Dünyada 9 Şubat 2018 tarihinde öne çıkan başlıklar ve uluslarası gelişmeler…

 

Özbekistan-Kırgızistan Sınır Sorunu

İki ülke arasında sınır bölgelerinde güven arttırıcı önlemler anlaşması yürürlüğe girdi.

Özbekistan ile Kırgızistan arasında sınır bölgelerinde güven arttırıcı önlemlere ilişkin anlaşma yürürlüğe girdi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Özbekistan ile Kırgızistan arasında sınır bölgelerinde güven arttırıcı önlemlere ilişkin iki ülke hükümetleri arasında 6 Ekim 2017 tarihinde imzalanan anlaşmanın yürürlüğe girdiği belirtildi.

Söz konusu anlaşma, Kırgız-Özbek sınırında güvenlik ve güven ortamının oluşturulmasını, bölgede barış ve istikrarın korunmasını amaçlıyor.

Anlaşma, iki ülkeye hem bölgesel güvenlik, terör ve uyuşturucu kaçakçılığı ile çağdaş tehditlere karşı mücadele hem de devlet sınırından yasadışı göçle mücadele konularında iş birliğine olanak sağlıyor.

Bağımsızlık yıllarında belirlenemeyen sınır çizgisinden dolayı Özbekistan ile Kırgızistan arasında uzun yıllar çeşitli gerginlikler yaşandı.

Uzun bir aradan sonra yeniden başlatılan sınır belirleme görüşmelerinin ardından, geçen sene iki ülke arasındaki toplam sınırın taraflar arasında uzlaşma sağlanan yüzde 85'lik kısmını belirleyen sınır anlaşması imzalandı.

Anlaşma, taraflar arasındaki yaklaşık bin 400 kilometrelik ortak sınırın uzlaşma sağlanan bin 170 kilometresini belirlerken kalan 36 tartışmalı bölge veya 217 kilometre sınırın belirlenmesine yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

Özbekistan ile Kırgızistan arasında sınır bölgelerinde güven arttırıcı önlemlere ilişkin anlaşma, 6 Ekim 2017'de Kırgızistan'ın eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, Özbekistan resmi ziyaretinde Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile görüşmesinin ardından imzalanmıştı.

(TRT Avaz, 9 Şubat 2018)

 

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı Heyeti Belçika’da

Kırgızistan İçişleri Bakan Birinci Yardımcısı Suyun Ömürzakov’un başkanlığında delege, çalışma ziyaret için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunuyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ziyaret, Belçika Federal Polisi ve “Uluslararası Tolerans İçin” Vakfı (FMT-KR) ve Saferworld tarafından düzenlendi.

Heyet, kamu önleme merkezlerinin çalışanlarından oluşuldu. Buna ek, çalışma ziyaretinde bulunanlar arasında İçişleri Bakan Danışmanı T. Akbayev, Oş İçişleri Departmanında Aşırılık ve Yasadışı Göçle Mücadele Hizmetinin Kıdemli Güvenlik Görevlisi N. Şamşiyeva, Oş Şehri İçişleri Müdürlüğü Kamu Güvenliği Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Müfettişi N. İsakova ve Batken Vilayet İçişleri Müdürlüğü Kamu Güvenliği Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Müfettişi M. Usenov da yer alıyor.

Gezinin amacı, suç önleme ve kamu güvenliği alanında Avrupa Birliği Belçika Emniyet Müdürleri ile tecrübe alışverişinde bulunmak ve Belçika ve Kırgızistan'daki kolluk kuvvetlerinin etkileşimini güçlendirmektir.

Ziyaret sırasında polis hizmetlerinin yapısı, standartları ve kalitesi ile Uluslararası İşbirliği Ofisi, polis memurlarının radikalizmi önleme çalışmaları, halkla polis çalışmaları, sosyal ortaklık deneyimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında bilgi edinmesi planlanmaktadır.

“Uluslararası Tolerans İçin” Vakfı (FMT-KR) ve Saferworld, Kırgızistan İçişleri Bakanlığı katılımıyla Kırgızistan polisler, yerel yönetimler ve nüfus arasında sosyal ortaklık programı hayata geçiriyor. Program Kırgızistan hükümetinin ve uluslararası örgütlerin güvenliği ve hukukun üstünlüğünü iyileştirme çabalarına katkıda bulunuyor. Bu program çerçevesinde, 2014 – 2017 yılları arasında Batken, Oş, Celal-Abad bölgelerinde ve Oş kentinde 6 adet kamu önleme merkezi binası inşa edilmiştir. Onarımı, projenin yanından 8.5 milyon som’dan fazla tahsis edilen 12 kamu önleme merkezinde yürütülmüştür.

Kamu önleme merkezinin üyelerinin, yerel içişleri birimleri, yerel öz yönetim organları ve önlemenin diğer konuları ile verimli bir şekilde ortaklaşa çalışmasını belirtmek gerekir.

(Kabar, 9 Şubat 2018)

 

Kerkük'te 4 Ayda 19 Türkmen Suikasta Kurban Gitti

Irak'ın Kerkük kentinde 4 ay içinde 19 Türkmen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. "Faili meçhul" cinayetler, kentteki tüm Türkmen