NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş ''Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

31.01.2022 14:13

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Rus-Gürcü Askeri Üs Pazarlığı ve Cavaheti Ermenileri

28 Mart 2005

Son günlerde Rusya ile Gürcistan arasında bu ülkedeki Rus üslerinin “tahliyesi” konusunda yapılan görüşmelerin sayısında ciddi bir artı gözlenmektedir. Gürcistan’ın Rus üslerinin  ülkeden çıkarılması için başlattığı yoğun çaba ve uluslar arası diplomatik atakların ardından önce 12 Şubat 2005 tarihinde Gürcistan ile Rusya arasındaki askeri konularda Tiflis'te bir toplantı yapılmıştır. Rus üslerinin çıkarılması konusunda yapılan bu görüşmeden bir netice çıkmamıştır. Aynı şekilde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 18 Şubat 2005 tarihinde Rus askeri üsleri, sınır düzenlemeleri ve diğer konularla ilgili sorunların, çözülmesi amacıyla Gürcistan’a düzenlemiş olduğu ziyaretten de bir netice alınamamıştır. Yine buna paralel olarak, 24 Mart 2005 tarihinde Moskova’da yapılan toplantılardan da bir sonuç çıkmamıştır. İki taraf arasında süren bu görüşmelerden netice alınamadıkça her iki taraf da ellerindeki kozları “üçüncü oyuncuları” devreye sokmaya başlamıştır. Gürcistan’ın bu konudaki en büyük kozu ABD’dir. Rusya ise, Gürcistan’ın “yumuşak karnına” oynamaktadır. Bu çerçevede Cavah Ermenilerinin son günlerde ciddi bir aktiflik içinde oldukları görülmektedir.

 

Bölgedeki Cavah Ermeni teşkilatlarının birleşerek oluşturdukları “Birleşik Cavah” – “Edinnıy Cavah) hareketi 13 Mart’ta Ahalkalaki’de bu çerçevede bir miting tertip etmiştir. Mitingde çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Miting sırasında Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ve Gürcistan Parlamentosu’na gönderilmek üzere yazılan mektup için imza da toplanmıştır. Söz konusu mektupta, Bölgedeki Rus üssünün kapatılmaması, Gürcistan Parlamentosundan 1915 Ermeni soykırımının tanınması, Gürcistan'daki Ermeni okullarında Ermenistan tarihinin okutulması yasağının kaldırılması, Gürcistan'da azınlık haklarının korunması ile ilgili bir yasanın çıkartılması, Ahalkalaki'de (pasaport birimi gibi) idari hizmetlerin görülmesi yetkisinin geri verilmesi istenmektedir.

 

Cevahati Ermenileri bölgede sadece Rus üslerinin kapatılması ve onun yerine geleceği iddiasında bulundukları Türk gücüne karşı değillerdir. Yerel Ermeniler Türkiye ile ilintili bütün projelere karşı olduklarını her fırsatta dile getirmektedirler. Cavah Ermenilerinin bu mealde karşı çıktıkları bir diğer proje ise Kars-Tiflis Demiryolu Projesi’dir. Ermenilere göre böyle bir projenin mantığı bulunmamaktadır. Zira, Türkiye ile Ermenistan arasında bir demiryolu bulunmaktadır ve bu demiryolu şimdi çalıştırılmamaktadır. Mevcut demiryolu varken ikincisinin yapılmasının anlamı bulunmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus Cavah Ermenilerinin kendilerine ekonomik refah sağlaması beklenen ve yaşadıkları bölgelerden geçmesi planlanan demiryoluna karşı çıktıkları halde Türkiye-Ermenistan demiryolunun açılmasını istemeleridir. Bu davranış tarzı Cavah Ermenilerinin bizzat Erivan’dan yönlendirildikleri yönünde kuşkuların doğmasına sebep olmaktadır.