NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

“Kıbrıs Türkleri ve Akıncı Zihniyetini Değiştirmeli!”

03 Aralık 2017

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasidis, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Londra ziyareti sırasında ‘bugün Kıbrıs sorununu çözmek 2004 yılından daha zor. Rum tarafında zihniyet değişikliği lazım’ şeklinde yapmış olduğu açıklamasına anında cevap vererek ‘esas zihniyet değiştirmesi gerekenlerin Kıbrıs Türkleri ve Akıncı’ olduğunu ifade etti!

 

Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 1963’de yasa dışı biçimde silah zoru ile gasp ederek üniter Rum devletine dönüştüren yapının başında bulunan kişi kalkmış Kıbrıs Türklerine gidip zihniyetinizi değiştirin diyor! Anastasiadis demek istiyor ki ey Kıbrıs Türkü meşru devlet biziz. Azınlık haklarını kabul ederek zihniyetinizi bu şekilde değiştirin!

 

Sayın Akıncı, aslında ilk kez 18 Ekim günü ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın düzenlediği Ekonomi ve Politika seminerinde yaptığı konuşmasında ‘Rum tarafında ciddi bir zihniyet dönüşümü olması kaydıyla bir deneme daha yapılabileceğini’ gündeme getirmişti.

 

27 Ekim’de yazmış olduğum ‘Zihniyet dönüşümü ve erken seçim’ başlıklı köşe yazımda Sayın Akıncı’nın 18 Ekim’de yapmış olduğu açıklamasını ele alarak ‘bir toplumda zihniyet değişikliği olabilmesi öyle üç, beş ayda mümkün olabilir mi?‘ diye sormuştum! Rum toplumu lideri Anastasiadis yapmış olduğu açıklaması ile beni yanıltmadı!

 

Kıbrıs Rum toplumunun zihnine son 200 senedir Rum liderliği, Kilise ve Rum Ulusal Konseyi öncülüğünde Megali İdea ve Enosis ülküsü ile Kıbrıs’ın er geç bir gün Yunanistan’a bağlanması gereken Helen adası olduğu fikirleri kazınmıştır. Kıbrıs Rum toplumu yeniden Kıbrıs Türkleri ile eşit ortak olmak yerine iki ayrı devlet seçeneğini tercih eder! Nitekim Güney Kıbrıs’ta yaşanan gelişmeler de bu yönde ilerlemektedir!

 

Kıbrıs Türkleri başından geçen onca kötü acı tecrübeye karşın 1963’de Rumlar tarafından bozulan ortaklığın tekrardan kurabilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından bugüne kadar ortaya konulan planlara her zaman sağduyulu ve olumlu şekilde yaklaşım göstererek destek vermiştir. Bu anlamda Kıbrıs Türklerinin uluslararası kamuoyundaki zihniyet ile ilgili durumu son derece açık, net ve berraktır!

 

Anastasiadis, Akıncı’nın ‘Rum tarafında zihniyet değişikliği lazım’ söylemine cevaben yapmış olduğu açıklamalarında özet olarak  ‘işgalci ve azınlık’ durumunda olan Kıbrıs Türklerinin esas mevcut zihniyetini değiştirerek meşru devlet konumunda bulunan kendilerine tabi olmaya davet etmektedir!

 

Anastasiadis’e sormak gerek, 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit, egemen iki kurucu ortağından biri Kıbrıs Türkleri değil mi? Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 1963’de yasa dışı biçimde silah zoru ile gasp edip, Kıbrıs Türklerini dışladıktan sonra üniter Rum devletine dönüştüren Rumlar değil mi?

 

Rum tarafı federasyon temelinde çözüm konusunda gerçekten içten ve samimi olmuş olsa idi, Kıbrıs konusu bugüne kadar çoktan çözülebilirdi! Rum tarafının Ada’daki yönetimi Kıbrıs Türkleri ile paylaşmaya niyetinin olmadığı son derece açık ve net bir şekilde ortada durmaktadır. Crans Montana’da Temmuz ayı başında çöken müzakere sürecinin ardından geçen süre zarfında görüldüğü gibi Rum zihniyetinde en küçük bir değişikliğin olmadığı görülmektedir! Değişmesi gereken bir zihniyet varsa o da Rum zihniyetidir!

 

Son olarak 2008’de yeniden başlayan Kıbrıs müzakere süreci Temmuz ayı başında her zamanki gibi yine Rum tarafının uzlaşmaz ve gerçeklere dayanmayan olumsuz yaklaşımları nedeniyle sona ermiş. BM parametreleri ve federal çözüm modeli artık müzakere zemini olmaktan çıkmıştır. Bundan sonraki süreçte yepyeni anlayış ve yöntemlerin gündeme geleceği diplomatik kaynaklar tarafından sık sık dile getirilmektedir.

 

Kıbrıs Rum toplumu bir çözüm durumunda Kıbrıs Türklerini eşit kurucu ortak olarak kabul etmediği gibi Ada’daki yönetimi de paylaşmaya yanaşmamaktadır. Sayın Akıncı, ‘Rum tarafında ciddi bir zihniyet dönüşümü olması kaydıyla bir deneme daha yapılabileceğini’ dile getirse de Kıbrıs Rum toplumu, Kıbrıs Türklerini yeniden eşit kurucu ortak olarak kabul ederek Ada’daki yönetimi paylaşmaktansa anlaşmalı ayrılık yani iki devletli çözüme daha sıcak bakmaktadır!

 

Mevcut durum bundan ibarettir. Kıbrıs Türk toplumu olarak artık mevcut bu gerçeği görmemiz gerekiyor. Kıbrıs Rum toplumundaki zihniyet değişikliğini yok sayıp, mevcut gerçekleri görmezlikten gelerek Kıbrıs Türk halkına bir 50 yıl daha müzakere masalarında zaman kaybettirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur!

 

(Bu yazı 1 Kasım tarihinde Milliyet Gazetesinde yayınlanmıştır.)