Zeytin Dalı Operasyonu devam ederken terör örgütlerinin elindeki köyler ele geçirilmeye devam edilirken teröristlerin silahları da ele geçirilmeye başlandı.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'deki Mikdad, Tell Dilur ve Ali Racu köylerini terörden temizledi. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 64'ü köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 92 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

 

Abdullah Ağar sosyal medya hesabından tüfeğin keskin nişancı eğitimi verilen bir ÖSO mensubuna zimmetlendiğini ve operasyon kapsamında kullanıldığını yazdı. Abdullah Ağar'ın Twitter adresinden yaptığı paylaşım şöyle: "Mehmetçik Afrin dağlarında YPG/PKK’dan ele geçirdiği keskin nişancı silahı ‘yeni nesil’ Zagros’u, yetiştirdiği keskin nişancı bir ÖSO’ya zimmetlemiş. Beraber dağlarda YPG/PKK’lı kovalıyorlarmış. ÖSO’nun kes. niş. kamuflaj giysisi de pek yakışmış." Operasyonun gelinen aşamasında terör örgütleri kendi silahlarıyla vurulmaya başlandı.

 

Teröristlerden ele geçen Zagrosları ve mutasyonunu Abdullah Ağar, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin dağlarında mücadele eden Mehmetçikler, çatışma alanlarının kıyısında, köşesinde ve gizlisinde konumlanan ve açıkçası ele geçirilmesi/etkisiz hale getirilmesi en zor olan bazı YPG/PKK'lı keskin nişancı teröristleri etkisiz hale getirmiş, onlardan ele geçirdiği Zagros keskin nişancı tüfeklerini de ÖSO'ya vererek "dost etkiye" dahil etmişti.

Ele geçirilen yeni nesil bu Zagrosların oldukça gelişmiş olduğu görülüyor:

Tam anlamıyla, gelişmiş, dönüşmüş, mutasyona uğramışlar.

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor…

Zagros keskin nişancı terörist tüfeğinin YPG/PKK tarafından imaline olanak sağlayan teknik talimname ABD  menşeli bir yayındır. Yıllar önce Paladin Press tarafından hizmete (!) sunulmuştur. Zagros'un ilk orijinalleri de Suriye ve Irak'taki atölyelerde bu teknik talimname üzerinden yapıldı. Kitap, tam anlamıyla teknik bir talimnamedir. Talimnameyi elde eden, iyi birkaç usta-mühendis ve malzemeyle, Zagros'u torna tesviyede rahatlıkla imal eder.

Zaten öyle de oldu.

Zagros'un bu teknik talimnamesi diğer bütün "teknik" "taktik" ve "doktrin kitaplarıyla (terörist talimnameleriyle) birlikte dünyadaki bütün teröristlerin rahatça ulaşılabilmeleri için internet üzerinden satışa sunuldu. Tabii, 70 Amerikan doları gibi hediyeler(!) mukabilinde..

Teröristlerin kullandığı bu teknik taktik doktrin ve felsefe kitaplarının nere menşeili olduğunu, kimler tarafından hazırlatıldığını ve hizmete sunulduğunu söylemeye elbet gerek yok. Şimdi reklamı olmasın, başka birilerinin aklına da karpuz kabuğu düşmesin diye bunlara ait görsellerini kullanmadım, ama gerektiğinde onları da ifade ederim.

 

Sonra birden merdiven altı imalathanelerde imal edilmeye başlayan Zagros keskin nişancı tüfekleri değişmeye başladı.

Artık 'geliştirilmiş, modifiye edilmiş, mutasyona uğramış” görünen bu son versiyonlarında:

1) Namlu ağız freni (diğer adıyla alev gizleyeni) ABD menşeili M82 Barret 50 cal'den alınmış.

2) Dipçik Nemesis Valkyrie; elbette o da ABD menşeili ve geri tepmesi minimuma indirecek şekilde geliştirilmiş.

3) Dürbün ABD Navy Seal tarafından kullanılan Swaroski. (Elbette Navy Seal de kabul etmeyecek, “Parayı bastıran sahip olabiliyor” diyecek.)

4) Önceki Zagros modelleri merdiven altı torna imaliydi. Bu model büyük olasılıkla özel CNC tezgahlarında mikron seviyesinde hassasiyetle yapılmış.

5) Resimden görme şansımız yok, ama eminim mekanizma da ciddi bir evrim geçirmiştir.

6) Ayrıca ilk Zagros kullanıcıları çok acemiydi. Şimdikiler ise ciddi bir sniper (keskin nişancı) eğitimi almış.

 

Tabii bütün bunlar dost ve müttefik(!) desteği olmadan mümkün değil.