Cenevre-2 Konferansı, 22 Ocak 2014 Tarihinde gerçekleşti. Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez Suriye’deki muhalifleri ve Esad rejiminden temsilcileri bir araya getiren konferansın açılış konuşması Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından yapıldı. Türkiye, BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri ve Esad rejiminin temsilcileri ve muhaliflerin ardından ilk konuşmacı olarak yer aldı. Konferansta, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Cenevre-2 sürecine ilişkin görüşlerini ve beklentilerini aktardı. Suriye heyetinde muhalifleri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Esad rejimini ise Suriye Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Velid Muallim temsil etti. BM’nin düzenlediği konuşmacı sırasına göre ilk konuşmalar Esad rejimini temsilen Dışişleri Bakanı Muallim, ardından muhaliflerin temsilcisi el-Carba tarafından yapıldı. Suriyeli muhalifler el-Carba başkanlığındaki 29 kişilik bir heyetle konferansa katıldı. Konferansa Türkiye’nin yanı sıra, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Brezilya, Kanada, Norveç, Hindistan, Japonya, Endonezya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Vatikan, Yunanistan, Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, Güney Kore, Avustralya, Meksika, Mısır, Cezayir, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas katıldı. Konferansta ayrıca, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da katılımcılar arasında yerlerini aldı.

 

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlilerinden Dr. A. Ömür Atmaca, Suriyeli Muhaliflerin de katılım kararı aldığı Cenevre-2 Konferansından beklentilerini TÜRKSAM’a aktardı:

 

“Suriye'de yaşanan kanlı iç savaşı en kısa sürede bitirecek diplomatik bir çözüm bulunmasını bekliyorum. Suriye hükümeti ve muhalefetin aynı masaya oturması orta vadede bir çözüm üretileceğini gösteriyor” olarak değerlendirdi.