NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Zaferden Hezimete… Yunan Askerleri Yine İzmir’de!

24 Temmuz 2017

Yunan askerlerini Anadolu topraklarından atarak 9 Eylül 1922’de denize döken Atatürk ve silah arkadaşları, Türk Milletinin kazanmış olduğu bu büyük zaferi 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması ile taçlandırdı. Lozan Barış Antlaşması her sene çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene Lozan Barış Antlaşması’nın 94. yıldönümünü kutlayacağız. Ancak son yıllarda yapılan kutlamalarda canımız acıyor ve kutlamalar hüzünlü bir ortamda geçiyor. Çünkü 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize dökülen Yunan askerleri yine İzmir’de… Türkiye, Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde, Lozan zaferinden, hezimet dönemine geçiş yaptı. Lozan Antlaşması ile borçları ödenen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğinde olan 18 ada ve 1 kayalık, 2004 yılından itibaren Yunanistan’ın egemenliğine girdi.

 

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, İzmir Koyun Adası’nda konuşlu Yunan Askeri Üssünü, 19 Temmuz 2017’de, Başkomutan sıfatıyla ziyaret etti. Adadaki Yunan askerlerini denetleyen Pavlopoulos egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

 

Yunan Başkomutan Pavlopoulos, İzmir’e gelmeden önce 18 Temmuz 2017’de Aydın Bulamaç Adası ve Aydın Eşek Adası’nda konuşlu olan Yunan Askeri Üslerini de ziyaret etti. Pavlopoulos’un İzmir ve Aydın’da konuşlu Yunan Askeri Üslerine yaptığı ziyaretlere, Savunma Bakanı Kammenos ve Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis de eşlik etti.

 

Yunan Başkomutan, Türkiye’ye Meydan Okuyor Ama Erdoğan ve AKP Hükümetinin Sesi Soluğu Çıkmıyor!

 

Yunan Başkomutan Pavlopoulos ve beraberindeki heyetin yaptığı ziyaret, kalymnos-news.gr, greece.greekreporter.com, dailyhellas.com, i-greece.gr/news v.b. basın yayın kuruluşları ile Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yayınlandı. Pavlopoulos, her zaman olduğu gibi hiçbir engelle karşılaşmadan elini kolunu sallayarak Türk topraklarına pasaportsuz olarak giriş ve çıkış yaptı. Pavlopoulos ve beraberindeki heyeti taşıyan askeri helikopter Türk adalarına iniş ve kalkış sırasında Türk hava sahasını ihlal etti. Türk Hava Kontrolörü, Yunan helikopterini uyararak, “Türk hava sahasında uçuyorsunuz, derhal terk edin” çağrısında bulundu. Ancak Yunan pilotlar bu çağrıya uymayarak Türk hava sahasını ihlal etmeye devam etti.

 

Türk Hava Kontrolörünün uyarılarına hiddetlenen Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, Türkiye’ye meydan okudu. Pavlopoulos, basına yaptığı açıklamada, Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan’a ait olduğunu iddia ederek “Lozan ve Paris Antlaşmalarına göre Ege’de gri bölge yoktur. 1947 Paris Antlaşması ile 12 ada ve bu adalara bitişik adacıklar Yunanistan’a verilmiştir. Bu sınırlar Yunan ve Avrupa sınırlarıdır. Bu sınırlar Yunan ve Avrupa askerleri tarafından korunmaktadır. Türkiye, uluslararası hukuka ve AB müktesebatına saygı duymalıdır. Ben, sınırlarımızı, topraklarımızı ve egemenliğimizi korumak için hayatımı vermeye hazırım.” dedi.

 

Yunan Cumhurbaşkanı, hâlihazırda işgal altında olan Türk adalarının, Yunan toprağı ve Yunan sınırı olduğunu iddia edip Türkiye’ye meydan okurken mevkidaşı Erdoğan ile AKP Hükümetinin sesi soluğu çıkmadı. Türk hava sahasını ihlal eden Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

 

Yunan Cumhurbaşkanının, Türk Topraklarını Yunan Toprağı Gibi Göstermeye Hakkı Yoktur, Haddine de Değildir!

