TÜRKSAM – Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi’nin Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti’nin katkılarıyla düzenlediği “3 Nesil 1 Soykırım” sergisi, Avrupa Birliği ve NATO’nun başkenti sayılan Vrije Universiteit Brussel’de 21 Kasım 2014 tarihinde açıldı. Serginin ardından yapılan konferansta iki kardeş ülkenin ve Türk dünyasının temsilcileri ile çok sayıda Belçikalı ve üniversitede okuyan çeşitli milletlere mensup öğrenciler katıldı.

 

Açılıştan sonra düzenlenen “Kafkasya’da Barışın Önündeki Engeller” başlıklı konferansa, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, Azerbaycan Cumhuriyeti Brüksel, Lüksemburg ve AB Nezdinde Büyükelçisi Fuad İsgenderov, MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Ogan, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçilik Müsteşarı Ali Aliyev, Azerbaycan Büyükelçilik Birinci Katibi Anar Manatlı, Schaerbeek Belediye Meclis Üyesi Halis Kökten, TÜRKSAM Başkanı A. Gencehan Babiş, Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci, TÜRKSAM Ekonomi ve Enerji Çalışmaları Uzmanı Hanife Çetin, Türkiye Azerbaycan Derneği TÜRKAZDER Başkanı Enver Türkoğlu, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, DÜTAP Başkanı Kenan Dağgün, Belçika Rumeli Türkleri Dernek Başkanı Turan Türe, Irak Türkmen Cephesi Avrupa Temsilcisi Hassan Aydınlı, çeşitli STK temsilcileri, akademisyenler, üniversite öğrencileri ve davetliler katıldı. Yabancı ziyaretçiler, Karabağ bölgesinden getirilen eşyaların hikayeleri ile fotoğrafları dikkatle incelediler ve görevlilerden bilgi aldılar. Amerika’dan Afrika’ya üniversitede eğitim hayatına devam eden birçok öğrenci sergiyi ziyaret etti.

 

Simültane tercüme imkanı sağlanan konferans, ilgiyle dinlendi. İki ülkenin büyükelçileri, daha sonra serginin Ziyaretçi Özel Defteri’ne duygu ve düşüncelerini yazdı. Özellikle, Azerbaycan’ın AB Nezdinde Büyükelçisi İsgenderov, sergide duygulu anlar yaşadı. Sergi boyunca katılımcılara, TÜRKSAM tarafından sergi için hazırlanan Karabağ’da “3 Nesil 1 Soykırım” isimli Türkçe ve “3 Generations 1 Genocide” adlı İngilizce kitaplar takdim edildi. Sergiyi Türk ve yabancı basın mensupları da ilgiyle izledi ve TÜRKSAM yetkililerinden sergi hakkında uzun bir süre bilgi aldı. Ayrıca sergiye gelenlerin sergideki fotoğrafları da sosyal medya hesaplarında paylaşması sanal ortamda büyük dikkat çekti.