Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’e destek vermek için Rus işgali altında bulunan Kırım’daki mahkeme binası önünde tek kişilik protesto düzenlemekten dolayı gözaltına alınan 76 yaşındaki Kırım Türkü  Server Karamet’e önce para cezası sonra ise hapis cezası verildi.

 

Mahkeme önünde "Putin! Aksyonov! Bizim çocuklarımız terörist değil! Kırım Tatarlarını suçlamaya son verin!" yazılı pankartla işgali protesto eden Karametov’un Rus güvenlik güçleri tarafından yaka paça göz altına alınıp zorlanarak polis arabasına bindirildi. Kırım Türklerinin davasında uzun yıllardır emek veren “Server Aga”ya Rusya İdari Suçlar Kanununun 20.2 maddesini (düzeni bozacak miting, gösteri vb. organize etme) ihlal etmekten ötürü 10 bin ruble para cezası verildi. Öte yandan 76 yaşındaki Server Karametov’a 10 günlük hapis cezası da verildi.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Kırım’da son durumu, tutuklu olan Kırım Türkü siyasilerin yargılanma süreçlerini ve 76 yaşındaki Server Karamet’in protestosunu TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“Kırım Türklerini Lidersiz Bırakmak İçin Uygulama Başlatılmıştır”

 

Rusya, işgal ettiği Kırım’da, oradaki kukla yöneticileri vasıtasıyla Kırım Tatarları üzerindeki baskılarını hız kesmeden sürdürmektedir. Demokratik bir ülkede olmayacak şeyler Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da yaşanmaktadır. Bilindiği üzere işgalden sonra özellikle Kırım Türklerini lidersiz bırakmak için uygulama başlatılmıştır. Bu amaçla da Kırım Türklerinin seçilmiş, kendilerini temsille yetkili olarak görevlendirdikleri, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “terörist -aşırıcı örgüt” olduğunu ileri sürerek yasaklamışlardır. Kırım Tatarları 18 Mayıs 1944’ten günümüze kadar mücadelelerinde tek bir terör eylemi yapmamış, şiddete başvurmamış, kimsenin kanını dökmemiş bir halk ve teşkilat olmasına rağmen böyle bir uydurma karar alınmıştır. Amaç Rusya’nın hukuksuz ilhakına, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarını razı etmek ve buna mecbur bırakmaktır ama Kırım Tatarları bu durumu kabul etmemektedir.

 

“Amaç; Kırım Tatarlarını Rus İşgaline Razı Etmeye Çalışmak”

 

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz 2 yıldan fazla bir süredir tutulu olarak yargılanmaktadır ve artık mahkemesinin son aşamasına gelinmiştir. 100 küsur duruşma süren bu yargılama sonunda dün Ahtem Çiygöz son sözünü söylemiştir. Bu hükmü Kırım Tatarları adına kabul ettiğini, Kırım Tatarlarına ihanet etmektense ölmeyi tercih ettiği şeklinde güzel bir savunma yapmıştır. Savcı, Çiygöz için 8 yıl ceza istemişti. Bu savunmasından sonra mahkeme Ahtem Çiygöz’e daha fazla ceza vermiştir. Bu cezanın Kırım’dan değil, Moskova’dan, Kremlin’den kararlaştırılan bir ceza olacağı apaçık ortadadır. Diğer Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un da yargılanmaları devam etmektedir. Dün sabah 09.30’da Akmescit’te Ahtem Çiygöz’ün duruşması başlamıştır. Bir gün önce saat 10.00’da tek kişilik protesto yapan 77 yaşındaki Server Karamet Amcamızın mahkemesi yapılmıştır. Öğleden sonra ise Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un mahkemesi olmuştur. Ahtem Çiygöz’ün duruşmasının olduğu mahkemede de Rusça kendi el yazısıyla hazırlanan ve Putin’in Kırım için görevlendirdiği Başbakan Aksenov’a hitaben Kırım Tatarları, “Ahtem Çiygöz terörist değildir. Kırım Tatarlarına karşı yapılan yargılamaları durdurun.” diye pankart açmışlardır. Polisler de onları yaka paça, zorla göz altına almışlardır. Bununla ilgili olarak ilk gün gece yarısı yapılan mahkemede 10 bin ruble para cezası verilmiştir. Ertesi gün saat 10.00’da başlayan mahkemenin kararı gece geç saatlerde açıklanmıştır. Karamet’e, bu protestosundan dolayı mahkeme tarafından ayrıca 10 günlük bir hapis cezası verilmiştir. Kırım Tatarları bu mahkemenin düzmece olduğunu ve formaliteden ibaret olduğunu inanmaktadırlar. BBuradaki amaç Kırım Tatarlarının toplumun önde gelenlerinin özellikle bu konuda tavrını net olarak gösterenler üzerinde baskı ve cezalandırma yollarıyla Kırım Tatarlarını daha önce de söylediğim gibi Putin yönetimi tarafından Rus işgaline razı etmeye çalışmaktadırlar.

