NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Hesaplaşma Derin: Moskova Neden ‘Hayır’ Dedi?

02 Ekim 2007

Türkiye Kuzey Irak’a operasyonu 5 Kasım’da Washington’da masaya yatıracak. ABD ile ortak hareket olasılığı artarken, Rusya’dan sürpriz bir “girmeyin” uyarısı geldi. Moskova’nın ilk kez neden böyle bir tavır ortaya koyduğunu Rusya uzmanı Sinan Oğan ile konuştuk.

 

Türkiye Kuzey Irak’a operasyon öncesinde son dönemeçte. Asker-sivil operasyon ile ilgili karar alıcılar 5 Kasım’da Washington’da gerçekleşecek görüşmelerin sonuçlarını bekliyor. Durum ciddi… Başbakan Erdoğan Washington’a Genelkurmay 2. Başkanı Org. Saygun’u da götürüyor. Artan ihtimal şu sonucu öne çıkarıyor: Türkiye Kuzey Irak’ta ABD ile hareket edecek. Ortak operasyon iddiaları revaçta…

 

Tam da bugünlerde iki devletten, Rusya ve İran’dan sınırötesi operasyona yönelik temkinli ifadeler geliyor. İran daha çok diplomasiden yana olduğunu Dışişleri Bakanı Babacan’ın Tahran ziyareti sırasında dile getirmişti. Rusya ise uzun bir sessizliğin ardından bugün konuştu.

 

Rusya, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyon konusunda itidalli davranmasını istedi. Peyamner ajansına göre, Kremlin sözcü yardımcısı Dimitriy Peskov, "Türkiye’nin, sınır ötesinden gelen terörist faaliyetlerden duyduğu rahatsızlığı anlıyoruz" dedi. Sözcü konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye’nin bir bölge devleti olarak sorumluluğunun farkında olmalı. Herhangi sert bir hareket durumu daha kötü ve kontrol edilemez hale getirebilir. Türkiye’nin aceleci adımlardan kaçınacağını umuyoruz."

 

Bölgede dengelerin değiştiği bir gerçek… ABD ve Türkiye Kuzey Irak konusunda karşı karşıya gelmişti. Ancak Ankara’nın operasyon ile ilgili kararlı tutumu Washington yönetimini PKK’ya yönelik somut adımlar atmaya itiyor. Dün gece Kuzey Irak’taki PKK varlığını tespit için Amerikan hava kuvvetlerine ait iki U-2 uçağı keşif uçuşu yaptı. Rice’ın geçtiğimiz hafta yaptığı “ortak operasyon” vurgusu ise ABD ve Türkiye’nin Kuzey Irak’ta ortak bir operasyona girişebileceği yorumlarına neden oluyor. Rusya ve İran’ı tedirgin eden bu mu? Türksam Başkanı Sinan Oğan’a sorduk.

 

‘Türkiye Rusya’yı Desteklemişti’

 

Bu konuda Rusya’nın Türkiye’ye destek vermesi gerekiyor çünkü en sıkıntılı günlerinde, Çeçenistan konusunda Ankara Moskova’ya tam destek verdi. Çeçenistan konusunu Türkiye terörizmle mücadele olarak ele aldı. Elbette başlarda sorun vardı ancak Ecevit’in 1999 yılında Rusya’yla terör konusunda anlaşma imzalamasıyla mesele sorun olmaktan çıktı.

 

‘Irak işgali Kürtlere bakışlarını değiştirdi’

 

Rusya Kürtlerle ilişkisini hep sıcak tutmaya çalışmıştı Irak işgaline kadar… Bugün Rusya Kürdoloji anlamında en önemli araştırmaların yapıldığı yerlerden… Son dönemde Rusya’da Kürt meselesi ile ilgili yayınların kitabevleri raflarında çokça arttığını görebiliyorsunuz. Bu yeni bir hadise değil. Mustafa Barzani de Sovyetlerin desteğiyle devlet kurmaya çalışmış ve olmayınca SSCB’ye kaçmıştı. Rusya Kürtlerle ilişkisini hep sıcak tutmuştur. Ancak Irak işgali sonrasında Kürtlerin Amerika etkisi alına girmesiyle Kuzey Irak’taki Kürtlere soğuk bakmaya başladı. Rusya’nın enerji anlaşmalarının Kürtler tarafından eleştiri konusu olması Moskova’yı kızdıran diğer konu…

 

‘Amerika’nın Çıkacağı Günü Bekliyor’

 

Rusya ile Kuzey Iraklı Kürtler arasında işgal sonrasında sorun çıksa da Moskova Kürtleri kaybetmek istemiyor. Rusya tamamen Türkiye’nin yanında yer alıp Kürtleri kazanma sürecini baltalamak istemiyor. Amerika’nın Kürtleri terk edeceği anı bekliyor. Rusya açıkçası zor bir durumda. Türkiye’ye karşı sorumlulukları var. Diğer yandan Kürtlere karşı sıcak ilgiyi kaybetmek istemiyor. Rus basını Türkiye’nin Kuzey Irak’a olası operasyonu konusuna ilgisi büyük, beni de sıkça arayarak yorum istiyorlar.. Her gün gazetelerde bu konu ile ilgili haberler çıkıyor. Bu da Rusya’nın bu olaya verdiği önemi gösteriyor.

 

Neden Tedirgin Oldular?

 

Amerika Türkiye’yi kaybetmemek, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta tek başına hareket etmesini engellemek için ortak adım atma noktasına geliyor. ABD ve Türkiye’nin ortak hareket edecek olması Moskova ve Tahran’ı rahatsız ediyor olabilir. Bu ihtimal giderek güçleniyor. Her iki ülke farklı bir şey bekliyor. Türkiye ile ABD’nin orada karşı karşıya gelmesi ve Ankara’nın Moskova-Tahran çizgisine yaklaşmasını umuyorlardı.

 

www.iyibilgi.com