NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Türkiye’de “İkinci Vatikan”

12 Ocak 2019

Fener Rum Patrikhanesi’nde, 5 Ocak 2019’da düzenlenen törenle Ukrayna’ya Bağımsızlık Belgesi (otosefali) verildi. Törene Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko da katıldı. Otosefali töreni ile bütün dünyaya Fener Rum Patrikhanesi’nin ekümenik olduğu ve Türkiye’de “İkinci Vatikan”ın kurulduğu mesajı verildi.

 

Fener Rum Patrikhanesi, 2004 yılı Aralık ayında, Avrupa Birliği, Yunan hükümeti ve Türk hükümetine başvurarak bazı taleplerde bulundu.[1] Talepler arasında; patrikhanenin ekümenikliği Türk Hükûmeti tarafından tanınmalı, Heybeliada Ruhban Okulu yeniden açılmalı, patrikhanenin hukuki varlığı tanınmalı gibi talepler de var.

 

Fener Rum Patrikhanesi, ekümeniklik iddiasını Fatih Sultan Mehmet’in verdiği berata dayandırıyor. Ancak, Tarihçi Halil İnalcık, 02 Aralık 2009’da Sabah Gazetesine verdiği mülakatta; “Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen beratla Patrik’in otoritesi, yalnız Osmanlı ülkesindeki kilise ve manastırlar üzerindeydi. Patrikhane tüm Ortodoks dünyasını temsil eden bir makam değildi.” diyerek, bu fermanla patriğe ekümeniklik verilmediğini açık bir şekilde ifade etmiştir.[2] Tarihi gerçeklerin aksine, Fener Rum Patrikhanesi’nde dağıtılan broşürlerde patrikhanenin ekümenik olduğu iddia ediliyor.

 

Lozan Antlaşması’nın 14. maddesi ve Türk ve Rum Ahalinin Değişimi Sözleşmesi’ne göre İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki tüm Rumlar mübadeleye tabi tutuldu ve tüm dini örgütler lağvedildi. Fener Rum Patrikhanesi, İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışında hiçbir yerde kilise ve/veya dini örgüt açamaz. Ancak Fener Rum Patrikhanesi, 2004 yılında İznik ve Bursa’da, 2016 yılında da İzmir’de metropolitlik açtı. Patrikhane ve Patrik Bartholomeos Lozan Antlaşması’nı ve Anayasa’nın 90. Maddesini ihlal ederek TCK 309’da tanımlanan Anayasayı ihlal suçunu işledi.

 

Patrikhanenin internet sitesinde ekümenikliğini ilan eden Bartholomeos, Türk adası olan Eşek (Agathonision) ve Nergizçik (Arkioi) adaları ile etrafındaki küçük adaları, doğrudan sözde “ekümenik patrikliğin” yönetimi altına almış. Sitede, kiliselerin telefon numaraları da verilmiş. Fener Rum Patrikhanesi, Yunan işgali altında olan Türk adalarındaki kiliseleri işletiyor ve kiliselere papaz atıyor. Patrikhanenin internet sitesindeki yazılı metinlerde ve başta Aydın Eşek Adası olmak üzere diğer Türk adalarında çekilen ve bütün dünyaya yayınlanan fotoğraflarda, patrikhanenin Yunanistan ile birlikte Türk adalarını işgal ettiği açıkça görülüyor.

 

Fener Rum Patrikhanesi ve Patrik Bartholomeos, Yunanistan ile birlikte Türk adalarını işgal etmiş ve TCK 302’de tanımlanan vatana ihanet suçu ile TMK 3’te tanımlanan terör suçunu işlemiştir. Görsel ve yazılı basında, Fener Rum Patrikhanesi ve Patrik Bartholomeos’un, Yunanistan ile birlikte Türk adalarını işgal ettiği haberleri sürekli olarak veriliyor. Ancak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Patrikhane ve Bartholomeos hakkında TCK Madde 302 ve TMK Madde 3’ten bugüne kadar soruşturma açmadı.

 

Lozan Konferansı’nın 10 Ocak 1923 tarihli oturumunda, Fener Rum Patrikhanesi’nin siyasi ve idari faaliyetlerde bulunmamak şartıyla İstanbul’da ikamet etmesine müsaade edilmiştir. Fener Rum Patrikhanesi’nin Yunanistan ile birlikte Türk adalarını işgal etmesi, ekümeniklik faaliyetleri ve Ukrayna’ya Bağımsızlık Belgesi (otosefali) vermesi siyasi ve idari faaliyetlerdir. Mevcut durum itibarıyla Lozan’daki mutabakatı ihlal eden ve suç işleyen Fener Rum Patrikhanesi İstanbul’da ikamet etme hakkını kaybetmiştir. Patrikhane derhal Aynoroz’a taşınmalıdır.

 

[1] Doç.Dr. Emruhan Yalçın, Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Atatürk Yolu Dergisi S 50, Güz 2012, s. 493.

[2] Age, s. 488