NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Başsağlığı: 13 Askerimiz Şehit Edildi

08 Ekim 2007

Şırnak bölgesinde görev yapan bir birliğimize, 07 Ekim 2007 tarihinde terör örgütü tarafından yapılan saldırıda, 13 askerimiz şehit edilmiştir. TÜRKSAM olarak şehitlerimize yüce Tanrıdan rahmet diliyor, şehit yakınları ve Yüce Türk milletinin başı sağ olsun diyoruz.

 

TÜRKSAM

 

Daha önce iki defa yayınladığımız Sınır Ötesi Harekat ve Türkiye’nin "Önleyici Vuruş" Hakkı yazımızı yeniden aşağıda veriyoruz.

 

Bu yazıyı ikinci defa yeniden yayınladığımız 19 Temmuz 2006 şöyle demiştik; “Bu yazı bundan neredeyse tam bir yıl önce 14 Temmuz 2005 tarihinde Göktürk Oğan mahlası ile yazılmıştı. Bu yazıdan sonra aradan geçen bir yıllık süre zarfında maalesef yazıda Başbakanımızın ifade ettiği 'şartlar' bir türlü 'oluşamadı'. Oysa terör her gün can almaya, askerlerimiz şehit edilmeye devam etmektedir. ABD askeri dergisinde küstahça Türkiye'yi bölen haritalar yayınlanmakta, ABD büyükelçisi sınır ötesi harekâtın ABD iznine bağlı olduğunu ifade etmekten çekinmemektedir. Irak'ta öldürülen Rus diplomatları için Rusya Duma'sı Başkan Putin'e teröristlerin nerede olursa olsun bulunması ve öldürülmesi yetkisi vermektedir. ABD ikiz kulelere saldırı oldu diye Afganistan ve Irak'ı işgal etmekten çekinmemiş ve hatta bunu bir fırsat olarak değerlendirmiştir. İsrail bir askeri kaçırıldı diye bütün Filistin halkını hedef alan saldırılar yapmakta, güvenlik gerekçesiyle Lübnan'a girmekten çekinmemektedir. Aynı gerekçelerle İsrail, Suriye ile İran'ı dahi bombalayacağını söylemekten geri kalmamaktadır. Görüldüğü gibi ülkelerin güvenlikleri, ülke vatandaşlarının güvenlikleri ve özellikle de askerlerinin güvenlikleri söz konusu olduğunda aklı başında büyük devletler bütün araçları kullanmakta, sınır ötesi harekât dâhil bütün seçenekleri hiç kimsenin 'oluruna' gerek duymadan uygulamaktadırlar. Bu çerçevede son birkaç gündür askerlerimize karşı yapılan hain saldırıların merkezi olarak bilinen ABD işgali altındaki Irak'ın kuzeyine karşı her türlü harekât vakit geçirilmeden ve kimseden onay alınmadan yapılmalıdır. Bunun şartları çoktan beri oluşmuştur. Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu son bir yıldır hala tartışmadan eyleme geçirememesi ciddi devlet anlayışı ile bağdaşmamaktadır. Bu vesileyle son bir yıldır bu konuda hiçbir adım atılmadığını belgelemesi açısından bir yıl önce yazdığımız yazıyı aşağıda aynen ve yeniden veriyoruz.” Evet bugün bu yazıyı maalesef yine değiştirmeden yeniden yayınlamak durumundayız. Zira her geçen gün Güneydoğu Anadolu bölgemizde ve hatta artık Büyükşehirlerimizde terör can almaya devam etmekte, ancak terörü önlemeye yönelik herhangi bir adım atılmamaktadır. Elbette bugün terörü önlemek için alınacak önlemlerin sınır ötesi harekât boyutuna taşınması bir yana Irak’ın kuzeyinde artık PKK terör örgütü ile aynı sıfatı taşıyan Barzani-Talabani ikilisinin mali kaynaklarının kurutulması ve diğer önlemlerin alınması hususu, bu yazımızı birer yıl aralıklarla üçüncü defa yayınladığımız bu günlere kadar hala alınamamıştır. Şartlar değişmekte PKK ile Barzani aynı saflarda Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş yürütmektedir. Ancak sınır ötesi harekât ve terörü önlemek için “şartlar” bir türlü gerçekleşmemektedir. 14 Temmuz 2005 tarihinde yazdığımız yazıyı aynen yayınlıyoruz.