 

“Ruslarda da Memnuniyetsizlik Vardır”

 

Kırım’da işler iyi değildir, halkta genel olarak Ruslarda da memnuniyetsizlik vardır. Yönetimdeki yolsuzluklar, vaat edilen işgalle beraber işgalden sonra emekli maaşlarının arttırılması vesaire konularla geçen geçici bayram havası sona ermiştir. Rus milliyetçiliğinin Kırım’ı tekrar işgal etmesi ve topraklarına katmasının beraberinde getirdiği o ilk gururlu günler geçmiş hayatın gerçekleri başlamıştır. Bilinmektedir ki Kırım, Rusya’nın Sovyetler Birliği Dönemi’nde Karadeniz kıyısında en önemli turizm merkezlerinden birisiydi. Türkiye için Antalya neyse Kırım da eski Sovyet Cumhuriyetleri için öyleydi. Ukrayna döneminde de yüz binlerce turist Kırım’ın tedavi ve tatil amaçlı gelmekteydi. İşgalden beri turist sayısı inanılmaz ölçüde düşmüştür. Rusya, Türkiye’ye turist göndermek yerine Kırım’a göndermek için birçok teşvik ve kampanyalar yaptı ama bu da başarılı ve yeterli olmamıştır. Genel olarak ekonomik olarak da bir durgunluk vardır ve bu da halkta bir memnuniyetsizlikler yaratmaktadır.

 

“Kırım Tatarları Diyor Ki…”

 

Rusya belki küçük zaferle Rus halkını buralarda ilgisini o yöne çekmeye gayret ediyor ama Kırım Tatarları bu ekonomik ambargolardan, turistlerin gelmemesinden memnun değildir. Çünkü bu sahil bölgelerinde Kırım Tatarları ürettikleri sebzeleri, meyveleri, oralarda açtıkları restoranlarda, kafelerde bu yaz turizm sezonunda para kazanarak geçimlerini sağlamaktaydı. Turizmin azalması, turistlerin gelmemesinden en çok etkilenenlerin başında Kırım Tatarları gelmektedir; ama ben bu zamana kadar bu durumdan şikayetçi olan Kırım Tatarlarına rastlamadım. Kırım Tatarları diyorlar ki; “ 8 Mayıs 1944’te sürgün edildik, vatanımız için onlarca sene mücadele ettik, büyük acılara katlandık, büyük eziyetlere katlandık. Döndüğümüz zaman da kimse bize hoş geldin demedi, toprak vermedi, ev vermedi, yer vermedi. Biz kendi topraklarımızda çadır şehirlerde, barakalarda yaşayarak buraları vatan yaptık. Olsun, üç sene beş sene biz yine sabrederiz. Yeter ki, Rusya Kırım’dan defolup gitsin.” diye söylemektedirler. Biz eski günlere dönelim, yine çalışırız, çabalarız, para kazanırız, geçimimizi elde ederiz demektedir. Kırım’daki genel durum da budur.

 

“Server Aga’nın Protestosu Kırım Tatarlarında İnanılmaz Bir Heyecan Yarattı”

 

Server Aga’nın protestosundan sonra ben özellikle sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla Kırım Tatarları arasında inanılmaz bir heyecan yaratmıştır. Bir 76-77 yaşında insanın korkusuzca mahkeme önünde protesto yapması aslında Rus polisinin de bunu cezalandırması tamamen Kırım Tatarlarını yıldırmak yerine bilakis cesaretlendirmiş, gururlandırmış ve öfkelendirmiştir. Rus işgaline karşı direnişi kuvvetlendirmiştir. Rusya’nın adamları bu ihtiyarı tutuklayıp cezalandırmak yerine elinden pankartı alıp oradan serbest bıraksalardı belki de bu kadar reaksiyon doğurmayacaktı. Bizim meşhur yazarımız Cengiz Dağcı zaten sağlığında şöyle demekteydi; “En büyük kahramanlarımız oradaki kardeşlerimizdir, Kırım Tatarlarıdır. Sürgünde elli yıl yaşadılar. Kırım’ı unutmadılar, vatanlarını unutmadılar, vatana döndüler. Onun için en büyük kahraman ne Cengiz Dağcı’dır ne Bekir Çobanzade’dir ne başkalarıdır, en büyük kahraman bu elli yıllık sürgünden sonra vatana dönüp Kırım’ı yine vatan yapan bu kardeşlerimizdir.” Hakikaten de bu insanların halkımız nasıl kahramanlar olduğunu bu işgale karşı tutumları, duruşları ve çok akıllı mücadeleleri bize gösteriyor. Biz de gerçekten onların bu mücadeleleriyle gurur duyuyoruz.