NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş ''Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

31.01.2022 14:13

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

‘Soykırım’ İfadelerine TÜRKSAM Başkanı ve MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan OĞAN’dan Sert Tepki

24 Nisan 2015

1915 olaylarının 100'üncü yılında yapılan, önce Vatikan Papasının "soykırım"demesiyle başlayan, ardından Avusturya ve Rusya'nın da aynı tanımlamayı kullanmasıyla devam eden tartışma bugün de sıcaklığını koruyor.

 

Ayrıca, Obama, 1915 yılı olayları için geçen yıl olduğu gibi "Büyük Felaket" ifadesini kullandı.

 

MHP Iğdır milletvekili Sinan OĞAN, kullanılan "soykırım" kelimesine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun yaptıkları açıklamalarla kapı araladığını söyledi. “Kimler geldi kimler geçti felekten, un elerken deve geçti elekten” atasözünü hatırlatan OĞAN, "Şimdi Türkiye’nin araladığı bu kapıdan önce Papa geçerken Putin ve Joachim Gauck onu izledi…" dedi.

 

OĞAN'ın İnternethaber'den Nesrin Yılmaz'a yaptığı açıklamalar şöyle:

 

Fırsatı Erdoğan ve Davutoğlu Verdi

 

Geçtiğimiz 23 Nisan’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Taziye” mesajı ve bu yıl da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz yılki mesaja da atıfta bulunarak yayınladığı mesaj Ermeni Diasporası ve Ermeni Dostları için beklenen fırsatı vermiştir. Zira bir “fare deliği” kadar da olsa bu çevreler için kapının aralanması beklenen fırsatı vermiştir. Türkiye’nin 98 yıldır sergilediği dik duruşun son iki yılda kırılması ve bir kapı aralanmasıyla beraber bu tarihi fırsatı bekleyen ülkeler birer birer bu kapıdan geçmeye başlamışlardır. Önce Vatikan, Ardından Avusturya ve şimdi de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sonrasında Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck…

 

Putin'in Bu Kadar İleri Gideceği Tahmin Edilmiyordu

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in klasik Ermenistan yanlısı tutumu biliniyordu ama bu kadar ileri gideceği tahmin edilmiyordu. Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna topraklarında ayrılıkçıları desteklemesi karşısında Türkiye’nin sessiz kalmasına rağmen Avrupa’dan dışlanırken sadece Türkiye’nin yanında yer aldığı, daha iki gün önce büyük bir Nükleer Santral yapımına başlayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsi dostum dediği Putin’in bu kadar ileri gitmesi de Türkiye’nin bu kapı aralama siyasetinin bir sonucudur.

 

“Un Elerken Deve Geçti Elekten…”

 

Hani bir söz vardır benim de çok sevdiğim ; “Kimler geldi kimler geçti felekten, un elerken deve geçti elekten” diye… Şimdi Türkiye’nin araladığı bu kapıdan önce Papa geçerken Putin ve Joachim Gauck onu izledi… Siz bir defa kapıyı fare deliği kadar bile olsun aralarsanız sonra o kapıdan kimlerin geçeceğini kestiremezsiniz… Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "hukukun katli" olarak nitelediği Avusturya Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin bildirisinin, büyük infial yarattığını belirterek, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün Türkiye'ye çağrılması kararını almıştı. Vatikan ve Viyana’dan sonra ne olacak, sırada Moskova ve Berlin Büyükelçisi mi var. Böyle giderse başkentlerde Büyükelçi kalmayacak…

 

“Esnetirseniz Silkelerler”

 

Cumhurbaşkanının taziye sunduğu, Başbakanının bunu tekrarladığı, Başbakan Baş Danışmanının “Soykırım” dediğine amiyane tabir ile “Elin adamı” “soykırım” demesi çok mu diyeceksiniz. Bizimkilerin anlamadığı dış politika böyle bir şeydir. Siz duruşunuzu biraz esnetirseniz sizi silkelerler. Taa ki, düşürünceye kadar. Bugün Türkiye için de yapılan budur. Dış politika deneme yanılma yöntemi ile sonuç alınacak, element uydurularak mesafe kat edilecek bir alan değil. En ufak bir açığınızın bile anında karşı tarafça fırsata çevrileceği bir alandır. Maalesef ki, Türkiye son 12 yıldır her alanda olduğu gibi Ermeni sorunu konusunda da duvara toslamıştır…

 

Vatikan Papası’nın “soykırım” topuna girmesiyle aslında hadise başka bir evreye geçmiştir. Zira artık bu konu dinsel bir boyut da kazanmıştır. Öte yandan Çanakkale Zafer’inin 100. Yıldönümü kutlamalarına ise hastalandığı ileri sürülen Kardinal yerine, sanki Vatikan’da Kardinal kıtlığı varmış gibi yenisinin de gönderilmesine ihtiyaç duyulmamıştır.

