İngiltere Başbakanı Theresa May'in 8 Haziran'da erken seçim düzenlenmesi çağrısına parlamentodan onay geldi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre İşçi Partisi ve Liberal Demokratların destek vermesiyle Avam Kamarası'nda erken seçim kararı almak için gereken üçte iki çoğunluğa ulaşıldı. Karara 522 milletvekili onay verirken 13 milletvekili karşı çıktı. May, sürpriz bir kararla 8 Haziran'da erken seçim istedi. May, yapacağı taze bir başlangıcın İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması anlamına gelen Brexit müzakerelerinde elinin güçlenmesini sağlayacağını söyledi.

 

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, karara destek verirken May'e kararını değiştirmesi ve verdiği sözlerden geri dönmesi sebebiyle yüklendi. Bir sonraki seçimlerin 2020'de düzenlenmesi bekleniyordu.

 

David Cameron'ın başbakan olduğu dönemde kabul edilen bir düzenleme ile seçimlerin 5 yılda bir yapılması yasal hükme bağlanmıştı. Bu nedenle erken seçime gidilebilmesi için Avam Kamarası üyelerinin üçte ikisinin Parlamento'nun feshi yönündeki önergeye destek vermesi gerekiyordu. Erken seçim ile ilgili alınan kararın ne anlama geldiğini İngiltere’yi yakından takip eden Hanife Çetin değerlendirdi.

 

“Başbakan Theresa May’in erken seçim kararı almasının arkasında son yapılan anketlerde muhalefet yüzde 21 oranında fark atmasının büyük bir etkisi var. Brexit müzakerelerinde masaya daha güçlü oturabilmek için muhalefet ile arasındaki farkı fırsata çevirmeye çalışıyor. Olası bir erken seçimde yine anket sonuçlarına göre yüzde 25 oy alacağı tahmin edilen İşçi Partisi’nin de bu karara destek vermesi İngiliz gündemini heyecanlandırdı. Brexit yanlısı grupların bu kararı desteklerken, Brexit karşıtı grupların bu adımı siyasi olarak fırsatçılık yapıldığı şeklinde değerlendirdiği basına yansımaktadır. Öte yandan sürekli bağımsızlık talebiyle gündeme gelen İskoçya’da ise yine hareketlenme yaşanıyor.

 

Brexit karşıtı Liberal Demokratlar’ın Muhafazakar Parti’yi yıpratma hesapları içinde olduğu bu süreç muhaliflere karşı hükümetin elinin en güçlü olduğu dönem olarak algılandığından May’i erken seçim konusunda cesaretlendiriyor. İngiliz Parlamentosu’nda Muhafazakar Parti’nin 330 koltuğu bulunuyor. Hükümeti meclisteki 229 koltukla takip eden Muhalif İşçi Partisi’nde lider Jeremy Corbyn’in ağır bir şekilde eleştirildiği bir süreç yaşanıyor. Yedi ay önce Corbyn, aşırı sol politikalarının partilerini iktidara taşımayacağı görüşüyle parti üyeleri tarafından açık bir şekilde hedef alınmıştı. Parti içindeki fırtınalar henüz dinmemişken, seçim kararının alınması bu bakımdan hükümetin elini güçlendiren kritik bir hamle olarak değerlendirilebilir.

 

Öte yandan, Brexit sonrasında bağımsızlık kararı talep eden Meclisteki 54 koltuğun sahibi olan İskoçya Ulusal Partisi’nin erken seçim kararıyla yeniden harekete geçmesi kaçınılmaz olacaktır. İngiliz hükümetinin zaten eleştirdikleri Brexit kararını sert bir şekilde uygulamaya koyma ve kamu harcamalarında yeni kesintiye gitmesi gibi niyetlerini iç politikada kullanarak İskoçya’nın bağımsızlığı için kamuoyu oluşturmakta kullanabileceği tahmin edilebilir. AB’den tam ayrılık kararının Mart 2019’da yürürlüğe girmesi beklenen İngiltere’nin Birlik’ten çıkma koşulları Mayıs sonu /Haziran başında tartışılacak. Bu nedenle, İngiltere’de seçim gündemine ek olarak Brexit anlaşmalarında yetkinin de verilmesi gibi birçok hususun tek potada gündeme gelmesine sebep olabileceği bunun da seçmenler üzerinde baskı yapması olası görünüyor.”