TÜRKSAM – Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi’nin Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği’nin katkılarıyla düzenlediği “3 Nesil 1 Soykırım” sergisi Lahey’de bulunan Türk Müzesi’nde açıldı. 22 Kasım 2014 tarihinde müzede düzenlenen kokteylden sonra sergiye Hollanda’da yaşayan birçok ülkeden insanlar ve Türkler katıldı. Azerbaycan Büyükelçiliği yetkilileri ve Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Toğan Oral da açılışa katılan isimler arasındaydı. Konferansın açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

 

Serginin ardından düzenlenen konferansa ise Türkiye ve Azerbaycan büyükelçileri katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, Azerbaycan Cumhuriyeti Lahey Büyükelçisi Mir Hasan Efendiyev’in yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik, Hocalı’ya Adalet – Hollanda Başkanı Gert Van Dam, TÜRKSAM Ekonomi ve Enerji Çalışmaları Uzmanı Hanife Çetin, Türkiye Azerbaycan Derneği TÜRKAZDER Başkanı Enver Türkoğlu, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci, Lahey Belediyesi’nde Paul Donkens, UETD temsilcileri, diplomatik misyon görevlileri ve çok sayıda Hollanda vatandaşı katıldı. İki ülkenin büyükelçisi de yapılan serginin son derece önemli ve değerli olduğunu vurguladı. Sergiyi dolaşanlar, fotoğraflarla ilgili bilgi aldılar. Birçok ziyaretçinin Karabağ Savaşı’nın fotoğraflarını uzun süre inceledikten sonra kendilerinin fotoğraflarını çekmesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Sergi salonunu dolduran katılımcılardan bazıları yer kalmayınca konuşmaları ayakta izlemek zorunda kaldı. Hocalı Soykırımı’nın tanığının yaptığı sunumda ise konferansa iştirak eden yerli yabancı birçok kişi gözyaşlarını tutamadı. Bunun yanı sıra Hollandalı Van Dam’ın konuşması da büyük ilgi ve beğeniyle dinlendi. Türkiye’nin en büyük haber ajansı olan Anadolu Ajansı ile Cihan Haber Ajansı TÜRKSAM yetkilileri ile konuyla ilgili röportajlar yaptı ve konuyla ilgili bilgi aldılar. Ayrıca TRT de sergiyi takip eden medya kuruluşları arasındaydı. Bunlardan başka Hollanda’dan da birçok basın kuruluşu sergi ve konferansı yakından takip etti.

 

Uluslararası Adalet Divanı’nın bulunduğu Lahey’de yapılan sergide ve konferansta yapılan konuşmalarda aynı zamanda uluslararası topluma da Dağlık Karabağ’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşturulması için çağrıda bulunuldu. Hollanda’da bulunan çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler konferansın sonunda kendi üniversitelerinde de benzer sergilerin yapılmasını istediklerini belirterek, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. Gelenler, Ankara, İstanbul ve Brüksel’de olduğu gibi Ziyaretçi Özel Defteri’ne hislerini ve füşüncelerini yazdılar ve Türkçe “3 Nesil 1 Soykırım” ve İngilizce “3 Generations 1 Genocide” kitaplarını kurulan stantlarda ücretsiz olarak dağıtıldı.