ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Başkanı Trump'ın PKK'nın Suriye Uzantısı PYD'ye ağır silah verilmesi talimatını onayladığını açıkladı. Ankara'nın PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak nitelendirdiği YPG'den bir yetkili açıklamada, ABD'nin kendilerine havan mermileri, ısı güdümlü füzeler, doçka ağır makineli tüfekler, otomatik silahlar, ağır otomatik silahlar, zırhlı araçlar ve tanklar vereceğini ifade etti.

Ankara, terör örgütü olarak kabul ettiği YPG'nin Rakka operasyonuna katılmasına karşı. ABD, Türkiye'nin itirazlarına rağmen YPG'ye ağır silah yardımında bulunmasına hükümetten tepki geldi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli gelişmenin 'kabul edilemez' olduğunu vurgularken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'da 'Suriye'de yanlış adımlar atılmamalı' demişti. Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım ise şu ifadeleri dile getirmişti; “ABD’ye savaş ilan edecek değiliz. Adı ister PKK olsun, ister PYD, ister YPG olsun fark etmez, terör örgütüne karşı savaşmaya devam edeceğiz.”

 

ABD’nin bu kararını ve gelecekteki süreci Şanlı Bahadır Koç TÜRKSAM Haber Analiz için değerlendirdi:

 

YPG ve PKK'nın aynı şey olduğunu bizim kadar Amerika Birleşik Devletleri de bilmektedir ve ABD'nin bunu çok iyi bildiğini biz de bilmekteyiz. Bunu zaten kendileri de itiraf etmektedir. Birçok insanın ölümüne sebep olmuş bir terör örgütüne ağır silah verme kararı almaktadır. Bu silahları verdiği zaman geri toplaması mümkün değildir.

 

“En Önemli Kozumuz İncirlik”

 

Türkiye'nin tepkisi bu olayla orantılı olmalıdır. Türkiye'nin temel hatası ise şudur; biliyorsunuz bundan  iki buçuk yıl kadar önce, 2014'ün Ekim ayında Obama YPG'ye silah yardımı kararı almıştır. Türkiye buna o anda çok büyük tepki vermeliydi. ABD'ye karşı oynayacağımız koz yok gibi görünüyor olabilir ama aslında vardır. En önemli kozumuz da İncirlik’tir. Şöyle bir tuhaf durum söz konusudur; ABD uçakları İncirlik Üssü’nden kalkmaktadır, YPG'nin önündeki IŞİD hedeflerini vurmakta, YPG gidiyor orayı almaktadır. Bu sayede YPG yani PKK yüzlerce hat ele geçirmiştir. Bu Türkiye'den kalkan uçaklar sayesinde olmuştur. Türkiye'de kimse bunun farkında değil mi? Bu hükümetin inanılmaz bir hatasıdır. Ancak geri kalanına yani muhaliflere baktığımızda da onlar da bu konuyu kurcalamıyor. Aslında bu konunun gündemde olması lazımdır. ABD elçiliğinin önünde dahi protestolar olması gereklidir.

 

“Böyle Bir Coğrafyada Bu Şekilde Ayakta Kalamayabiliriz”

 

2014'teki silah yardımından sonra ABD Savunma Bakanı Türkiye'ye geldi ve gazetecilere ''Ben Türklerin bu konuyu büyük mesele ettiklerine dair bir izlenim edinmedim'' dedi. Ve bazen görüşmelerde bu konuyu vurgulamadığımızı dahi belirtmiştir. Biz elimizdeki kartları ABD'ye karşı oynayamıyoruz. Türk kamuoyunu harekete geçiremiyoruz, ABD'ye derdimizi anlatamıyoruz. Böyle bir coğrafyada bu şekilde ayakta kalamayabiliriz.

 

Bugünün gündemine gelirsek; bence tepkimizi gösterebileceğimiz iki yol vardır; birincisi ziyareti iptal etmek, ikincisi ise İncirlik Üssünü kapatmak, faaliyetlerini durdurmaktır. Ancak anladığım kadarıyla Türkiye bu ikisini de yapmayacaktır. Eğer ziyarette Trump'ı bu konuda ikna edebileceğimizi düşünüyorsak yanılıyoruz. İncirlik'i kapatmaya da cesaretimiz yoktur. Ancak elimizdeki kozları kullanmazsak kimsenin bizim çıkarımızı düşüneceği yoktur. Gerektiğinde ABD'nin hayatını zorlaştırabileceğimizi kanıtlamamız gerekmektedir. Dış politikamızı geliştirmemiz gerekiyor. Biraz ülkemizin çıkarlarına öncelik vermemiz lazımdır. Bu şekilde devam edemeyiz. Çünkü dünya artık eski dünya değil, Dünya artık çok değişken sınırların değişme ihtimali var. Hata yaparsak hemen bunun bedelini öderiz.

 

Yani sonuç olarak ABD, PKK ile Rakka'yı alacak, PKK ağır silah alacak, meşruiyet kazanmış olacaktır. ABD, PKK'ya Türkiye’den onu koruma sözü vermiş olacak. Sonuç olarak; ABD'ye karşı elimizdeki kozları kullanmalıyız.