Azerbaycan’da İktidar Partisi YAP Parlamentonun Feshi için Başvurdu

Azerbaycan’da iktidar partisi Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) parlamentonun feshedilmesi için parlamentoya başvuruda bulundu.

YAP Genel Sekreteri Ali Ahmedov düzenlediği basın toplantısında, YAP Siyasi Konseyinin aldığı tavsiye kararı gereği parti üyesi milletvekillerinin parlamentonun feshedilmesi için parlamentoya müracaat ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in reform politikasını desteklemek amacıyla böyle bir karar aldıklarını ifade eden Ahmedov, kararın ülkenin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Ülkede çok alanda reform uygulandığını ve genç kadroların göreve getirildiğini hatırlatan Ahmedov, yasama organının bu reformaların dışında kalmaması gerektiğini düşündüklerini vurguladı.

Azerbaycan’da parlamento seçimleri 1 Kasım 2015’te yapılmış ve Cumhurbaşkanı Aliyev’in genel başkan olduğu YAP, 125 üyeli mecliste 71 sandalye kazanarak çoğunluğu elde etmişti. Bir sonraki parlamento seçiminin Kasım 2020’de yapılması bekleniyordu.

Anadolu Ajansı, 28 Kasım 2019

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, Azerbaycan’da

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Azerbaycan Kızılay Başkanı Nevruz Aslanov ile görüştü.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Azerbaycan’da temaslarda bulunuyor. Başkent Bakü’de bulunan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık Azerbaycan Kızılay Başkanı Nevruz Aslanov ile görüştü. Görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kınık, ziyareti kapsamında ilk olarak Çocuk Mercanlı’da çatışmalardan işgalden etkilenmiş olan mültecileri ziyaret ettiğini vurguladı.

İHA, 29 Kasım 2019

Bakü’de Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Anısına Konferans

Azerbaycan’da, “Müslüman Alimlerin Bilim ve Teknolojinin Gelişmesine Katkısı” konulu konferans düzenlendi.

Bakü’de, Bakü Yunus Emre Enstitüsü, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü, Kırıkkale Üniversitesi ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfınca düzenlenen konferansın açılışına akademisyenler ve kuruluşların yöneticileri katıldı.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, konferansı, İslam tarihi, bilim ve teknoloji tarihi alanında çalışmalarıyla tanınan ve geçen yıl vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin’in kültür ve bilim dünyasına katkılarına bir vefa borcu olarak düzenlediklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı, 29 Kasım 2019

Türk Tarih Kurumu Başkanı Turan’a Azerbaycan’da Fahri Doktora Verildi

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’a Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) Tarih Enstitüsü tarafından “fahri doktora” unvanı tevdi edildi.

AMİA’da düzenlenen törene Turan’ın yanı sıra AMİA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, AMİA Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yakup Mahmudov ve akademisyenler katıldı.

Mahmudov, ilmi çalışmalarının yanı sıra iki ülke arasındaki akademik ilişkilerin gelişmesine sunduğu katkılardan dolayı Turan’a fahri doktora unvanı verildiğini duyurdu.

Turan’ın çok büyük tarihçi olduğunu vurgulayan Mahmudov, o göreve geldikten sonra Türkiye ve Azerbaycan tarih enstitüleri arasındaki ilişkilerin daha da geliştiğini belirtti.

Anadolu Ajansı, 29 Kasım 2019

TANAP Yarın Avrupa’ya Bağlanıyor

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa bağlantısı Yarın Edirne’de düzenlecek törenle gerçekleştirilecek.

TANAP’ta ilk adım, Türkiye-Azerbaycan arasında 24 Aralık 2011’de imzalanan mutabakat zaptıyla atıldı. Bu kapsamda Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından TANAP Doğalgaz İletim AŞ kuruldu. Şirket, TANAP’ın tasarımı, inşaatı ve işletilmesini tamamlamak üzere proje sahibi olarak yetkilendirildi. Projenin hukuki altyapısı 26 Haziran 2012’de İstanbul’da Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan hükümetler arası anlaşma ve “Ev Sahibi Hükümet Anlaşması” ile oluşturuldu. Ev Sahibi Hükümet Anlaşması, 10 Eylül 2014’te TBMM tarafından onaylandı. Hattın açılışı 12 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katıldığı törenle Eskişehir’de gerçekleştirildi. Türkiye’ye TANAP’tan ekim sonu itibarıyla 3 milyar 180 milyon metreküp gaz geldi. Toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olan boru hattından Türkiye’ye gelen gaz miktarının yakın zamanda 6 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Kalan 10 milyar metreküp doğal gaz ise TAP ile Avrupa’ya gönderilecek.

