Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarının 17 Ağustos'ta internet işlemlerine kapatılmasına ilişkin açıklama yaptı. BDDK, finansal tüketiciyi koruma görevi çerçevesinde alınan karar ile kartını internet işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart hamillerine, kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verildiğini duyurdu.

 

BDDK'dan yapılan açıklamada şubat ayında aldığı bir kararla Türkiye'deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart hamilinin onayının alınması şartı getirildiği anımsatıldı. Kart hamillerinin herhangi bir mağduriyete uğramadan taleplerinin alınabilmesi için gerekli altyapının kurulabilmesi ve talep toplanması amacıyla bankalara 16 Ağustos'a kadar 6 aylık süre verildiği belirtilen açıklamada, BDDK'nın finansal tüketiciyi koruma görevi çerçevesinde alınan kararla kartını internet işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart hamillerine, kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verildiği ifade edildi.

 

BDDK’nın internetten alışveriş için kredi kartlarına yönelik yeni düzenlemesini Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Türkiye’de dünyadaki gelişimine paralel olarak internet üzerinden online yapılan alışverişlerin sayısında ciddi bir artış yaşanmıştır. Özellikle son 2 yıl içerisinde Türkiye’de internet üzerinden yapılan alım-satım işlemlerinde yüzde 40’lara varan ciddi bir artış söz konusu olmuştur. Artık insanlar alışverişlerini bizzat dükkanlara giderek yapmak yerine bilgisayar başında rahatlıkla ve hatta dünyanın her yerinden istedikleri her ürünü çok kolay şekilde elde edebilir duruma gelmişlerdir. Bu ekonomik anlamda da ciddi bir getiri sağladığından ve insanların tercih hakkı yönünden imkanlarının artmasından ötürü de bir kullanım sebebi haline gelmiştir. Bu hıza paralel olarak, bu türlü alışverişlerin ve internet kullanımının bu yönde olmasından istifade etmek isteyen birtakım kötü amaçlı çıkar grupları hukuk dışı eylemlerini bu işlere alet etmeye başlamışlardır.

 

“Sınırlı Limit Kullanılmalı…”

 

Özellikle internet üzerinde yapılan dolandırıcılıklar, kredi ve banka kartı numaralarının temin edilerek kişiler adına değişik işlemlerin tesis edilmesi çok ciddi anlamda mağduriyetlere yol açmıştır. İşte bu mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla BDDK’nın da tavsiyesiyle birlikte bir düzenleme ortaya çıkmıştır. Bu düzenleme, vatandaşların kullanmış olduğu kredi ve banka kartlarının bundan sonraki ticari alışverişlerde ve online alışverişlerde kullanılmasına ilişkin bir onay metodu haline dönüşmüştür. Ancak bu onayın verilmesi halinde internet üzerinden sanal alışverişin yapılması mümkün olacaktır. Eğer bu onay müşteri tarafından verilmezse, bu alışverişlerde hiçbir suretle bu kartların numaralarının kullanılması mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla da bundan çıkar elde etmeye çalışan gruplar da amaçlarına ulaşamayacaktır. Bu, tamamıyla bir önleyici tedbir olarak düşünülebilir mi diye soracak olursak; “Evet, bu bir önleyici tedbirdir” ancak hukuksal sorunları tamamen ortadan kaldıracağı düşünülmemektedir. Buna tedbir olarak bizim tavsiyemiz, her ne kadar kredi ve banka kartları üzerinde onay verilmişse de internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı limitinin tamamını riske etmek yerine oluşturulacak sanal kartlarla alışverişle sınırlı bir limitin kullanılmasıdır. Örneğin 200 TL’lik bir ürün alınacaksa kredi kartının sanal kart limiti 200 TL olarak belirlenmeli ve eğer riske atılacaksa bu 200 TL’lik limit riske edilmelidir. Kredi kartlarının neredeyse tamamında sanal kart özelliği kullanılabilmektedir. Bunu onay verip oluşturmak da çok basit olmaktadır. Bu işlemlerin yapılması bahsettiğimiz dolandırıcılık olaylarının önemli ölçüde engellenmesini sağlayacaktır.

 

“İnternet Sitesinin Güvenli Olup Olmadığına Dikkat Edilmeli…”

 

Vatandaşların her durum için, özellikle online alışverişlerde güvenilir ve bilinir internet sitelerinden faydalanmaları önemlidir. “https” kayıtlı, yani güvenlik kodlu ve kaynaklı internet sitelerinin kullanılması bu anlamda çok önem taşımaktadır. Bazı güvenli bilinen internet sitelerini kopyalamak suretiyle, benzerleri yaratılıp, insanları bu şekilde dolandırmaya yönelik eylemler de mevcuttur.  Dolayısıyla, mutlaka internet sitelerinde güvenlik kodu olup olmadığına dikkat edilmeli, bilinen ve tanınan sitelerden alışveriş yapmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

“Onda Biri Fiyata Satılan Ürüne İtibar Edilmemeli”

 

Şunu da söylemekte fayda vardır, piyasada normal piyasa şartlarında satılan ürünlerin neredeyse beşte biri veya onda biri fiyatıyla internette satılması durumlarına hiçbir şekilde itibar edilmemelidir. Bunlar yüzde 99 dolandırıcılık ürünüdür. Öyle olduğu için, piyasa şartlarından biraz daha ucuz denilebilecek ürünler olabilir, bunları almakta her hangi bir sıkıntı olmamaktadır. Ancak, örneğin 1000 TL’lik ürünü 100 veya 150 TL’ye satılması şeklinde bir iddia varsa burada bir suistimal söz konusudur. Bu suistimalin önüne geçmek için de bu tedbirleri almakta fayda vardır.