NE ARAMIŞTINIZ ?

* Bu alan zorunludur
* Bu alana en az 3 karakter girmelisiniz
TÜRKSAM Uzman Yardımcısı/Araştırmacı İş İlanı

Ankara’da yerleşik Stratejik Araştırmalar Merkezimizde yetiştirmek ve görevlendirilmek üzere Uzman Yardımcıları arıyoruz. Genel Nitelikler Üniversitelerin lisans, düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun, tercihen Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapmış veya yapmakta olan; Tercihen benzer pozisyonda deneyimli, En az bir yabancı dile hakim, tercihen ikinci bir bölge dili bilen, Makale, rapor, bülten vb. çalışmaları yazma ve araştırma yapma yeteneklerine sahip, Türk vatandaşları ve/veya Türkiye’de ikametleri bulunan bu niteliklere sahip yabancı ülke vatandaşları, Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, Öğrenmeye açık ve istekli, detaylara önem veren Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, Ankara’da ikamet eden veya ikamet imkanı bulunan, sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten, Ekip çalışmasına uyumlu, iletişim becerileri gelişmiş 'Uzman Yardımcısı/Araştırmacı Yardımcısı" aramaktayız. Başvurular TÜRKSAM’ın internet sitesindeki Staj ve Kariyer bölümünde bulunan https://www.turksam.org/staj.php “İş Başvuru Formu” eksiksiz doldurularak Cv@turksam.org adresine göndermeleri gerekmektedir. NOT: Bu niteliklere sahip kişilerin kendi bireysel tüm sosyal medya hesaplarının ve daha önce yazmış oldukları makaleleri (varsa kitapları) yazmaları mecburidir. Başvuru formunda bu bilgileri olmayan ve fotoğraf bulunmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

06.06.2022 11:01

TÜRKSAM Burslu Stajyer İlanıdır

TÜRKSAM’da Güz Dönemi Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı‬ Kurumumuz üniversitelerin bölümlerinde lisans/yüksek lisans/doktora düzeyinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ve mezunların başvurabileceği Eylül – Ekim - Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Güz dönemi staj ve eğitim programı için stajyerlerini aramaktadır. GENEL NİTELİKLER * Photoshop, Illustrator, After effects/Premier gibi programların en az bir tanesine hakim * Video düzenlemesi yapabilen, * Kendi insiyatifinde tasarım yapabilen, * Türkçeyi etkin kullanan, yazım ve imla kurallarına hakim, * Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanabilen, * İngilizce bilen, * Öğrenmeye açık ve istekli, * Detaylara önem veren, * Sorumluluk sahibi ve iş takibine dikkat eden, * Takım çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli, * Haftanın minimum 2 günü staja devam edebilecek, * Ankara'da ikamet eden. *Adayların sitemizde yer alan “Staj Başvuru Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurarak e-posta yoluyla “ staj@turksam.org ” adresine göndererek başvurularını yapmaları rica olunur. *Başvurular sadece e-posta yoluyla yapılmakta olup elden evrak alınmamaktadır.  *Eksik doldurulan başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirmede etkili olacak sosyal medya adresleri kısmı özellikle boş bırakılmamalıdır. NOT: 1- Üniversitelerin yukarıdaki niteliklere sahip tüm bölümlerinden stajyer kabul edilmektedir. Bu niteliklere sahip kabul alan stajyerlere ayrıca TÜRKSAM Bursu verilecektir. 3- Staj sürecini başarıyla tamamlayanlara daha sonra iş teklifi imkanı sunulacaktır. TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü

15.09.2021 15:13

DUYURULAR

Sandığa Gitmemek Çözüm Değil

17 Aralık 2017

KKTC’de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) seçime sayılı günler kaldı. Seçimler temsili demokrasilerde seçmenlerin oy kullanarak iradelerini ortaya koyma günüdür. Oy kullanmak her şeyden önce vatandaşın varlığının ifadesinin en önemli göstergelerindendir.

 

Özellikle 2009 sonrasında gerçekleşen seçimlerin katılım oranlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusu. Siyasi araştırmacılar seçmenin sandığa katılım oranının düşmesinin nedenini demokrasi inancındaki zayıflığa, ilgisizliğe veya mevcut durumun yarattığı rahatlığa bağlamaktadır.

 

Seçmenin sandığa küserek iradesini yansıtmaması sizce çözüm müdür? Seçmenin tepki, kızgınlık, ilgisizlik ya da boykot etmesi nedeniyle seçime katılmaması seçimin politik meşruiyetini zayıflatacak olsa dahi hukuki geçerliliğine etki etmemektedir! Seçmen sandığa küsmüş, sandığın haberi yok misali…

 

Seçmen tepki, kızgınlık, kırgınlık, ilgisizlik ya da boykot gibi çeşitli nedenlerden dolayı seçime iştirak etmese de sandıktan bir şekilde irade çıkacak ve 50 kişilik milletvekili listesi seçilmiş olacaktır. Oy kullanmamak kişinin ülkeyi kim yönetirse yönetsin demesi, bir bakıma boş vermişliğin ifadesidir.

 

Gelişmiş batılı ülkelerin bazılarında da seçimlere katılım oranları düşük seviyelerde kalmaktadır. Ancak bu ülkelerde hangi parti iktidara gelirse gelsin kurumsallaşmış oturmuş bir sistem bulunmasından dolayı halk için kimin seçileceği bizdeki kadar önem taşımamaktadır!

 

Sandığa Yansımayan İrade

 

Seçim sisteminde yapılan yeni düzenlemelerin ardından “karma oy karmaşık oy’a” dönüşmüştür. 7 Ocak seçimlerinde yanlış oy kullanımına bağlı olarak büyük oranda iptallerin yaşanacağı aylardır dile getirilmeklerdir.

 

Karma oy seçmenin net iradesini yansıtmamaktadır. Karma oy sadece kişileri öne çıkartmaktadır. Karma oy kullanan kişiler aynı anda birden fazla ve birbirine taban tabana zıt ideoloji ve vaatleri olan partilere oy verebilmektedir. Örneğin karma oy kullanan bir kişi Kıbrıs konusunda aynı anda hem federal çözümden yana olan adaylara, hem de iki devletli çözümden yana olan adaylara oy vermektedir! Karma oy sonuç itibari ile seçmenin net iradesini ortaya koymasını engellemektedir.

 

7 Ocak seçimlerinde gerek oy iptalleri nedeniyle gerekse seçmenin oy vermeye gitmemesi nedeniyle halkın belli bir bölümünün iradesi sandığa yansıyamayacaktır. Seçmenin bu anlamda bu konuyu doğru bir şekilde değerlendiresi gerektiğini düşünüyorum.

 

Seçmen sandığa gitmeli ve kendisine en yakın partiyi seçerek mührünü verdikten sonra o parti içerisinde dilediği adaylara tercih verebilmektedir. Seçmenin iradesini kullanmaması kendisini ve kendisinden sonra gelecek olan nesilleri etkilemektedir.

 

Özellikle sosyal medya başında oturduğu yerden seçmeni sandığa gitmemeye ya da gitse dahi karma oy kullanmaya yöneltmek isteyenlere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Sonuç itibarı ile siz sandığa gitseniz de gitmeseniz de seçime katılanlar milletvekillerini dolayısı ile iktidarı belirleyeceklerdir. Seçmenin sandığa gitmemesi çözüm değildir!

 

(Bu yazı 16 Aralık 2017 tarihinde Kıbrıs Postası gazetesinde yayınlanmıştır.)