 

Dikkat edilirse ne Vatikan Papa’sı, ne Putin, ne Alman Meclisi, ne Avusturya Meclisi ne de diğerleri, hiç birisi ASALA Terör Örgütü tarafından katledilen diplomatlarımızdan tek kelime bile etmeyerek adeta bu terörü haklı bulmuş ve terörü desteklemişlerdir. Hiç birisi Anadolu’da, Ermenistan’da, Azerbaycan’da ve en son da Hocalı’da Müslüman Türklere karşı yapılan soykırım akıllarına bile gelmedi…

 

100 yıl önce değil yetmişli yılların başından itibaren 42 diplomatımızı şehit eden ASALA Terör Örgütü katilleri bugün Ermenistan’da “Kahraman” olarak kabul edilmekte ve ayrıcalıklı bir konumda bulunmaktadırlar.

 

Üst Akıl Devrede

 

Türkiye’de aslında bu yüz yıllık sorun noktasında yeni bir dönemin açıldığını da ifade etmemiz gerekir. Bu yeni dönemde anlaşılan o ki, bir “Üst Akıl” “eli devrededir. 3 siyasi parti “Soykırım” vardır demekten çekinmeyen 3 Ermeni kökenli vatandaşımızı seçilebilecek yerlerden aday gösterip meclise taşırken Hocalı, Karabağ ve Ermeni Sorunu konusunda hassasiyet gösteren mevcut milletvekillerini liste liste dışı bırakmışlardır. Düşünün Avrupa Parlamentolarında Türk adaylar “Soykırım” yoktur dedikleri için adaylıkları iptal edilip listeden atılırken Türkiye’de “Soykırım” vardır diyenler elini kolunu sallaya sallaya Gazi Meclisimize gireceklerdir. Buna rağmen bu konudaki hassasiyet gösterenler ise liste dışı kalacaktır. Korkarım ki, Avrupa Ülkeleri Parlamentolarında yaşananlar yakında Gazi meclisimizde de tekrarlanacaktır.

 

HDP Hocalı İçin Tek Kelime Etmiyor

 

Gazi Meclisimiz çatısı altında bulunan 3 siyasi partiden HDP ise konuyu birkaç adım değil, birkaç km öteye götürerek Ermenistan’da faaliyet gösteren herhangi bir partiden farksız olarak Ermenistan’dan özür dilemeyi seçim programına koyarken yanı başındaki Hocalı’da yaşananlar hakkında tek kelime etmeyi akıllarına dahi getirmiyor.

 

Büyük Felaket Denmesine Seviniyorlar

 

Papa, Putin ve şimdi de gözler Obama’da… ABD Başkanı’nın bu yıl her yıl tekrarladığı “Mets Yeğern” sözü yerine “Soykırım” kelimesini kullanıp kullanmayacağı merakla bekleniyordu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre obama bu yıl da geçtiğimiz yıllarda kullandığı “Mets Yeğern” yani Büyük Felaket sözcüğünü kullanacaktır. Bu sözcüğün ne anlama geldiğini bilmeyenlerin buna sevindiğine bile şahit olmaktayız. Obama ilk defa 2010 tarihinde bu kelimeyi kullanmaya başladığında dönemin başbakanı RT Erdoğan “Sayın Obama bizim hassasiyetimizi anladı, Soykırım kelimesini kullanmadı” demiştir. Basınımızda ise "korkulan olmadı, bu sene de soykırım demedi” başlıkları atılmıştır.