TRT AVAZ, 29 Kasım 2019

Türkmenistan ile Azerbaycan Arasında Hazar Denizi Altından Fiber Optik İletişim Hattı Çekilecek

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Türkmenistan ve Azerbaycan İletişim Kurumları Hazar Denizi’nin altından Trans-Avrasya Superenformasyon Kablo Anahattı (TASIM) yapımı için anlaştı. Türkmenistan’ın Hazar’a kıyı Türkmenbaşı bölgesi ile Azerbaycan’ın  Siyezen kıyı kentini  birbirine bağlayacak olan fiber optik  iletişim hattının, Asya ile Avrupa arasındaki telekomünikasyon transit rotalarını da iyileştirmesi bekleniyor. Bu anlaşma ile TürkmenTelekom ve AzerTelecom şirketlerinin ortaklaşa yürüttükleri Hazar Denizi fiber-optik iletişim hattı projesi hayata geçirilmiş olacak.

TRT AVAZ, 29 Kasım 2019

Özbekistan 10 Rus Şehre Otobüs Güzergâhı Açacak

Özbekistan’ın Uzavtotrans Servisi Aralık 2019 yılında Moskova, St. Petersburg, Ufa, Samara ve diğer bazı Rus şehirlerde düzenli otobüs seferleri açmak niyetinde. Uzavtotrans Service, yıl boyunca, Çinli göçmen Zhengzhou Yutong Bus’tan, işgücü göçmenleri arasında talep gören Rusya ve Kazakistan’a yapılan uluslararası seyahatler için 168 otobüs aldı. Araçlar, Özbekistan Ulusal Dış Ekonomik Faaliyetler Bankası’ndan 20 milyon dolarlık bir borçla satın alındı. Rusya ve Özbekistan arasında düzenli doğrudan otobüs servisi ilk kez geçen yıl Eylül ayında açıldı. Taşkent’ten gelen otobüslerin gittiği ilk Rus şehri Nizhny Novgorod’du.

AZERNEWS, 29 Kasım 2019

Türkmenistan Siber Güvenlik Konusunda Türkiye ile İşbirliği Yapıyor

UIET’e atıfta bulunduğunu belirten Trendist , Türk STM Siber şirketi tarafından düzenlenen ve Türkmenistan Sanayicileri ve Girişimcileri Birliği’nde (UIET) bir siber güvenlik semineri düzenledi. Etkinliğe, BT teknolojileri ve BT güvenliği konusunda uzmanlaşmış Türkmen şirketleri de dahil olmak üzere devlet ve özel yapı temsilcileri katıldı. Türk şirket uzmanları siber saldırıların önlenmesindeki tecrübelerini paylaştı. STM Cyber, açık deniz platformlarının ve uyduların inşasından siber güvenliğe ve akıllı teknolojilerin geliştirilmesine kadar çok çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedir.

AZERNEWS, 29 Kasım 2019

Orta Asya Devletlerinin Başkanları Özbekistan’da Ekonomik İşbirliği Alanlarını Belirledi

Orta Asya’nın devlet başkanlarının katılacağı ikinci İstişare toplantısı Taşkent’te Özbekistan’ın başkenti. Zirveye, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbai Jeenbekov, Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov da katıldı. Yüksek zirve katılımcıları daha sonra dar bir kompozisyonda toplantı yaptılar. Mirziyoyev toplantıya seslendi. Mirziyoyev, Orta Asya’daki Çok Taraflı İşbirliği için Ortak Vizyon konusunda anlaşmaya varılması konusundaki acil konuya dikkat çekti ve ticaretin, ekonomikliğin ve yatırım ilişkilerinin derinleşmesi gibi bir dizi önemli girişimde bulundu.

AZERNEWS, 29 Kasım 2019