NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Makedonya Yerel Seçimlerinde Türk Demokratik Partisi’nin Zaferi

10 Aralık 2020

Makedonya’da 15 Ekim’de yapılan yerel seçimlerde sandıktan çıkan sonuçlar hiç şüphe yok ki, Türk Demokratik Partisi (TDP) açısından oldukça memnuniyet verici oldu. Zira, yapılan ilk açıklamalara göre TDP, seçimlerden 26 belediye meclis üyesi çıkarmayı başardı.

 

Öte yandan, ülkede yapılan seçimlerin barış içerisinde ve hür bir ortamda icra edilmiş olması TDP için olduğu kadar Makedon siyaseti açısından da büyük bir kazanım olarak görülmelidir. Son dönemlerde oldukça kırılgan bir profil çizen ve Arnavut-Makedon milliyetçiliklerinin çatışmasına sahne olan Makedon siyaseti de bu yerel seçimlerle beraber politik uzlaşma kültürü açısından önemli bir sınav vermiş oldu.

 

Beklenildiği üzere, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından TDP yine en büyük başarısını, partinin kalesi olarak nitelendirilen Merkez Jupa’da kazandı. Lakin günümüzde Merkez Jupa’nın demografik yapısına bakıldığında belediyenin nüfusunun yalnızca 6.500 olduğu görülmektedir. Bunun yanında bu nüfusun da yaklaşık olarak yüzde 75’i Türklerden oluşmaktadır. Son dönemde beldedeki ekonomik şartlardan şikayetçi olan Makedonların önemli bir kısmının beldeyi terk ettiği bilinmektedir.

 

Bu durum ise Makedonya’daki etnik çatışmalarının ekonomik kökenlerini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Öncelikle, 2001 yılında imza edilen Ohri Çerçeve Antlaşması’nın kapsamının sadece Makedonlar ve Arnavutlarla sınırlı bırakılmaması ve antlaşmanın ülkede yaşayan tüm etnik gruplar için temel bir referans kaynağı olması gerekmektedir. İkinci olarak ise, ülkenin nispeten az gelişmiş bölgelerindeki nüfusun büyük oranda Türk ve Arnavutlardan ibaret olması aslında Makedon siyasetindeki salt etnik ve politik gibi görünen çatışmaların temel sebebinin keskin ekonomik gelişmişlik farklılığı olduğunu ispatlamaktadır.

 

Her ne kadar ülkede geçtiğimiz haftalarda yapılan yerel seçimler hür ve demokratik bir ortamda icra edilmiş olsa da Makedonya’da gelecek dönemlerde demokrasinin konsolidasyonunu ve işlerliğini belirleyecek temel faktör ülkedeki etnik tabanlı ekonomik gelişmişlik farkını ortadan kaldıracak önlemlerinin ivedilikle hayata geçirilmesi olacaktır.