Başörtüsü ile ilçe pazarına gelen 15 Uygur kadın, Çin polislerince “Kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olduğu” iddiası ile tutuklanıp karakola götürüldü. Anne, eş ve kızlarının başörtülerinin zorla alınıp tutuklandığı haberini alan aile fertleri ve halk olayı protesto edince Çin polisi kalabalığın üzerine ateş açtı. Olayda 2 kişi yaşamını yitirdi.  

 

Doğu Türkistan’ın Aksu Vilayeti Kuçar ilçesine bağlı Alakarga Kenti’nde kurulan bir Pazara alışveriş için gelenlerin kılık kıyafetleri Polislerce kontrol edilmiş ve kadınlardan tesettürlerini açmaları, başörtülerini düzeltmeleri sakal bırakan erkeklerin sakallarını kesmeleri istenmiştir. Bunu kabul etmeyen kadınlar tutuklanarak Kent Hükümet binasının avlusuna topluca hapsedilmiştir. Olayı haber alan kadınların yakınları ve kent sakinlerine ve olaylar okul çıkış saatine rastladığından Alakarga Lisesi öğrencilerinin de katılması ile kalabalık, kısa sürede binlerce kişiye ulaşmıştır. Hapsedilen kadınların serbest bırakılmasını talep ederek protesto gösterilerine başlayan kalabalık, taleplerinin reddedilmesi üzerine galeyana gelerek, gösterilere müdahale eden Kent Başkanı Ahmet ile Alakarga Lisesi Müdürü Tursun’u darp etmiştir. Bunun üzerine Kuçar ilçe merkezinden askeri ve zırhlı araçlarla Kent’e silahlı özel birlikler gelmiştir. İşgal güçleri göstericilere rastgele ateş açarak, 2 göstericinin ölümüne ve onlarcasının yaralanmasına sebep olmuştur. Ölü sayısının artabileceği endişe edilmektedir. Söz konusu olayda 75 kişi tutuklanmıştır. Tutuklananların arasında lise öğrencilerinin de olduğu, sorgulamaların devam ettiği bildirilmiştir.  

 

Merkezi Washington’da bulunan Hür Asya Radyosu’nun muhabirlerinin iletişime geçtiği bir görgü tanığı olayı özetleyerek ekledi: “Lise binası ve kent merkezi yasak bölge ilan edildiği için olay mahalline gidemedim. Ancak, yarım saatte bir atılan silah seslerini duydum. Tesettür ve örtünmek dinimizin emridir. İnsanların giyim ve kuşamına ve inancına müdahale edilmemelidir. Herkes inancına göre yaşayabilmeli.”dedi.

 

Çin polisinin Uygur göstericilere ateş açması sonu 2 Uygur’un öldüğü olaylara ilişkin olarak Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversite Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin EMET, TÜRKSAM için şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Çin son yıllarda Uygur Türklerinin kültürel haklarını tamamen elinden almıştır. Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin ana dilde eğitim görmeleri yasaklanmış ve dini ibadetleri yasaklanmıştır. Bu haklarını isteyen Uygurlar ‘bölücü, radikal dinci, terörist’ suçlamaları ile tutuklanmakta, Çin hükümeti de ufak gösterileri dahi silahla bastırmaktadır. 20 Mayıs 2014’te Doğu Türkistan’ın Kuçar İlçesi Alakarga Kenti’nde ortaya çıkan bu olay, Çin polisi için olağan bir olaydır. Çin’in en büyük dergilerinden biri olan LİAOVANG dergisinden yayınlanan bir makaleye göre, 2013 yılında Doğu Türkistan’da 296 olay olmuş, 500 civarında kişi ölmüştür. Maalesef, bu olaylar dünya medyasında yer almamakta ve dünya devletlerinin gündemine gelmemektedir. Sivil toplum örgütlerinin Doğu Türkistan’daki insan hakları örgütlerinin acilen harekete geçmesi ve dünya devletlerinin bu insanlık trajedisi ile ilgilenmesi gerekmektedir.”