İngiltere'de milyonlarca seçmen düzenlenen erken genel seçimler için sandık başına gitti. 46.9 milyon seçmen 650 milletvekilinin seçilmesi için 40 bin merkezde oy kullandı. İngiltere’de 1997'den beri ilk kez bu kadar yüksek oranda sandığa gidildi. Seçimlere katılım oranı yüzde 69 oldu. Birleşik Krallık'ta yapılan erken genel seçimde, hiçbir parti tek başına hükümet kurmaya yetecek sayıda milletvekili çıkaramadı.

 

Avam Kamarası'daki çoğunluğunu yitiren Başbakan May, İşçi Partisi lideri Corbyn tarafından istifaya davet edildi. İstifa etmeyi reddeden May "istikrar" için görevde kalacağını açıkladı. May yaptığı basın açıklamasında, "Hükümet kurma yetkisini aldım. Demokratik Birlik Partisi'yle çalışmaya devam edeceğiz dedi.

 

İngiltere’de gidilen erken seçimi ve sandıktan çıkan sonuçların İngiliz ve Avrupa siyasetinde ne gibi sonuçlara sebep olacağını Hanife Çetin, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Perşembe günkü genel seçimlerde beklediğini bulamaması ile birlikte ülkenin Avrupa Birliği'nden çıkış sürecine (Brexit) ilişkin yaklaşımında siyaseten inişli çıkışlı bir sürece girebileceği söylenebilir.

 

Brexit görüşmelerine çok az kalmıştı ki, İngilizler yine bu hususta kararsız olduğunu göstermiştir. May, genel seçimlerde parlamentodaki sandalyelerin tek başına iktidar olmak için gereken çoğunluğunu alamayarak gelecek haftadan sonra başlayacak olan Brexit görüşmelerinin neredeyse kesin olarak erteleneceği beklentisini güçlendirmiştir. Görüşmeler başlasa bile, hükümet kurma çabaları ve siyasi gerginliğin gölgesinde kalacağından Başbakan May’in vadettiği şekilde ellerinin Avrupa’da ve içeride beklenenin aksine güçlü olmayacağı söylenebilir.

 

Seçimlerin anket sonuçlarına yakın sonuçlanmış olsa bile şok bir sonuçla neticelenmesi 2019 Mart sonunda birlikten çıkması planlanan İngiltere'nin bu tarihe yaklaştıkça, Brexit için izlenecek yolu revize etmesi, bu kısa sürede daha çok çalışması gerekecektir.

 

Ayrılıkçı gruplara baktığımızda ise, Brexit referandumunda İskoçya'da SNP ve Kuzey İrlanda'da Sinn Fein, AB’de kalınması yönünde kampanya yürütmüştür.

 

İngiltere – İrlanda – İskoçya İlişkileri

 

İskoçya'da seçmenlerin yüzde 62'si, Kuzey İrlanda'da ise yüzde 56'sı, referandumda AB'de kalma yönünde oy kullanmıştır. Seçim arifesinde ise benzer bir kararla, SNP lideri ve İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon tarafından İskoçya'nın ikinci kez bağımsızlık referandumuna gitmesi talebinde bulunan bir mektup Başbakan Theresa May'e gönderilmiştir. May’in beklediğini bulamadığı bu seçimlerden sonra ise SNP'nin bu süreci ilerletmek için çalışmalarını yoğunlaştırması beklenebilir.

 

Diğer taraftan benzer bir sürecin Kuzey İrlanda cephesinden de gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Bu seçimin yarattığı rüzgarla Sinn Fein'in de Kuzey İrlanda'nın AB ve İrlanda ile ilişkisini tartışmaya açan yeni bir süreci başlatması şaşırtıcı olmayacaktır.