NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Kurtlar Vadisi’nin Türkiye Haritası ve Geleceğe Yönelik Düşünceler

03 Aralık 2020

Yeni Aktüel Dergisi’nin 16-30 Eylül tarihli sayısı için bizden bir röportaj talep edildi. Bu röportaja verilen cevabın bir kısmı, söz konusu dergide yayınlandı. Ancak makul sebeplerle tamamı yayınlanamadığı için, konu tam olarak anlaşılamadı. Bu konunun medyamızda geniş bir şekilde tartışılması ve konunun tam olarak anlaşılması için röportajın tamamı aşağıda verilmiştir.

 

Türkiye ilginç bir süreç yaşamaktadır. Artık, güncel tarihi ve geleceğe yönelik stratejik planlamaları ve öngörüleri, strateji merkezlerinden değil de, Kurtlar Vadisi gibi televizyon dizilerinden öğrenmekteyiz. 2023’te bizi nasıl bir Türkiye, nasıl bir bölge ve nasıl bir küresel sistem beklemektedir. Bizim, tam da bu konuda, TÜRKSAM olarak bir çalışmamız bulunmaktadır ve yakında da yayınlanacaktır.

 

2023 yılında ABD, AB ve İsrail’in nasıl bir Türkiye bekledikleri kolaylıkla öngörülebilecek bir gelişmedir. İsrail, bölgede kendi etkisinde olacak bir Kürt devleti hayali kurmaktadır. Zira bu devlet ile İsrail; Suriye, Irak, İran ve Türkiye üzerinde yeterince baskı imkanları elde etmiş olacaktır. Başlangıçta Irak’ın kuzeyinde kurulacak bu devlet ile hatta Suriye, İran ve Türkiye’den toprak koparılması da planlanmaktadır. AB zaten uzun süreden beri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini, Türkiye için fazlalık olarak görmektedir. AB’ye göre “yüklerinden” kurtulmuş diğer bir ifadeyle ancak ufaltılmış bir Türkiye, AB’ye alınabilir. Dolayısıyla, AB ve İsrail’in çıkarları burada örtüşmektedir. ABD’ye gelince; ABD biraz duruma göre hareket etmeyi yeğlemektedir. Zira Suriye, Irak, İran ve Türkiye’den toprak koparmış bir “Kürt devleti” genel olarak ABD’nin politikaları ile örtüşmektedir. Ancak bölünmüş ve etnik olarak saflaştırılmış bir Türkiye’nin ABD’ye karşı tutumunda ciddi değişiklikler yapması ihtimali de ABD’yi kaygılandırmaktadır. Şimdiki gibi bölünmeyen ama sürekli bölünme endişesi taşıyan, sürekli kaşıyacak bir yaraya sahip olan Türkiye, şimdilik ABD için daha fazla tercih edilen bir Türkiye’dir. Diğer taraftan, ABD artık Ortadoğu’dan çıkmaktadır. ABD küresel liderliğini sürdürebilmek için yeni bir alan belirlemiştir. Burası, Çin’i çevreleyen Orta Asya-Güney Asya eksenidir. Bu bölgede etkin olabilmesi için, ABD’nin Türkiye’nin desteğine mutlak desteğine ihtiyacı vardır. Aynı şekilde, ABD’nin terk etmeye başladığı Ortadoğu’yu da, emin ellere teslim etmesi gerekir. Bu göreve de aday ülke, Türkiye’dir.

 

Kurtlar Vadisi bir dizi filimdir. Burada olaylar, figürler, roller elbetteki, abartılı olarak verilmektedir. Türkiye’nin rolünün de burada ciddi bir şekilde abartıldığı kanaatindeyim. Türkiye’nin içeride kendisiyle uğraşmaktan, dünya hakimiyeti kurmaya ne zaman vakit bulacak; merak ediyorum. Bütün dünyayı kapsayan bir Türk imparatorluğu, herkesin gönlünü okşar. Bundan herkes mutluluk duyar, ama bu tür bir gelişme ancak, şimdilik, filmlerde mümkündür. Gerçeklikle ilgisi yoktur. 2023 yılına şunun şurasında 13 sene kalmıştır. Türkiye’nin gidişatı ise bellidir. Mevcut yönetim anlayışı ile, değil dünya imparatorluğu, bölünmeden 2023’ü görecek bir Türkiye bile, başarı sayılabilir. Ancak, Polat Alemdar ve ekibi böyle bir misyonu gerçekleştirebilir, bu başarı ise ancak filmlerde olur… Polat Alemdar’ı ve ekibini filmden alıp hükümete alırlarsa ona da bir şey diyemem…

 

2023 yılında nasıl bir Türkiye görüyoruz.? Türkiye'nin 2023 yılına kadar birkaç farklı noktada etnik çatışma yaşaması ihtimali mevcuttur. Türkiye bu çatışmalar ile de bölünme sorunlarını önemli ölçüde aşacaktır. Yerel yönetimler açısından daha fazla yetkiler kullanan, ama otonomileşmiş bölgeler ve/veya federalleşmiş bir Türkiye öngörmüyorum. Bunun denemeleri muhakkak yapılacaktır. Ancak, başarı şansı kanaatimizce yüksek değildir. Ayrıca başkanlık sistemine geçmiş bir Türkiye de uzak bir ihtimal değildir. Dış politikasında ise AB’den (AB’nin kendisinin de geleceği şüphelidir) istediğini alamamış, hayal kırıklığı yaşamış, yüzünü sadece Ortadoğu’ya değil, aynı zamanda Kafkasya ve Orta Asya’ya dönmüş, Suriye, Irak ve İran’ı büyük ölçüde etkisi altına almış; Orta Asya – Güney Asya ekseninde Çin ile ciddi rekabet eden, bir Türkiye olacağını düşünüyorum. Bu çerçevede ortaya çıkan ciddi bir Çin tehdidine karşın, ABD-Rusya ve Japonya’nın desteğini almış bir Türkiye de, öngörüyorum. Bir dünya imparatorluğu hayali muhtemeldir ki, sadece Kurtlar Vadisi dizisinde kalacaktır. Ancak, Avrupa’dan uzaklaşmış, Karadeniz, Kafkasya, Güney Asya – Orta Asya ekseninde, ayrıca İran, Irak ve Suriye’de etkin bir Türkiye ortaya çıkacaktır.

 

Ortadoğu bölgesi giderek önemini yitirecektir. Bu bölge, küresel güçler açısından aktüelliğini kaybedecektir. ve daha fazla terörize olacaktır. Mısır ve Cezayir gibi ülkelerde radikal tehditler daha fazla gündeme gelecektir ve bu ülkelerin iç savaş yaşaması ihtimali yükselecektir. Bu ise, İsrail için daha fazla tehdit anlamına gelecektir. Elbette ki, birkaç yıl içerisinde, İsrail ve ABD’nin müdahale ettiği bölünmüş bir İran’ı da bekleyebiliriz.

 

İlgili habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.haberaktuel.com/kurtlar-vadisi-fragmaninda-bolunen-turkiye-haberi-305109.html