Uzun süre komada kalan Eski İsrail Devlet Başkanı Ariel Şaron 11 Ocak 2014 tarihinde öldü. Sabra ve Şattila Katliamlarında binlerce Filistinlinin ölümünden sorumlu olarak gösterilen Şaron’un ölümü Filistin’de bayram havası yaratırken tüm dünyada yankı buldu. 85 yaşındaki Şaron, Mayıs 2006’da komaya girmişti. Şaron’un cenaze törenine Türkiye’den katılım olmadı.

 

8 yıl komada kaldıktan sonra ölen Şaron’un bu beklenen ölümünü bölgesel dengeler açısından alanında uzman iki isme sorduk.

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Ankara Strateji Enstitüsü Uzmanlarından Doç. Dr. Mehmet Akif Okur:

"Ariel Şaron ölmeden önce uzun bir müddet bitkisel hayatta kaldı. İsrail siyaseti bu dönem boyunca Şaronsuz yeni dengeler kurdu. Yani, Şaron'un ölümünün İsrail siyasetinde meydana getireceği değişiklikler hayli zaman önce zaten yaşandı. O yüzden ölümü, İsrail siyasetinde yeni bir dalgalanma yaratmayacaktır" görüşünde bulundu.

 

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmalar Enstitüsünde Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Uysal ise;

“Şaron'un ölümü İsrail politikasını ciddi şekilde etkilemeyecektir. Çünkü İsrail'in şu anki dış politikası zaten Şaron'un anlayışına uygun devam ediyor. Ayrıca, Şaron İsrail dış politikasından çekilmiş durumdaydı. Yokluğu çok etkilemez” şeklinde değerlendirdi.