 

Ermeniler Yahudileri Kopyalıyor

 

Mets Yeğern sözcüğü soykırım sözcüğünü bile aşan çok daha ağır ’Büyük Kırım, büyük soykırım’ anlamına gelir. ’Yegern’ sözcüğü tek başına “insanlık suçu” anlamına gelir. Son yıllarda Ermeniler Yahudileri yakından incelemiş ve onların yaptıklarını birebir kopyalamaktadırlar. Bugün dünyada nasıl ki, “Holocost” kelimesi kullanıldığında herkesin aklına bu kelimenin etimolojisine bakmadan Yahudilere yapılan soykırım” anlamı akıllarına geliyorsa aslında Mets Yegern sözcüğünü de “Holocost” gibi tanıtarak bu sözcük kullanıldığında “Ermenilere yapılan soykırım”ı akıllara getirmek istiyorlar.

 

Soykırıma Uğrayan Müslüman Türkler Anılacak Mı?

 

Diğer yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul’da Patrikhane tarafından düzenlenen ayine katılacağını önceden açıklamış bulunmaktadır. Merak ediyorum Patrikhanedeki ayinde ASALA Teröristlerinin şehit ettiği diplomatlarımız da anılacak mıdır? Erivan’da, Bakü’de, Guba’da ve en son da Hocalı’da soykırıma uğratılan Müslüman Türkler de anılacak mıdır? Ermeni çeteleri tarafında AKP’nin kiliseyi onardığı, Çan’ını taktığı ve ayine açtığı Akdamar adasına tecavüz için götürülen 150 Müslüman Türk kadın da anılacak mıdır? İffetlerini korumak için Van gölüne atlayarak hayatlarına son veren bu kadınlar için Van’da aynen Kilise onarıldığı gibi bir İffet Anıtı da açılacak mıdır? Anadolu’da bir bütün olarak Ermenilerce katledilen 750 binden fazla Müslüman Türk için de dua edilecek midir?

 

Türkiye 100. Yıl İçin Yeterli Hazırlık Yapmadı

 

Maalesef ki, Türkiye sözde “Soykırım” iftiralarının 100. Yılına yeterli hazırlık yapmamıştır. Sadece şu sorunun sorulması bile Ermeni tezlerinin çürütülmesine yeterlidir. 1.5 milyon Ermeniyi katlettiğimiz ifade ediliyor. Peki hiç hesaplama yapılmış mıdır, 1.5 milyon insan cesedini gömmeye kalksanız kaç şehri toplu mezar haline getirmeniz gerekir? Iğdır’da, Kars’ta, Van’da, Erzurum’da onlarca Müslüman toplu mezarları varken Ermenilerin gömüldüğü iddia edilen bu mezarlar nerede? Hitler gibi cesetler yakılmadı, uzay mekiğine bindirilip Mars’a gönderilmedi. Ermenilerin şimdiye kadar sunduğu kemiklerin en erken yaşı milattan önceye dayanıyor ve tek bir toplu mezar gösterebilmiş değiller.

 

Ermenilerin İftiralarına Kanmayın Diye Haykıracağız

 

Hükümet tarafından Ermenilerin çalışmaları hafife alınmış ve fazlaca naif davranmıştır. Devlet olarak gerekli tedbirler alınmadığı gibi Sivil Toplum Kuruluşları olarak da gerekenler yapılmamıştır. 3 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı Almanya’da bile hükümet bu iftiraları ciddiye alıp Türkleri “Soykırımcı” olarak yaftalamaya hazırlanırken Almanya ve Avrupa Türklüğü Almanya’yı inim inim inletememişlerdir. Seçimler söz konusu olunca Avrupa’yı suyoluna çeviren AKP’li vekiller Avrupa’da ortalıkta gözükmemektedirler, bütün kesimler için geçerli olmak üzere ifade ediyorum birkaç münferit çaba dışında Türk teşkilatları büyük çaplı mitingler yapmamışlardır. Bütün bunlara rağmen biz bugün 24 Nisan 2015 tarihinde Fransa’nın Strazburg şehrinden haykıracağız. Ermenilerin iftiralarına kanmayın, Türkler tarihin hiçbir döneminde soykırımcı olmamıştır ve asıl soykırımcıların izini Hocalı’da aramak gerekir diye…

 

Kaynak: http://www.internethaber.com/mhpden-cok-sert-100uncu-yil-aciklamasi-783233h.htm