NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş ''Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

31.01.2022 14:13

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Rusya-Batı Mücadelesinin Yeni Adresi: Kırgızistan

24 Mart 2005

NGO Devrimlerinin sıradaki adresi Kırgızistan'da devrim başarıya ulaşmak üzere üzeredir. Kırgızistan'da 13 Ekim'de yapılan parlamento seçimlerinde muhalefet sadece birkaç sandalye kazanabilmesi üzerine muhalefet, Akayev yönetimini oylamaya hile karıştırmakla suçlamış ve devlet başkanının istifasını talep etmek maksadıyla ülkenin güney kesimlerinde ayaklanma hareketi başlatılmıştı.

 

Güneyde başlayan ve giderek Kırgızistan'ın iç kesimlerine de sıçrayan bu ayaklanmanın nihayet Başkent Bişkek'e ulaşmasıyla devrim yeni bir aşamaya girmiştir. Zira başkentteki göstericiler artık hükümet binalarını ele geçirmiş durumdadırlar.

 

ABD’nin yanı sıra Rusya’nın da bir askeri üsse sahip olduğu Kırgizistan’daki gelişmeler daha önce Gürcistan ve Ukrayna’da olduğu gibi Rusya ile Batı arasında yeni bir gerilim kaynağı olmaya aday gözükmektedir. Kırgızistan’da muhalefet ile iktidar arasındaki mücadele giderek şiddete dönüşürken, uluslararası arenada da Kırgızistan’da yaşanan hadiselere verilen tepkilerin yeni bir küresel mücadeleye sebep olacağının sinyalleri görülmektedir.

 

AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana'nın Kırgızistan’daki hadiseler ile ilgili olarak Brüksel'de yayımladığı bildiride 'Kırgızistan'daki olayları yakından takip ediyoruz. Parlamento seçimlerinin uluslararası normlara uymaması ve halkı tatmin etmemesi konusunda endişeliyiz. Bu durum ülkede gerilim yaşanmasına neden oluyor' ifadeleri, Rusya’nın tepkisine neden olmuştur.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Solana'nın Kırgızistan'daki olaylar ile ilgili hatalı yargısını kınadığını açıklamıştır. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan bildiride, Solana'nın Lavrov ile telefonda görüştüğü belirtilmiştir. Lavrov'un görüşmede Solana'ya, Kırgızistan'daki olaylar ile ilgili yorumunu yanlış bulduğunu söylediği ve bu açıklamaların Kırgız muhalefeti tarafından gerilimi artırmak için kullanılabileceğini ifade ettiği de kaydedilmiştir.

 

Kremlin yönetiminde Başkan Putin’den sonra ülkenin en saygın politikacılarından birisi olan Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov’da Rusya ile AB arasında yaşanan söz düellosuna askeri bakış açısı getirerek adeta Batıyı tehdit etmiştir. İvanov, yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da yaşanan gerilimden duyduğu endişeyi dile getirmiş ve bu ülkenin Ortak Güvenlik Anlaşması çerçevesinde Rusya'nın müttefiki olduğunu hatırlatmıştır. Sergey İvanov, Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, 'Kırgızistan, Ortak Güvenlik Anlaşması çerçevesinde bizim müttefikimizdir. Kırgız muhalefetinin sorunları siyasi diyalog yoluyla çözümlemesini arzuluyoruz' demiştir.

 

Küresel arenada bunlar yaşanırken Kırgızistan’da Askar Akayev’in İçişleri Bakanını değiştirmesinden sonra iktidar muhalefete karşı giderek tutumunu sertleştirmektedir. Zira, yeni İçişleri Bakanı’nın talimatıyla Kırgız polisi 23 Mart 2005 tarihinde Bişkek'in merkezinde toplanan muhalefet yanlısı yaklaşık 300 kişiyi dağıtmış ve göstericilerden bir kısmını da gözaltına almıştır.

 

Çin, Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan ile sınırdaş olan Kırgızistan, Sovyetler Birliği’nin olduğu gibi bugün de Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)nin en fakir ülkelerinden birisidir.  Diğer Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri gibi zengin yer altı ve yerüstü kaynaklarından yoksun olmasına rağmen Kırgızistan’ın küresel aktörlerin yeni mücadele alanı olması ve NGO devrimlerinin Orta Asya’da Kırgızistan’dan başlatılmasının makul ve açıklanabilir sebepleri bulunmaktadır.

 

Kırgızistan Hazar bölgesi ülkeleri gibi zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip değildir. Ancak, günümüzde en az bu zenginlikler kadar önemli olan stratejik konuma sahiptir. Özellikle ABD için gelecek onyıllarda Çin, esas mücadele etmesi gereken ülke konumundadır. ABD bu ülkeyi Pasifik bölgesinden yeteri kadar kontrol altına almışken Rusya ve Orta Asya tarafından yeterli kontrol sağlayamamıştır. İşte Kırgızistan bu noktada ABD’nin “ileri karakol” konumuna oldukça uygun bir ülkedir. Zaten Afganistan operasyonları sırasında bu ülke ile sınırdaş olmamasına rağmen özellikle Kırgızistan’da ABD’nin askeri üs elde etmesi daha çok Çin’e yönelik bir girişim olarak algılanmıştı. Diğer taraftan ABD, “demokrasi projesi” (Democracy Project) çerçevesinde eski Sovyet kuşağı ülkelerinde ve Büyük Ortadoğu coğrafyasında yer alan ülkelerde büyük bir dönüşüm projesi hayata geçirmek istemektedir. Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra sıranın geleceği Orta Asya’da ise Kırgızistan “en zayıf halka” konumundadır. Bu sebeple de Kırgızistan’da diğer bölge ülkelerine göre daha kolay yapılacak bir hareketin Orta Asya’nın “katı” liderlerine karşı girişilecek halk hareketleri için iyi bir zemin oluşturabilir. Dolayısıyla ABD tarafından hazırlanan ve Soros gibi Sivil Toplum Kuruluşları tarafından icra edilen ve benzer şablonlara sahip NGO devrimleri bu defa Kırgızistan’da denenmektedir.