Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Irak ve Suriye’deki İran destekli Hizbullah Tugayları’na ait üsleri vurdu. ABD’nin bu operasyonundan önce, Kerkük’teki bir üsse Cuma günü bir roket saldırısı düzenlenmiş ve bir ABD vatandaşı müteahhit ölmüştü. Saldırının ardından, Amerikan bir yetkili, müteahhitin öldürülmesinde Hizbullah Tugaylarının parmağı olup olmadığının incelendiğini söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, “ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ev sahipliği yapan Irak üslerine yönelik tekrarlanan Kataib Hizbullah saldırılarına karşılık olarak, ABD güçleri tam isabet güden savunma amaçlı hava saldırıları düzenledi. Hava saldırıları, Kataib Hizbullah’ın gelecekte koalisyon güçlerine saldırma becerisini azaltacaktır” ifadeleri kullanıldı. Reuters haber ajansının aktardığına göre, ABD’nin hava saldırısı Suriye sınırı yakınlarındaki Kaim ilçesine yakın bir bölgede düzenlendi.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Irak ve Suriye’de ABD’nin Keta-ib Hizbullah’a yönelik hava operasyonlarını TÜRKSAM için değerlendirdi…

“Bazı ABD tesis ve üsleri saldırılara maruz kalmıştı…”

ABD savaş uçakları bugün Irak ve Suriye’de Keta-ib Hizbullah’ı vurdu. Pentagon yapmış olduğu çoklu hava saldırısını: “Kata’ib Hizbullah’ın ABD’nin Irak’taki üslerine yönelik tekrarlanan saldırılarına yanıt olarak, ABD güçleri Irak ve Suriye’deki 5 tesisine karşı hassas savunma vuruşu” olarak duyurdu. Irak’ta bu yıl içinde yaşanan ABD-İran gerilimlerinde Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği başta olmak üzere Irak’ta konuşlu bazı ABD tesis ve üsleri saldırılara maruz kalmıştı. En son da ‘sonuçları ve faili tam açıklanmamış olsa bile’ 27 Aralık akşamı Kerkük’teki K-1/Keyvan üssüne yapılan çoklu katyuşa saldırısı sonucunda Iraklı askerlerle birlikte 1 ABD askerinin öldüğü ve pek çoğunun yaralanmış olduğu ifade edildi.

Bu gelişmeden hemen 2 gün sonra ABD savaş uçakları Irak El bu Kemal sınır kapısının karşısındaki Suriye’nin El Kaim sınır kapısında konuşlu Keta-ib Hizbullah karargahı başta olmak üzere içlerinde tesis, silah deposu, konvoy ve lider olmak üzere Irak’ta 3 Suriye’de 2 hedefi vurdu. Bu saldırılarda Haşdi Şabi bünyesinde 45. Tugay olarak resmi statüye sahip olan Keta-ib Hizbullah’ın Tugay Komutanı Ebu Ali Medeniye başta olmak şimdilik 20 civarında Keta-ib Hizbullah milisinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Bu saldırıdan hemen sonraki saatlerde;

– Irak Başbakanı Abdul Mehdi: “ABD-Koalisyon güçlerinin tek taraflı bu eylemini reddediyorum” dediği,

– El-Sadr hareketi: “ABD, kalabalığı hedef alan saldırıların Irak egemenliğine yönelik bir ihlal olduğunu”

– ABD saldırısından sonra Bağdat’ta bir ABD’li gazeteci kaçırıldığı,

– Bağdat’ın kuzeyindeki ABD personelini ağırlayan Taji askeri üssüne birden fazla roket atıldığı,

– Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği memur görevlinin tahliye edildiği ifade edildi.

“Irak Kesin Sonucun Alınacağı Yerdir”

Keta-ib Hizbullah’ın büyük lideri kod adı/lakabı Ebu Mendi El Mühendis olan Cemal Cafer İbrahim, Irak devlet ve silahlı güç yapılanmasında son derece güçlü bir figürdür. ‪ABD ise bu çoklu saldırısıyla birlikte Irak’taki en sert, demir leblebi İran yanlısı grubu vurarak, İran yanlısı bütün grupları etkileme amaçlı bir strateji ile potu en yüksekten açtı. Çünkü Keta-ib Hizbullah diğer gruplarla karşılaştırıldığında küçük olmakla birlikte işgal yıllarından beri ABD’ye karşı roket, havan, taşınabilir hava savunma sistemleri ve geliştirilmiş patlayıcı sistemleriyle yaptığı saldırılarla dikkati çeken, İran tarafından gelişmiş silah sistemleriyle desteklenen sert, acımasız, son derece dişli ve aktif bir örgüt.

Diğer taraftan ABD’nin bu çoklu vuruşu Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e bir destek olarak da okunabilir. Çünkü Berhem Salih, İran’a yakın Bina Koalisyonu’nun başbakan adayı Basra Valisi Esad el-İdani’ye hükümeti kurma teklifinde bulunmayacağını açıklamış, bunun üzerine Ketaib-i Hizbullah, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i İran’a yakın bu grubun başbakan adayını kabul etmemekle Anayasa’yı ihlal ettiği ve ülkeyi yeni Amerikan işgaliyle karşı karşıya bırakmak istediği suçlamasını yöneltmişti.

Öte tarafıyla ABD’nin KYB (PUK)’un başına oynayan Berhem Salih’i desteklediği biliniyor.

Irak kesin sonucun alınacağı yerdir.