 

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un, Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan’a ait olduğunu ve anılan adaların Yunan ve Avrupa sınırları olduğunu iddia etmesi tam bir cehalet ve sahtekârlık örneğidir. Hukuk Fakültesi mezunu olan Pavlopoulos, 1923 Lozan Antlaşması, 4 Ocak 1932 Türk-İtalyan Sözleşmesi, Milletler Cemiyeti Tescil Belgeleri ve 1947 Paris Antlaşması ile antlaşma ve sözleşmelere taraf olan ülkelerin yayınladığı haritalara bakarsa sözünü ettiği adaların Türk adaları olduğunu görecektir. 1943 Tarihli İngiliz haritasında, Yunan Cumhurbaşkanı / Başkomutanı Pavlopoulos’un ziyaret ettiği Eşek ve Bulamaç adalarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

 

Eşek Adası’nın Batnoz Adası’na olan mesafesi 18 mil, Lipso Adası’na olan mesafesi 12 mildir. Bulamaç Adası’nın Lipso Adası’na olan mesafesi 14 mil, İleriye Adası’na olan mesafesi 13 mildir. Görüldüğü üzere işgal altında olan Türk adaları 12 Ada deniz sınırlarının dışında olup 12 Ada’ya bağlı ya da bitişik adacık değildir.

 

1951 tarihli Amerikan haritasında da, Yunan Cumhurbaşkanı / Başkomutanı Pavlopoulos’un ziyaret ettiği Eşek ve Bulamaç adalarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

 

İzmir Koyun Adası ise Balkan Savaşı’nda işgal edilmemiş, Lozan Antlaşması’nda verilmemiştir. 11,5 km. uzunluğundaki Koyun Adası, 12 Ada bölgesinin dışında olup 6 millik Türk karasuları içinde ve Türk toprağıdır.

 

Eski Milli Savunma Bakanı Sn. Barlas Doğu’nun imzasıyla AB Türkiye Delegasyonu’na gönderilen mektupta, Aydın Eşek Adası’nın Yunan işgali altında olduğu belirtilerek adada görevli olan AB FRONTEX Sahil Güvenlik Botlarının geri çekilmesi talep edilmiştir. AB Delegasyonu mektuba resmi cevap vermemiş ancak Temmuz 2015 itibarıyla Aydın Eşek Adası’ndaki AB FRONTEX Sahil Güvenlik Botlarını geri çekmiştir. Böylece AB de işgali kabul etmiştir.

 

Yunan Büyükelçi Loukakis ile 02 Haziran 2016’da, CHP Genel Merkezinde yapılan toplantıda, Büyükelçi adaların Yunanistan’a ait olduğunu savunamamış, işgali kabul etmek zorunda kalmıştır.

 

AB Türkiye Delegasyonu ve Yunan Büyükelçi Loukakis işgali kabul ederken Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un adaların Yunanistan’a ait olduğunu iddia etmesi trajikomik bir durumdur. Pavlopoulos’un, Türk topraklarını Yunan toprağı gibi göstermeye hakkı yoktur, haddine de değildir !…

 

Türk Topraklarında İki Başkomutan

 

Anayasanın 117.Maddesine göre Başkomutanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin manevî varlığından ayrılamaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur. Başkomutanlık görevi başka bir ülkenin Cumhurbaşkanı ile paylaşılamaz. Ancak hâlihazırda Türkiye’de iki Başkomutan var. 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığının Başkomutanlığını Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos yapıyor. Pavlopoulos anılan adalara Yunan Başkomutanı sıfatıyla elini kolunu sallayarak gidiyor ve denetlemelerde bulunuyor.

 

Erdoğan Başkomutanlık görevini, Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ile paylaşarak, Anayasanın 117. Maddesini ihlal ediyor. TBMM, Başkomutanlık görevinin Yunanistan ile paylaşılmasına sessiz ve tepkisiz kalmamalıdır.