NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Makedonya ve Bulgaristan Tarihi İmzayı Attı

09 Temmuz 2017

Geçtiğimiz hafta içerisinde Makedonya ve Bulgaristan, iki ülke arasındaki mevcut ilişkileri geliştirmeye yönelik çok amaçlı bir anlaşmaya imza atmıştır. Siyasal, ekonomik ve toplumsal bazda iyi komşuluk ilişkilerini öngören bu anlaşmayla beraber tarafların vurgulamış oldukları en önemli şey Makedonya’nın Avro-Atlantik entegrasyonu olmuştur. Bir diğer ifadeyle bu anlaşmayla beraber Makedonya bir kez daha en önemli dış politika hedefinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliği olduğunu uluslararası kamuoyuyla paylaşmıştır.

 

Aslına bakılacak olursa anlaşma salt ülkeler arası bir iyi niyet göstergesi olmasının ötesinde tarafların birbirleri üzerinden AB’ye ve NATO’ya vermiş oldukları bir mesaj niteliğindedir. Bilindiği üzere, Bulgaristan’daki mevcut hükümet büyük zorluklar neticesinde AB yanlısı Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) ve radikal milliyetçi Birleşik Vatanseverler arasında kurulmuş bir koalisyon hükümetidir. İdeolojik anlamda uyumsuz görünen koalisyon hükümetinin gözetmekte olduğu bir diğer konu da ülkenin sosyalist cumhurbaşkanı Rumen Radev ile kurulan hassas dengelerdir. Bir diğer ifadeyle Bulgaristan’da mevcut siyasal dengeler Sosyalist Parti, GERB ve Birleşik Vatanseverler arasında kurulmuş son derece kırılgan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha ilk günlerden itibaren Radev’in seçilmesiyle beraber uluslararası politika gündemini meşgul eden konu Radev’in, NATO ve AB ile olan ilişkileri ne şekilde sürdüreceğiydi. Bu sorunun yanına bir de koalisyon hükümetinin sağlıklı bir şekilde işleyip işlemeyeceği muamması da dahil olunca Bulgar siyasal elitler oluşturulan siyasal yapının meşruiyetini, AB ve NATO ile ilişkilerin destekleneceğine yönelik söylemlerle ve bu fayda doğrultusunda alınan kararlarla arttırma yoluna gitmiştir. Makedonya ile imzalanan anlaşma da aslına bakılacak olursa Bulgaristan’ın AB ve NATO bünyesindeki sorumluluklarının dış politikaya yansıması biçiminde okunabilir.

 

Durum Makedonya açısından da pek farklı değildir. Şu anda Balkanlar’daki en kırılgan yapıya sahip devletlerin başında gelen Makedonya da ülkedeki siyasal istikrarı sağlamanın yegane yolunu Avro-Atlantik entegrasyonunda aramaktadır. Hatta, dün akşam Real Madrid ve Manchester United takımları arasında oynanan Süper Kupa finali için Üsküp’ün seçilmesi de Makedonya’nın hızlı bir şekilde “Avrupalılaştırılma” politikasının spor vasıtasıyla desteklenmesidir.

 

Son tahlilde Makedonya, Bulgaristan ile imzalanan anlaşma neticesinde kendine AB içerisinden bir müttefik bulmuştur. Öte yandan, elbette ki Makedonya’nın bu süreci başarılı bir şekilde tamamlaması için AB ve NATO’nun büyük güçlerinin de benzer iradeyi göstermesi gerekmektedir. Aksi takdirde Makedonya’daki kırılgan yapının çatışmacı bir profile dönüşmesi Makedonya’nın AB ve NATO tarafından da yalnızlaştırılmasını ve Batı tarafından da “klasik bir Balkan devleti” olarak algılanmasını beraberinde getirecektir.