NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş ''Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

31.01.2022 14:13

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Sosyal Medya Paylaşımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

09 Aralık 2020

Sosyal Medya  Hesaplarından Yapılan Paylaşımlarda Aleniyet Unsuru ve Hesap Sahibinin Sorumluluğu

Yaşadığımız çağda internet kullanan herkesin çok büyük bir kısmı sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vb.) platformlarını kullanmaktadır. Ülkemizde her iki kişiden biri internet kullanıcısıdır ve aynı zamanda sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Sosyal medyada kullanıcılar kişisel bilgilerinden ve fotoğraflarından, günlük hayattaki aktivitelerinden kısaca sosyal medyada paylaşmaya dair buldukları her şeyi paylaşabilmektedirler. Fakat bu paylaşımlar bazen Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlara aykırılık teşkil etmektedir. Bu durumda hesap sahibinin Türk Ceza Kanunu veya diğer kanunlara aykırılık teşkil eden paylaşımları neticesinde bu paylaşımdan zarar gören veya vekili kolluk makamlarına veya savcılığa başvurarak hesap sahibi hakkında şikayette bulunmaktadır.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenen “hakaret” suçu, “Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.” diyerek suçun alt-ve üst sınırını tayin etmiş yine aynı maddenin 4. Fıkrasında, “Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.” demiştir. Bu fıkrada belirtilen alenen kavramını açıklamakta fayda vardır.

Aleniyet için aranan temel ölçüt, fiilin, gerçekleştiği koşullar itibariyle birden fazla kişi tarafından algılanabiliyor olmasıdır. Yerleşmiş Yargıtay içtihatlarında Aleniyet unsuru “hakaretin belirlenemeyen sıfat ve sayıda kişi tarafından görülme, duyulma ve algılanabilme olasılığının bulunması, herhangi bir sınırlama olmaksızın herkese açık olan yerlerde işlenmesinin gerekmesi” diye tanımlamıştır. Yargıtay 12. Ceza Dairesi de “hakaret suçu oluştuğu kabul edilen eylemin, birden fazla kişi tarafından algılanma imkânı bulunan Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde işlenmesi halinde tayin olunan cezada 125/4. Madde uyarınca artırıma gidilmesi gerektiği” şeklinde hüküm kurmuştur. Sonuç olarak Türk Ceza Kanunda Hakaret suçu için tanımlanan ceza miktarının alt ve üst sınırı hâkim tarafından belirlendikten sonra sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçlarında Aleniyet unsuru da gerçekleştiği için md. 125/4 gereği altıda bir oranında artırıma gidilmesi gerekecektir.

Herhangi bir suça karışmış, suçla ilişkilendirilen sosyal medya hesabında sorumluluğun hesap sahibinde olacağına değinmekte de fayda vardır. Sosyal medya hesapları kullanıcı adı ve parola ile girilen ve kullanıcıdan başka bir kişinin girmesi mümkün olmayan, kişiye mahsus hesap niteliğindedir. Eğer sosyal medya hesabınız çalındıysa ya da adınıza sahte bir hesap açıldıysa bu durumu gecikmeksizin en yakın kolluk ya da savcılık birimlerine giderek bildirmeniz ve bu konu hakkında şikâyette bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde adınıza açılmış, kişisel bilgilerinizi kullanan bir hesaptan veya mevcut hesabınızın hacklenerek ele geçirilmesi durumunda bu hesaptan yapılan ve suç teşkil eden paylaşımların kolluk ya da savcılık birimlerine şikâyeti neticesinde muhatap hesap sahibi olarak görünen kişi olacaktır. Hesap sahibinin sorumluluğuna dair Yargıtay 18. Ceza dairesi bir kararında “İnternet ortamında kullanılan sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplar ile bu sitelere bağlı olarak kullanılan mail adreslerine şifre ile ulaşımın sağlanıldığı, sanığın Facebook paylaşım sitesinde bulunan hesabına ilişkin şifrenin bir dönem birlikte yaşadığı eşi olan katılan ile şuanda birlikte yaşadığı eşi ve çocuklarının da bildiği ve onlar tarafından da kullanılmış olabileceğine ilişkin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunun anlaşılması,” diyerek sanık savunmalarına itibar etmemiş, hesap sahibi olduğunun kabulü yönünde hüküm kurmuştur.

Son olarak, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden atılan tweetlerinde retweet edildiğinde retweet edenin sorumluluğu doğacaktır. Yargıtay 18. Ceza Dairesi “Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde diğer sanık tarafından paylaşılan tweeti retweetlediğinin, kendi ikrarı ile de sabit olması karşısında, kamu görevlisine görevinden dolayı zincirleme şekilde hakaret suçunun unsurları itibariyle oluştuğu” şeklinde hüküm kurmuştur. Yani sosyal medya hesabına sahip bir kullanıcı kendisi yazmasa bile başkası tarafından ve suç unsuru barındıran yazılı ve görsel iletileri kendi hesabında paylaşması -retweetlemesi neticesinde sorumluluğu doğacaktır.