Doğu Türkistan’da Twitter yerine kullanılan Ündidar adlı internet sitesinde görgü tanıklarının paylaştıkları fotoğraflarda saldırının meydana geldiği sokağın kalabalık olduğu ve çevrede meyve tezgâhlarının olduğu, geniş bir alanda ateş dumanının yükseldiği görüldü.

 

Çin’in Devlet Haber Ajansı Şinhua, "Görgü tanıkları kuzeyden güneye seyretmekte olan iki arazi taşıtının saat 07.50'de marketteki insanların üzerine sürdüğünü söyledi. Araçlardan patlayıcılar atıldı, sonra arabanın demir parmaklıklara çarpması sonucu patladı" dedi. Ürümçi şehri Saybağ Mahallesi Halk Parkının kuzey caddesindeki Çinlilerin en yoğun olarak yaşadığı sebze halinde meydana gelen olayda 31 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

Nüfusunun çoğunun Uygur Türklerinden oluştuğu Doğu Türkistan'da son yıllarda Çin nüfusunun şiddet olaylarına paralel olarak hızla çoğaldığı gözleniyor. Çin'in Kunming kentinde de Mart ayında 29 kişi bıçaklı ve palalı saldırganlar tarafından öldürülmüştü. Çinlileri ve Müslüman Uygurlar arasında 5 Temmuz 2009’da Ürümçi'de yaşanan çatışmalarda 200'e yakın kişi ölmüştü. Dünya Uygur Kurultayı bu olayda 3000 kişinin öldürüldüğünü ileri sürüyor. Ürümçi'de geçen ay bir tren istasyonuna düzenlenen saldırıda da üç kişi ölmüş, 70'den fazla kişi de yaralanmıştı. Çinli yetkililer Tiananmen Meydanı'na düzenlenen saldırı da dahil saldırılardan 'ayrılıkçı Uyguları' sorumlu tuttu.

 

Ürümçi'de 31 Kişinin öldüğü, 90 kişinin yaralandığı olaylara ilişkin olarak Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversite Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin EMET, TÜRKSAM için şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Olaydan hemen sonra Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiye Kadir Hanım dünya medyasına olayla ilgili yaptığı açıklamada, Çin’in Uygurlara uyguladığı dayanılmaz baskı politikasının Asya’nın barışını bozduğunu, Ürümçi’de patlak veren bu olayın sorumlusunun Çin Hükümeti olduğunu söyledi. Rabiye Hanım basın açıklamasında Uygur Türklerinin barışçıl bir toplum olduğunu şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını Çin’in Uygur politikasını derhal gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. 

 

Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping geçen hafta Şangay’da yapılan Asya Ülkeleri İşbirliği toplantısında üç güce; “aşırıcılık, bölücülük ve karşı mücadelede”, Asya’da barışın sağlanmasında işbirliğini vurguladı. Aslında Çin, bölgede büyük bir tehdit. Çin insan hakları ihlallerinde dünya şampiyonu, Çin’deki bölgesel farklılıkların artması, baskı politikasının artmasıyla Çin büyük bir sosyal patlamaya gebe bir hale gelmiştir. Demokrat Çinli uzmanlar da Çin’in Doğu Türkistan politikasını değiştirmediği müddetçe bu tip olayların artarak devam edeceğini ileri sürmekte.”