NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM'ın Aralık Dönemi Staj Başvuruları Başladı

Staja başvuracak arkadaşların, sitedeki belgeleri özenle doldurması önemle rica olunur.

27.11.2020 15:19

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecine girmesi

uzun süreden beri silahlanan Ermenilere bekledikleri fırsatı vermiş, Ermenistan’da yaşayan 1 milyona yakın Azerbaycan Türkünü Ermenilerin saldırı ve etnik temizlik kampanyası sonrasında Ermenistan’ı terkederek Azerbaycan’a sığınmak durumunda bırakmıştı.

11.02.2020 00:56

30. Yıldönümünde 20 Ocak (20 Yanvar) Katliamı

Sovyet tankları 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece binlerce Sovyet askeri motorize birliklerle beraber Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girerek Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık isteklerine gem vurmak istedi.

11.02.2020 00:55

16 Adayı Neden Silahlandırdı?

Yunanistan Anlaşmalara Aykırı Olarak 16 Adayı Neden Silahlandırdı.?

11.02.2020 00:54

DUYURULAR

“Türkiye Acilen Geri Dönüş Stratejisi Oluşturmalı”

06 Ocak 2019

Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan Oğan 5 Ocak 2018 tarihinde Türk Aydınlar Vakfı’nda “Yanı Başımızdaki Tehlike: Suriye ve Suriyeliler” başlıklı bir konferans verdi. Suriyeli sığınmacılarla ilgili verileri dinleyicilerle paylaşan Oğan, katılımcılara önemli bilgiler aktardı. Sinan Oğan, acilen Suriyeliler meselesi hakkında acilen tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.

 

“Türkiye’nin Başı Ciddi Belaya Girecektir”

 

Dr. Sinan Oğan, 2011 yılında Suriye’de iç savaş ortaya çıktığı zaman Türkiye’nin 100 bin kişiyi kabul edeceğini açıklamasına rağmen 4 milyondan fazla Suriyelinin Türkiye’ye giriş yaptığı vurgulayarak “Bu konu ne yazık ki toplumda tartışılmıyor. Bu konunun televizyonlarda, üniversitelerde konuşulması lazım. Bu mesele sosyal medya mecrasına bırakıldığı takdirde her türlü provokasyona açık bir meseledir. Konu hakkında doğru bilgiler verilmezse Türkiye’nin başı ciddi belaya girecektir” dedi.

 

“Suriye’de Kürt Devleti Kurulmak İsteniyor”

 

Konuşmasında “4 milyon Suriyelinin boşalttığı topraklarda sizce kim kalıyor” diye soran Oğan, Suriye’deki iç savaşın basit bir iç savaş olmadığının altını çizdi. Oğan, “Daha önce bu bölgede terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kalıyordu. IŞİD’in bir Batı projesi olduğunu YPG ve PKK’ya yer açmak için önceden o bölgelerde işgal ettiği orayı YPG’ye bıraktığını biliyoruz. Bizim Türkiye’den Suriye meselesini bu kadar detaylı gündeme getirmek istememizin altında yatan gerçek bu insanlar yuvasına dönmezse boş olan bölgelere YPG yerleşecek. Orada bir Kürt devleti kurulmak isteniyor” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt devleti kurulmasına izin vermeyeceklerine yönelik söylemine de değinen Oğan, “Bunu sadece askeri usullerle yapamazsınız. Buradaki insanları siz oraya geri gönderirseniz zaten mesele kendiliğinde çözülecektir. Aksi takdirde tarihi Türk kentleri Kerkük ve Erbil’de ne yaptılarsa aynısının Suriye’ye de yapılmaya çalışılıyor” diyerek konu hakkında uyarılarda bulundu.

 

“Çocukların Devlet Denetimine Alınması Lazım”

 

Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacıların demografik yapısı hakkında dinleyicilere bilgi veren Oğan, yapılan araştırmalara göre sığınmacıların yüzde 50’sinin depresyonda ve intihara meyilli olduğunu ve lise çağındaki çocukların ise yüzde 90’nının ise okullarda öğrenim görmediğini bildirdi. “Bu çocuklar depresyon ve intihar eğilimi taşıyor… Türkiye az mı çekti intihar bombacılarından?” diye soran Oğan, Suriyeli çocukların Türkiye’de kendi geçimlerini sağlayacak imkan bulamadığı takdirde belli suç örgütlerinin ağına düşeceğini belirterek, “Türkiye’de 1 milyon çocuktan 10 bini suç örgütlerinin pençesine düşse sizce Türkiye için güvenli bir ortam mıdır? O yüzden bu çocukların eğitim alması lazım. Sahipsiz çocukların devlet denetimine alınması lazım” ifadelerini kullandı.

 

“Hükümet Bir An Önce Program Hazırlamalı”

 

Türkiye’de 4 milyon Suriyeli ve diğer göçmen konularının daha iyi ele alınabilmesi için bakanlık veya genel müdürlük kurulmasını öneren Oğan, konuşmasının sonuç kısımda şunları kaydetti: “Türkiye’nin bir geri dönüş stratejisini bir an önce açıklaması lazım. Türkiye’nin bölgeye bu insanları geri götürüp kendi evlerinde güvenli bir şekilde yaşamalarını temin edecek gücü vardır. Bu ancak hükümetler eliyle yapılacak bir meseledir. Hükümetin bir an önce program hazırlayarak geri dönüş stratejisini oluşturması lazım.”

 

(Anayurt Gazetesi)