 

Nihayet Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye'nin, şartlar gerektirdiğinde sınır ötesi harekât da yapabileceğini” belirtmiştir. Dün akşam CNN Türk televizyonunda canlı olarak yayınlanan bir programda bu yönde bir görüş belirten Erdoğan’ın bu açıklamasını geç kalmış olmakla beraber oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendirmekteyiz. Ancak, Erdoğan bu sözlerin hemen peşince “Temenni ederiz ki, böyle bir şart oluşmaz” diyerek önceki sözlerinin ağırlığını önemli ölçüde azaltmıştır. Son günlerde artan terör eylemlerinin Irak’ın kuzeyinde yuvalanan terörist örgütler tarafından yapıldığı bilindiği halde, halen şartların oluşmadığını ileri sürmek doğru olmadığı gibi sizin bu yöndeki kararlılığınıza ve inandırıcılığınıza da gölge düşürebilecek bir açıklama olarak değerlendirilmektedir. Artık, Türkiye’nin belirli bölgelerinde yol kesen, asker kaçıran, yollara döşediği mayınlarla Türk askerlerini şehit eden terör örgütünün eylemlerini her geçen gün artırdığı, “müttefiklerimizin!” ise, halen kontrolleri altında bulundurduğu bölgelerde bu terör yuvalarına karşı herhangi bir girişimde bulunmadığı bir ortamda, “umarım böyle bir şart oluşmaz” demek daha açık bir ifadeyle sizin bu işe pek de gönüllü olmadığınız manasına gelir.

 

Başbakan Erdoğan’ın “çekimser ifadelerle” söylemek istediği ve “sınır ötesi harekât” yeni bir hadise değildir ve uluslararası anlaşmalardan doğan bir haktır. Şimdiye kadar dünyanın birçok ülkesinin kendi milli güvenlikleri gereği kullandığı bu hak, literatürde “Önleyici Vuruş Hakkı” olarak bilinmektedir.

 

11 Eylül terör saldırılarından sonra Başkan Bush tarafından “Preemptive Strike” olarak formüle edilen “Önleyici Vuruş Doktrini”, devletin gerekli gördüğü hallerde dünyanın neresine olursa olsun, 'tek yanlı' müdahale etme ve 'düşman'ı kendi belirleyeceği zamanda 'önceden vurma' hakkına sahip olduğu konseptine dayanmaktadır. ABD bu hakka dayanarak terör örgütleri bir yana, bu örgütlerin yuvalandıkları ileri sürülen ülkeleri dahi işgal etmiştir. Yine İsrail’in Lübnan ve Filistin topraklarında, ABD’nin Irak ve Afganistan’ın yanı sıra bazı güney Amerika ülkelerinde ve Libya’da bu hakkı kullandıkları bilinmektedir.

 

Saddam rejimi döneminde Türkiye tarafından da sıklıkla kullanılabilen bu haktan, Rusya dahi gerektiğinde istifade edebileceğini açıklamıştır. Rusya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Yuri Baluyievski “Moskova, dünyanın her noktasında teröristlerin üslerine önleyici saldırılar yapmaya hazırdır” diyerek bu haklarını saklı tutmuştur.

 

Batılı bazı yetkili ve basın mensuplarının ABD, İspanya ve İngiltere’de yaşanan terör olayları listesine 2003 yılında İstanbul’da yaşanan ve 50’den fazla vatandaşımızın yaşamına mal olan terör hadiselerini katmak istememeleri,  binlerce masum cana kıyan PKK’yı halen terör listesine almakta gönülsüz davranmaları Türkiye’nin bu konuda uluslararası alanda gerektiği kadar “sağlam duruş sergilememesinden” kaynaklanmaktadır. Elbette ki, Batılı bazı dostlarımızın bu konudaki duruşları hepimize malumdur. Ancak, biz milli güvenliğimize ve genel olarak ülke bekasına karşı yönelen bu saldırılara karşı uluslararası camianın kullandığı “önleyici vuruş hakkı”mızı kullanacağımızı en başından ilan etmezsek, sonra Anadolu Ajansı’ndan adı belirtilmeyen ABD’li yetkililerin “siz sınırınız dışında terör örgütlerine karşı müdahalede bulunamazsınız” türünden saçmalıklarını daha çok dinleriz. Bu sebeple Türkiye’nin hiç vakit geçirmeden ve tereddüde mahal bırakmayacak şekilde en üst seviyede Türkiye’ye tehdit teşkil edebilecek her türlü terör örgütlerine karşı dünyanın neresinde olursa olsun “Önleyici Vuruş Hakkını” kullanacağını açıklaması ve uygulaması gerekmektedir. Bu uygulamanın ise Barzani gibi terör yardakçılarını da kapsaması bir diğer kaçınılmaz önlemdir.

 

http://www.turksam.org/tr/yazilar.asp?kat1=2&yazi=424