NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

TÜRKSAM Başkanı Dr. Sinan OĞAN’ın 24 Ocak 2012 Tarihinde TRT Avaz Kanalıyla Yaptığı Canlı Telefon Bağlantısının Yazılı Metni

08 Şubat 2012

TRT Avaz: Evet, siz bir dış politika uzmanı olarak ve yıllardır Ermeni sorunuyla ilgilide araştırmalar, çalışmalar yürütende bir milletvekili olarak nasıl değerlendiriyorsunuz son durumu? Fransa, Türkiye arasında ilişkilerde gelinen son durumu, sözde Ermeni soykırımını inkârını suç kabul eden bu yasa tasarısının yasalaşması durumunu ve bundan sonra neler olacak? İtiraz hakkı var; ama sizce böyle bir durum ihtimal söz konusu mu? Değerlendirmelerinizi alabilir miyiz kısaca?

 

Sinan OĞAN*: Çok teşekkür ederim. Şimdi, biraz önce siz daha soru sormadan önce çok önemli bir konuya değindiniz aslında. Pazartesileri, Fransız senatosunda normalde senatör bulmak çokta kolay değil. Çünkü hafta sonu bütün senatörlerin kendi seçim bölgeleri var ve seçim bölgelerinden veyahut da hafta sonu tatilinden sonraki ilk gün çok fazla kimse gelmez. Bu özellikle belirlenmiş bir tarihtir. Bu şekilde ciddi bir konunun pazartesine alınması, işte Türkiye’ye destek verecek milletvekillerinin, senatörlerin sayısını azaltmak amacı gütmüştür. Hatta bununla da yetinmemişler her iki partide grup kararı almışlar ki bu mutlaka geçsin. Dolayısıyla da burada Fransız hükümetini, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ve onun rakibi olan François Hollande’ın tam bir anlaşması var. Tabi meseleye sadece iç siyaset boyutuyla bakmamak lazım. Yani bu meselenin bir boyutunda iç siyasette Ermeni kökenli Fransız vatandaşlarının oylarının alınması varsa, diğer boyutunda da özellikle Sarkozy’nin başkanlığındaki Fransa’nın, Türkiye’yi Avrupa’dan ve Avrupa Birliği’nden dışlama girişimi var. Bakınız, Ortadoğu’da bir şey olduğu zaman Türkiye zaten orada; ama o bölgeye ilk koşan isimlerden birisi Sarkozy’dir ve orada kendisine tek rakip Türkiye’yi görmektedir. İşte Gürcistan’da savaş oldu, Türkiye burada tabi hem arabulucu oldu hem de ciddi oranda etkili bir ülke oldu, ilk koşan bölgeye yine Sarkozy oldu ve Türkiye’yi orada kendisine yine rakip gördü. Zaten Avrupa Birliği’ne üye olduğu taktirde Türkiye’nin, bundan en çok ve olumsuz etkilenecek ülke Fransa olacaktır. Çünkü Fransa bu kadar rahat hareket etmeyecektir. Dolayısıyla bu meselenin sadece ve sadece Fransa’daki iç seçimlerle değerlendirilmesi eksik bir değerlendirme olur.

 

Bununla beraber Fransa’nın, Türkiye’yi Avrupa Birliğinden, Avrupa’dan, Avrupa kültüründen ve Avrupa’daki yerinden dışlama girişimi var. Bizi bu sebeple tepkilerimizi bu çevrede ortaya koymamız lazım ve tepkilerimizin de artık alışılagelmiş bir takım diplomatik adımların ötesinde daha çok etkili olması beklenen ticari meseleler üzerinden yürütmemiz lazım. Çünkü bu mesele sadece Fransa’dan ibaret değil bakınız, Ermeni diasporasının yüz yıllık bir stratejisi var. Olmayan bir şeyi, 1915’te savaş şartlarında bir yer değiştirme hadisesini bugün “soykırım” olarak addetmektedirler. Bunu dünyaya “soykırım” olarak kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Birinci ve ikinci aşamasını bu hadisenin tamamlamışlar, üçüncü aşama; “yoktur” diyenin cezalandırılması aşamasıdır ki, bunu Fransa’dan sonra diğer Avrupa ülkelerine de kabul ettirmek için ciddi çaba içerisinde olacaklardır ve önümüzdeki 2015 sürecine doğru Türkiye aleyhinde ki bu faaliyetlerin ben daha da hızlanacağını düşünüyorum. Bu sebeple özellikle bir Türk diasporasının mutlaka içerisinde Azerbaycan’ın, Kazakistan’ın, Özbekistan’ın, Türkmenistan’ın, Kırgısiztan’ın, Irak Türkmenlerinin, Balkan Türklerinin, Avrupa Türklerinin olacağı bir, birleşmiş Türk diasporasını mutlaka oluşturmamız lazım. Avrupa’da belki Türkiye’nin ekonomik ambargoların çok daha etkili olacak, oradaki vatandaşlarımızın; Fransa vatandaşı olan, Almanya vatandaşı olan Türk kökenli insanların orada yapacakları faaliyetler olacaktır. Zaten bu konuda yürütülen çalışmalar vardır; ama bunu güçlendirmek, hızlandırmak gerekmektedir.

 

TRT Avaz: Çok teşekkür ediyoruz Sayın Oğan görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için, iyi akşamlar diliyoruz.

 

Sinan OĞAN: İyi akşamlar.

 

* Sinan OĞAN: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekilidir.