Türk Ve Azerbaycanlı Turizmciler Bakü’de Buluştu

Azerbaycan’da Türk ve Azerbaycanlı turizmciler bir araya gelerek yüz yüze görüşmeler yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) Bakü’de bir otelde organize ettiği etkinliğe Azerbaycanlı turizmciler yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’den 37 otelin temsilcisi yaklaşık 100 turizmcinin yer aldığı etkinlikte Azerbaycanlı turizmcilere tanıtım yapıldı.

Etkinliğe katılan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, daha fazla Azerbaycanlıyı İstanbul’da ağırlamak istediklerini söyledi.

Sondakika, 19 Aralık 2019

TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Başbakanı Asadov Ile Görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Bakü’de Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile görüştü.

TÜRKPA 9’uncu Genel Kurulu’na katılmak üzere Azerbaycan’a gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bakü’de Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, TÜRKPA hakkında değerlendirmeler yapıldı ve iki ülke arasındaki ilişkiler görüşüldü.
TBMM Başkanı Şentop, görüşmenin ardından Azerbaycan’dan ayrıldı.

İHA, 19 Aralık 2019

TBMM Başkanı Şentop, Kırgızistan Ve Özbekistan Meclis Başkanları Ile Görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bakü’de Kırgızistan ve Özbekistan meclis başkanları ile görüştü.
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9’uncu Genel Kurulu’na katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kırgız ve Özbek mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Şentop, TÜRKPA Genel Kurulu ile ilgili, “8’incisini biz yapmıştık. Dönem başkanlığı bizdeydi, dün itibariyle Azerbaycan’a devretmiş olduk. Toplantı öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın ilham Aliyev ile ikili görüşme yaptık. Onun dışında da farklı ülkelerden Meclis Başkanlığı ile görüşmeler yaptık. 

İHA, 19 Aralık 2019

TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Temaslarını Değerlendirdi Açıklaması

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9. Genel Kurulu Toplantısına katılmak için Azerbaycan’da bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov’la görüştü.

TÜRKPA’yla ilgili değerlendirme yapılan görüşmede Şentop ve Asadov, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Şentop, temasları kapsamında Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve Özbekistan Senato Başkanı Tanzila Narbayeva ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Azerbaycan temaslarını basın mensuplarına değerlendiren Şentop, dün yapılan TÜRKPA Genel Kurul Toplantısında dönem başkanlığını Azerbaycan’a devrettiklerini bildirdi.

AA, 19 Aralık 2019

Azerbaycan’ın Enerji Yönetimi YEO’ya Emanet

Türk Akımı projesinin Türkiye kısmındaki SCADA ve otomasyon işlerini üstlenen YEO Group, yurtdışında ise Azerbaycan’ın tüm enerji üretim tesislerini izleyen ve sürdürülebilir, kesintisiz enerji imkanı sağlayan SCADA sistemini entegre ediyor.

Dunya.com, 18 Aralık 2019

TBMM Başkanı Şentop: “TÜRKPA’yı Güçlendiriyoruz”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bakü’de Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9’uncu Genel Kurulu’nun ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “TÜRKPA’yı güçlendiriyoruz” dedi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türkiye’nin de katılımıyla Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9’uncu Genel Kurulu düzenlendi. Genel Kurulun ardından heyet başkanlarının katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Açıklamasında TÜRKPA’yı güçlendirdiklerini vurgulayan Şentop, “Kurumsal yapısını çeşitlendirerek güçlendiriyoruz. Kadın parlamenterler ve genç parlamenterlerle ilgili yeni gruplar oluşması konusunda kararlar aldık. Üçüncüsü ve belki en önemlisi Türk dili konuşan ama TÜRKPA olmayan diğer ülkelerin de bu yapıya dahil olmaları için gayret gösteriyoruz.

İHA, 19 Aralık 2019

Uluçay Haydar Aliyev’in Kabrini Ziyaret Etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Azerbaycan Milli Meclisi’nin davetiyle katıldığı, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi’nin (TÜRKPA)  9. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde gittiği Bakü’de temaslarına başladı.

Cumhuriyet Meclisi tarafından verilen bilgiye göre, Uluçay bu kapsamda ilk olarak Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanısıra  TÜRKPA Genel Kurul toplantısına katılan Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan Parlamento Başkanları ile birlikte Azerbaycan milli lideri Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret etti, çelenk koydu.

Uluçay daha sonra yine konuk heyetler ile birlikte , “Şehitler Yabanı” olarak bilenen bölgede Azerbaycan şehitleri ve Türkiye Cumhuriyeti şehitlerinin kabirlerini ziyaret etti. TÜRKPA Genel Kurul toplantısında yer alacak Başkan Uluçay’ın Genel Kurul çerçevesinde KKTC’yi temsilen bir konuşma yapması bekleniyor. Uluçay’a Bakü temaslarında KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer,  Özel Kalem Müdürü Çağlar Gulamkadir ve Meclis Dışilişkiler  Müdürü Yasa Yeşilada eşlik etti.

Milliyet, 19 Aralık 2019