NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Kıbrıs Konusunda Nerede Kalmıştık?

04 Şubat 2018

7 Ocak 2018 Genel Seçimi artık geride kaldı. Seçimde oy kaybına uğrayan partiler, yüzde 35’in üzerinde oy alarak halkın iradesi sonucunda birinci parti olmayı başaran Ulusal Birlik Partisi ile koalisyon kurmayı reddettiler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarihinde ilk kez dört partiden meydana gelen koalisyon hükümet modeli denenecek.

 

Dörtlü koalisyon hükümetinin Başbakanı CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman oluyor. Dörtlü koalisyon hükümetinin kurulacağının anlaşıldığı ilk anda Erhürman’dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Erhürman, "biz Kıbrıs sorunu konusunu Cumhurbaşkanı Akıncı’ya bırakma ve hükümet olarak ayrı bir politika üretmemek konusunda anlaştık " dedi. Dörtlü koalisyonun sıcağı sıcağına bu ilk mesajı kime idi acaba? KKTC kamuoyuna mı? Türkiye’ye mi? Uluslararası kamuoyuna mı? 

 

Dörtlü koalisyon içerisinde yer alan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) temsilcileri son günlerde sık sık müzakerelere kalındığı yerden başlanması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Bilindiği gibi TDP, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın aktif olarak siyaset yaptığı dönemde genel başkanlığını yaptığı partinin devamıdır.

 

Gerek Tufan Erhürman’ın gerekse TDP yetkililerinin son günlerde yapmış oldukları açıklamaları nasıl anlamamız gerekiyor? Önümüzdeki süreçte Kıbrıs konusunda bir takım yeni gelişmelerin başlanacağının ipuçları olarak mı değerlendirmeliyiz acaba?

 

Kıbrıs konusunda nerede kalmıştık? Kısaca bir hatırlayalım. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lideri Anastasiadis arasında yeni müzakere süreci 2015’te başlamıştı. Liderler arasında sürdürülmekte olan görüşme sürecinde ilerleme kaydedilen başlıklar olduğu gibi, çözümü zor olan çetrefilli konularda vardı. Kıbrıs Türk Halkı için olmazsa olmaz konuların başında Mülkiyet, Güvenlik ve Garantiler konuları gelmekte idi.

 

Kıbrıs Türk Halkı, Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması amacıyla eşitlik, egemenlik ve uzlaşıya dayalı, güven duyacağı bir çözüme her zaman olduğu gibi 2015 sürecine de desteğini vermişti. 

 

Sayın Akıncı müzakere süreci ile ilgili olarak zaman zaman bazı önemli açıklama ve vurgulamalarda bulunmuştu. Örneğin Akıncı bir keresinde ‘2016 yılını federal bir çözüm için son şans olarak görüyorum’ demişti. Sayın Akıncı konuyla ilgili olarak yine bir başka açıklamasında ise ‘Anastasiadis ile aynı kuşağın liderleriyiz. Mevcut müzakere sürecini kendi kuşağımız ve federal bir çözüm için son şans olarak görüyorum’’ demişti.

 

Birleşmiş Milletler iyi niyet misyonu çerçevesinde Kıbrıs konusuna çözüm bulunabilmesi amacıyla son 50 yıl içerisinde oluşan ’’BM parametreleri’’ çerçevesinde en son olarak Crans Montana’da gerçekleşen Kıbrıs Konferansı Rum tarafının alışıla gelmiş klasik katı ve uzlaşmaz tavırlarını kararlılıkla sürdürmeleri nedeniyle 2017 Temmuz ayında çökmüştü.

 

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, müzakere sürecinin çökmesinin ardından yaptığı açıklamasında  "maalesef tüm çabalara rağmen bir sonuca varılamadı. Uzun süren çabalar sonrasında varılan bu aşama, BM iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunamayacağının imkânsızlığını ortaya koymuştur. Bu parametrelerde ısrar etmenin bir anlamı kalmamıştır’’ demişti.

 

TC Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de "Kapsamlı müzakereler artık bitmiştir. Askıya alınmış ya da dondurulmuş değildir tartışılacak her şey tartışıldı bu süreç sona erdi. Bu süreci sabote eden Rum tarafı oldu’’ demişti.

 

Müzakere sürecinin çökmesiyle ilgili olarak TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdağan ise “KKTC ile beraber gerek Annan Planı’nda gerekse son süreçte daima söz verdiğim gibi bir adım önde olduk ancak tüm gayretlerimize rağmen Kıbrıs Konferansı’nın 28 Haziran’da başlayan ikinci oturumu sonuçsuz kaldı. Türkiye’nin ve Türk tarafının özverili çabaları, samimi ve ılımlı tavrı hak ettiği karşılığı almadı. Açıkçası sonuçtan büyük bir üzüntü duyuyoruz. Uzun çabalardan sonra geldiğimiz bu tablo, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunmasının imkânsızlığını ortaya koymuştur. Artık bu parametrelerde ısrar etmenin bir anlamı yoktur” demişti.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, geçtiğimiz Kasım ayında bir kabulü sırasında BM parametrelerinin artık geçerliliğini yitirdiğini ortaya koymak adına “benim samimi inancım odur ki, benzeri süreçlerle, varacağımız sonuç da diğerlerinin aynı olacaktır. Aynı anlayışlarla ve aynı metotlarla farklı bir sonuca ulaşmamız olanaksız görülmektedir…’’ şeklinde konuşmuştu.

 

Crans Montana’da gerçekleşen Kıbrıs Konferansı’nın Rum tarafının alışıla gelmiş klasik katı ve uzlaşmaz tavırlarını kararlılıkla sürdürmesi nedeniyle 2017 Temmuz ayı başında çökmesinin üzerinden yedi ay geçti. 

 

Güney Kıbrıs’ta ikinci tur başkanlık seçimi yapılacak. KKTC’de de ilk kez dörtlü koalisyon hükümetinin kuruluş çalışmaları önümüzdeki hafta netleşecek. Bu iki sürecin tamamlanmasının ardından Kıbrıs konusunun yeniden Ada’nın her iki yanında da gündemin ilk sıradaki yerini alması bekleniyor.

 

KKTC kamuoyunun merakla beklediği esas konu ise Kıbrıs konusunun çözümü noktasında nasıl bir yol izleneceğiyle ilgilidir! Müzakerelere hiçbir şey olmamış gibi kalındığı yerden mi başlanacak? Yoksa farklı yol ve yöntemler mi gündeme gelecek? Birleşmiş Milletler (BM)  ve Genel Sekreteri Guterres’in yaklaşımı ne olacak? “Guterres Belgesi” çerçevesinde yeni bir girişim mi söz konusu olacak? Önümüzdeki süreçte neler yaşanacağını bekleyip hep birlikte göreceğiz.