NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş ''Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

31.01.2022 14:13

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Terörün Propaganda Alanı Olarak Sosyal Medya ve Kontrol Mekanizmaları

09 Aralık 2020

Türkiye terör saldırılarının ve küresel oyunların hedefi halindedir. İçinde bulunulan şartlar dikkate alındığında Devletimizin teröre ve terör örgütlerine karşı tavizsiz bir mücadele vermesi kaçınılmazdır. Teröre karşı verilen mücadelenin önemli ayağını da internet ve özellikle sosyal medya oluşturmaktadır.

 

Bilindiği gibi terör örgütlerinin militan ve sempatizan kazanmalarının en etkin yolu nu internet ve sosyal medya oluşturmaktadır. Terör örgütleri ideolojik tavırlarıyla birlikte buna olumlu bakmaya müsait ve her türlü istismara açık gençlik kitlesine internet üzerinden çok rahatlıkla ulaşabilmektedir. Sosyal medya platformları üzerinde oluşturulan sayfalar aracılığıyla her geçen gün yüzlerce genci kandırmayı ve kirli emelleri uğruna kullanmayı başarmaktadırlar.

 

Gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde devlete bağlı istihbarat birimleri oluşturdukları özel birimler marifetiyle internetteki terör yanlısı oluşumları an be an takip etmekte ve tespit ettikleri kişiler üzerinde adli işlemler başlatmaktadırlar. Meydana gelen terör saldırıları sonucu söz konusu eylemleri över mahiyetteki paylaşımlar ve bu paylaşımları yapanlar emniyet birimlerince takip edilmekte ve yargı önüne çıkarılmaktadır. Başta ABD olmak üzere batı ülkelerinin neredeyse tamamında bu gibi durumların örneğini görebilmek mümkündür. Batı dünyası için hal böyle iken elbette ki ağır terör riski altında olan Türkiye açısından da internet üzerindeki terör yandaşı paylaşımların takip ve tespiti oldukça önem taşımaktadır. Terör örgütlerinin personel kaynağı haline getirdiği bir takım mecralar üzerinde yaptırım uygulanması, sayfa sahiplerinin ve üyelerinin tespit edilerek hakim önüne çıkarılmaları bir keyfiyet değil adeta mecburiyettir.

 

Ülkemizde yaşayan kimilerine göre bu durum ifade özgürlüğüne müdahale olarak görülse de terör örgütü yandaşlığı veya propagandacılığı ile ifade özgürlüğünün net bir şekilde bir birbirinden ayrılması gerekmektedir.

 

Terör eylemlerini övmek, bu eylemleri siyasi menfaat, toplumu kamplaşma ve kutuplaşma amacıyla bir araç olarak görmek, eylemleri gerçekleştiren teröristleri masum hatta kahraman olarak göstermeye teşebbüs etmek ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Bunun ifade özgürlüğü olduğunu öne sürmek dahi kirli amaçlara hizmet etmek anlamına gelir.

 

Bu sebeple;

 

Kişiler sosyal medya üzerindeki paylaşımlarından ötürü hukuken sorumluluk altındadırlar. Türk Ceza Kanununda belirtilen suç ve suçluyu övme ile nefret suçu sayılabilecek her türlü paylaşım bunu oluşturan kişiler ile bu paylaşımları paylaşan kişiler de doğrudan doğruya cezai yaptırımın muhatabı olacaklardır. Yani bu gibi paylaşımları kendisinin oluşturmadığı savunması, kişileri ceza almaktan kurtaramayacaktır.

 

Sosyal medya şirketleri uyguladıkları politikalar gereğince terör, çocuk istismarı, ırkçılık ve nefret suçu, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti gibi konularda ilgili devletlerle İP numaraları paylaşmakta ve suçluların tespiti konusunda iş birliği yapmaktadırlar. Bu sebeple; kişiler bir takım sahte hesaplar üzerinden bu türlü paylaşımlarda bulunsalar dahi tespit edilebilmeleri teknik ve pratik anlamda mümkün olabilmektedir.

 

Her ne kadar bu hesaplar ve internet sayfaları ilgili birimlerce kontrol edilse de bu gibi paylaşımlarda bulunan kişilerin vatandaşlarca tespiti halinde ilgili birimlere bilgi verilmesi, belki de yeni bir kanlı terör eyleminin engellenmesi belki de bir gencimizin bu örgütlerce kandırılmasının önüne geçilmesine vesile olacaktır. Bu anlamda vatandaşlık bilinci önemlidir ve terörle mücadele yalnızca devletin değil her vatandaşımızın da üstüne düşen önemli bir vazifedir.