NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM'ın Aralık Dönemi Staj Başvuruları Başladı

Staja başvuracak arkadaşların, sitedeki belgeleri özenle doldurması önemle rica olunur.

27.11.2020 15:19

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecine girmesi

uzun süreden beri silahlanan Ermenilere bekledikleri fırsatı vermiş, Ermenistan’da yaşayan 1 milyona yakın Azerbaycan Türkünü Ermenilerin saldırı ve etnik temizlik kampanyası sonrasında Ermenistan’ı terkederek Azerbaycan’a sığınmak durumunda bırakmıştı.

11.02.2020 00:56

30. Yıldönümünde 20 Ocak (20 Yanvar) Katliamı

Sovyet tankları 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece binlerce Sovyet askeri motorize birliklerle beraber Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girerek Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık isteklerine gem vurmak istedi.

11.02.2020 00:55

16 Adayı Neden Silahlandırdı?

Yunanistan Anlaşmalara Aykırı Olarak 16 Adayı Neden Silahlandırdı.?

11.02.2020 00:54

DUYURULAR

Oğan: Cumhurbaşkanı Aliyev’in Sarkisyan’a tepkisi “Bir millet iki devlet”i ispat etmiştir

28 Nisan 2014

MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan OĞAN'ın açıklamalarının yer aldığı TheFirstNews'in " Milletvekili Oğan: Cumhurbaşkanı Aliyev’in, Sarkisyan’a tepkisi Türkiye ve Azerbaycan’ın sözün gerçek manasında “Bir millet iki devlet” olduğunu göstermiştir" haberi aşağıda sunulmuştur. Haberin kaynağı aşağıdaki linkte verilmiştir.

 

Milletvekili Oğan: Cumhurbaşkanı Aliyev’in, Sarkisyan’a tepkisi Türkiye ve Azerbaycan’ın sözün gerçek manasında “Bir millet iki devlet” olduğunu göstermiştir

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Prag’da düzenlenen AB Doğu Ortaklığı Programı Zirvesi’nde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye aleyhindeki açıklamalarına gösterdiği tepkinin yankıları sürüyor. Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan konuya ilişkin açıklamasında Azerbaycan-Türkiye kardeşliğine, sözde soykırım iddiaları karşısında beraber hareket etmenin önemine ve Azerbaycan’ın güçlü ve haklı sesinin artık uluslararası toplantılara yön verdiğine dikkat çekti.

 

Milletvekili Sinan Oğan açıklamasında şunları kaydetti:

 

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Prag’da düzenlenen AB Doğu Ortaklığı Programı Zirvesi’nde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın her zamanki gibi Türkiye aleyhindeki açıklamalarına gösterdiği tepki Türkiye ve Azerbaycan’ın sözün gerçek manasında “Bir millet iki devlet” olduğunu göstermiştir. Zira içeride ve dışarıda kimi çevreler zaman zaman Ankara ve Bakü arasındaki ilişkileri sorgulamakta ve kendince yorumlar getirmekteydi. İşin ilginç tarafı bu sorgulamalar sadece uluslararası alan ile sınırlı kalmamakta ve hatta Türkiye içerisinden de yapılmaktaydı. Dolayısıyla da bu açıklama Türkiye ve Azerbaycan’ın çıkarlarının ortak olduğu ve her iki ülkenin bir birlerinin çıkarlarını kendi öz çıkarı gibi gördüğünü ve koruduğunu ortaya koymuştur.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu anlamlı tepkisi aynı zamanda Türkiye’de Ermenistan ile ilişkilerde Karabağ şartının kaldırılmasını isteyen çevrelere de adeta bir ders niteliği taşımıştır. Fransa’da geçtiğimiz yıllarda Türkiye aleyhine alınmak istenen bir karara Azerbaycan’ın gösterdiği haklı tepkiden sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu konuşması son derece önemlidir. Bu konuşma hem de Türkiye ile beraber aslında Azerbaycan’ı da hedef alan sözde soykırım iddialarının 100. yılına yönelik çalışmalarda Türkiye ve Azerbaycan’ın beraber ortak noktadan hareket edeceklerinin de güçlü bir işareti olmuştur. Bu konuşma ile Azerbaycan’ın güçlü ve haklı sesinin artık uluslararası toplantılara yön verdiğine de şahit olmaktayız.”

 

 

Haberin Kaynağı: http://1news.com.tr/azerbaycan/siyaset/20140428122456783.html