20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'de Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye’nin Afrin bölgesini terör örgütlerinden temizlemek için başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı sürüyor. Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla BM Sözleşmesi’nin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülen harekât kapsamında terör hedefleri vurulmaya devam ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 6 Şubat 2018 tarihinde yapılan açıklamaya göre 970 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonlarını sürdüren Mehmetçik, Afrin'in batısında terör örgütü PYD/PKK tarafından kullanılan eğitim kampının da bulunduğu alanda kontrolü sağladı.  Terör örgütünün 35 kişilik grupları eğitime aldığı kampta duş, yatakhane ve yemekhanenin yanı sıra teröristlerin spor yaptığı eğitim parkuru, olası hava harekâtından korunmak için tünel ve sığınaklar dikkati çekti. Duş, yatakhane ve yemekhanenin de bulunduğu alanda, teröristlerin spor yaptığı eğitim parkuru, olası hava harekatlarından korunmak için tüneller ve sığınaklar ile terör örgütü elebaşının adının yazılı olduğu tabela dikkati çekti.  Burada asılı olan terör örgütünün paçavrası, harekata katılan TSK personeli tarafından kaldırıldı.

 

Bu terör yığınaklarının oluşturulmasında ve terör örgütlerinin silahları temininde kullanılan yöntemleri Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 5.000 civarında TIR ve "yatay ve dikey uçuş yapan V22 Osprey'ler başta" binlerce sortiyle Suriye'deki ABD üslerine 'uçak ve helikopterlerle' indirdiği silah-teçhizat-mühimmat ve taktik araçlar, YPG/PKK'nın terör yığınağının "büyük bir oranını ama sadece bir kısmını” oluşturuyor. YPG/PKK yığınağının tamamını oluşturmak için yıllar içinde en az 7 metot kullandı.

 

YPG/PKK/KCK'nın silah, teçhizat ve mühimmat temininde kullandığı 7 meşum metot…

 

1- Uluslararası açık ve kapalı silah pazarları

 

2- Yerel silah pazarları (Örneğin; Kerkük'teki silah pazarından parayı bastırdığında tırtıllı araç dahi satın alabiliyor)

 

3- Terör örgütleri arasındaki iş birliğinin neden olduğu geçişler

 

4- Çatışma alanlarında diğer terör örgütlerinden elde ettiği gasp ve ganimetler

 

5- İstikrarsızlık nedeniyle başta Irak ve Suriye ordu depolarından yaptığı yağmalar, depo patlatmalar

 

6- YPG/PKK ile bölgesel ya da yerel aktörlerin yaptığı iş birliği neticesinde elde ettiği silah ve mühimmatlar (Örneğin; Almanlar 2014-15'te peşmergeye 50 Milan TAS, 500 roketi ve bunlara dair eğitim vermişti. İlerleyen süreçlerde silahların ve roketlerin yarıya yakını YPG/PKK'ya satıldı, verildi, eline geçti.)

 

7- Bizim hep konuştuğumuz, menfaatlerine hizmet ettiği küreseller tarafından kendisine verilen silah-teçhizat ve mühimmatlar.