İngiliz Basını, Avrupa Parlamentosunun İngiliz üyelerinden Andrew Duff’ın Türkiye – AB ilişkilerinin askıya alınması konusundaki görüşlerine yer verdi. Times Gazetesinde yer alan haberde, uzun bir süredir Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen Avrupa Parlamentosu üyesi Andrew Duff’ın Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin olarak “Şu anda gerçek bir katılım süreci varmış gibi yapmak maskaralıktan başka bir şey değil. (Süreç) Sonbaharda askıya alınmazsa sürpriz olur” ifadelerine yer verdi. Söz konusu açıklamalar, Türkiye’den yeterince karşılık bulmazken, Türkiye – AB ilişkileri çerçevesinde tartışmalara sebep oldu.  

 

AB yetkilileri tarafından dillendirilen Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin askıya alınması yönündeki görüşler hakkında Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Cicioğlu, TÜRKSAM için değerlendirmelerde bulundu:

 

“Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyelerinden Andrew Duff’ın açıklamasının son dönemde yeniden canlanmaya başlayan Türkiye-AB ilişkilerine çok fazla zarar getireceğini düşünmüyorum. Türkiye-AB arasında Aralık ayında imzalanan Vize Serbestisi Anlaşması, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun bir aradan sonra gerçekleştirdiği Brüksel ve Almanya ziyaretleri, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İtalya ziyaretleri ilişkilere yeni bir ivme kazandırmıştır. Şüphesiz 17 Aralık operasyonuyla başlayan iç siyasetteki çalkantılar ve yerel seçimlerin yaklaşmakta oluşu Hükümetin enerjisini dış politikadan iç politikaya daha fazla yöneltmesine neden oldu. Avrupa Birliği’nden Türk demokrasisinin konsolidasyonuna yönelik yapılan bu eleştiriler her dönem Türkiye’nin karşılaştığı eleştiriler olmuştur. Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin üyeliğine kaşı yaklaşımlar her zaman ülkeden ülkeye ya da aynı ülke içerisinde dönemden döneme değişiklik göstermiştir. Aynı şekilde Türkiye’de de üyeliğe karşı ve taraftar olan gruplar mevcuttur. Nasıl AB, Türkiye’den kendisine yönelik şüpheler taşındığı gerekçesiyle Türkiye’yi tamamen geri plana atamıyorsa, Türkiye de bazı üyelerden ve/ya siyasetçilerden gelen bir takım açıklamalarla AB’ye yüz çeviremez. İki taraf arasındaki ilişkiler günlük siyasetlerle bozulamayacak kadar derin bir tarihe dayanır ve iki taraf için de kolay harcanamayacak kadar karşılıklı çıkarlar söz konusudur” olarak değerlendirdi.