektedir. Yanukoviç her ne kadar seçimlerde Yuşenko lehine ihlaller yapılığını ve bu ihlalleri rakibinden farklı olarak meydanlar yerine mahkemelere taşıyacağını açıklasa da sonuçta bugün gelinen noktadan geriye dönüşün olabileceğine ihtimal verilmemektedir. Zaten bu durumu Yanukoviç’in açıklamalarının satır aralarında da görmek mümkündür. Zira Yanukoviç şimdiden parlamentoda güçlü bir muhalefete hazırlandığını ilan etmiştir. Kanaatimizce Yanukoviç 2006’da yapılacak genel seçimlerde bir rövanşa hazırlanmaktadır.Seçimler beklenildiği gibi Batı yanlısı Yuşenko’nun zaferiyle neticelense de, Rusya yanlısı Yanukoviç’in hiç de azımsanamayacak ölçüde bir oy oranına ulaştığı görülmektedir. Seçimlerde Yuşenko ve Batının zaferi kesin olmakla beraber Rusya’nın tamamıyla kaybeden taraf olduğunu ileri sürmek doğru olmayacaktır. Zira Rusya bu seçimlerle her ne kadar ülkenin batısını kaybetse de Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde etkisini daha da artırmıştır. Karadeniz’e çıkışta özellikle askeri filo açısından sorunlar yaşayan Rusya’nın ülkenin bu çıkışlara uygun bir bölgesi üzerinde ekonomik ve siyasi etkisini artırması genel toplamda azımsanamayacak bir kazançtır. Diğer yandan Yuşenko’nun da bu aşamadan sonra Rusya’ya tamamıyla sırtını dönerek tek başına Batı yanlısı bir politika izlemesi güç olacaktır. Ukrayna’da bir aydan fazla bir süredir devam eden ve Batı ile Rusya’yı karşı karşıya getirerek adeta bir “Soğuk Savaş’ın yaşanmasına neden olan kriz sona ermiştir. Bundan sonraki etapta Ukrayna’da Yuşenko’nun Batı yanlısı fakat Rusya’nın da çıkarlarını gözardı etmeyecek bir yönetim sergilemesi beklenmektedir. Diğer taraftan ülkenin Rusya’nın etkisinin daha fazla hissedileceği doğu ve güney bölgelerinde ise zaman zaman Yuşenko’ya başkaldırıların yaşanması muhtemel gelişmeler arasındadır. Bu aşamada kriz atlatılmıştır ancak, Ukrayna’da bölgeler arasında tarihsel olarak varolmasına rağmen pek su yüzüne çıkmayan etnik (kısmen), mezhepsel ve siyasal farklılığın bir ayrışmaya dönüşmesi ihtimali halen ortadan kalkmamıştır.