TURKPA 9. Genel Kurulu Bakü’de Başladı

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamentosu Meclisinin 9. Genel Kurulu (TÜRKPA) Bakü’de başlayacak. Meclis öncesi TURKPA Meclis toplantısı yapılacak ve teşkilatın başkanlığı TBMM’den Azerbaycan Parlamentosu’na devredilecektir. Etkinlikte milletvekilleri, Türk işbirliği yapılarının temsilcileri ve diğer uluslararası kuruluşların başkanlık ettiği üye ülkelerin heyetleri bir araya gelecek.

9. Genel Kurul gündeminde; TÜRKPA daimi komitelerinin toplantılarına ilişkin raporlar ve tavsiye kararları, örnek yasaların kabulü, Kazakistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri için gözlem heyeti raporları ve kuruluşun yasal belgelerinin kabulü yer alıyor.

Azernews,18 Aralık 2019

Azerbaycan Uluslararası Turizm Organizasyonuna Üye Oldu

Yerel basında çıkan haberlere göre, Azerbaycan Devlet Turizm Acentası Asya-Pasifik Turizm Birliği’ne (PATA) üye oldu.Azerbaycan’ın örgüte üyeliği hakkında yaptığı açıklamada, Azerbaycan Devlet Turizm Acentası Başkanı Fuad Nagiyev, Devlet Turizm Acentası’nın ve Azerbaycan Turizm Kurulunun Azerbaycan’ın Asya bölgesindeki turizm potansiyelini arttırmak için büyük çapta çalışmalar yürüttüğünü belirtti.“Azerbaycan’ı Asya-Pasifik bölgesinden ziyaret eden turist sayısında önemli bir artış olduğunu gördük. Bölge bizim için kilit pazarlardan biri. Elbette, turizm endüstrisi temsilcileri için eğitim sağlayarak ve Azerbaycan ile Asya-Pasifik bölgesi arasındaki turizm bağları için başka fırsatlar yaratarak, bölgenin turizm sektöründe yer alan kamu ve özel kuruluşlarla ortaklık yaparak bu büyümeye destek olmak ve katkıda bulunmak istiyoruz. “dedi.

Azernews, 18 Aralık 2019

BM Genel Kurulunda, Kırım’daki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin Karar Tasarısı Oylanacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, bugün işgal altındaki Kırım’daki insan hakları durumunu ele alan karar tasarısı oylanacak.Ukrayna’nın BM Daimi Temsilciliği Sözcüsü Oleg Nikolenko, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün, BM Genel Kurulunda Ukrayna tarafından hazırlanan işgal altındaki Kırım’daki insan hakları durumu ile ilgili karar tasarısı oylanacak. Kıyiv saatine göre 17.00’de.” ifadelerini kullandı.Oleg Nikolenko, karar tasarısının 38 ülkenin desteğiyle hazırlandığını kaydetti.Bilindiği üzere , BM Genel Kurulu 9 Aralık 2019 tarihinde, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde (Ukrayna), Karadeniz ve Azak denizlerinde silahlandırma sorunu” başlıklı karar tasarısını kabul etmişti.

Qha.media,18 Aralık2019 

Kırgızistan-Tacikistan Sınırında Çatışma: İki Kişi Vuruldu

Devlet Sınır Hizmeti basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, yaralılar arasında dört asker, yerel milletvekili ve sivil var. Sağlık Bakanlığı’na göre, yaralı asker mermi çıkarma ameliyatı için hazırlanıyor. Diğer kurbanlarda, durum nispeten tatmin edicidir, travmatik beyin yaralanmaları, sarsıntı ve morluklar teşhisi konmuştur. Hepsi doktorların gözetimi altında. Daha önce Devlet Sınır Hizmeti, sınır temsilcileri, bölge idareleri başkanları ve Kırgızistan ve Tacikistan’ın kolluk kuvvetleri arasındaki görüşmelerde Tacik tarafından bilinmeyen kişilerin Kırgız vatandaşlarını taşlamaya başladığını” açıklamıştı. Buna karşılık Kırgız vatandaşları, Tacik vatandaşlarının iki aracının ön camlarını taşladı ve 20 dakika sonra Tacik tarafından ateş açıldı, Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın bir askeri yaralandı. Devlet Sınır Hizmeti’ne göre müzakereler yeniden başladı.

KABAR,18 Aralık 2018

Kazakistan ile Türkiye Arasındaki Ticaret Yüzde 54 Arttı

 Kazakistan’ınTürkiye ile ticareti bu yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 (899 milyon 911 bin dolar) artarak, 2 milyar 554 milyon 421 bin dolara ulaştı.Kazakistan Milli Ekonomi Bakanlığı İstatistik Komitesi’nin verilerine göre, 2019 Ocak-Ekim döneminde iki ülke arasındaki ticaret 2018’in aynı dönemine göre yüzde 54 artışla 2 milyar 554 milyon 421 bin dolar olarak gerçekleşti.Kazakistan’dan Türkiye’ye yapılan ihracat 1 milyar 878 milyon dolar seviyesinde tespit edilirken, ithalat 676 milyon 401 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

KABAR,18 Aralık 2019

Karabağ’ın Azerbaycan Topluluğu: Ermenistan Varlığımızı Görmezden Geliyor

Ermenistan Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan topluluğunun varlığını reddetmek istiyor ve bu inkâr, Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toplumu Başkanı Tural Ganjaliyev’in söylediği gibi Erivan’ın takip ettiği ayrımcılık politikasına dayandığını söyledi.

Ganjaliyev, “Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan’ın Hocalı soykırımı işlediği, işgal altındaki bölgelerdeki Azerbaycan halkına ait kültürel, dini, tarihi anıtları tahrip eden ayrımcılık politikası,” uzun vadeli ideolojisini gösteriyor ”dedi.

Ganjaliyev, Ermenilerin Dağlık Karabağ’daki Azerbaycanlıların varlığını göz ardı etmeyi tercih ettiklerini söyleyerek Karabağ’ın Azerbaycan toplumunun giderek artan ihtilaf çözümüne ilişkin söylemin bir parçası olduğundan endişeli olduklarını söyledi. 

AZERNEWS,18 Aralık 2019

Azerbaycan Uluslararası Turizm Organizasyonuna Üye Oldu

Yerel basında çıkan haberlere göre, Azerbaycan Devlet Turizm Acentası Asya-Pasifik Turizm Birliği’ne (PATA) üye oldu.

Azerbaycan’ın örgüte üyeliği hakkında yaptığı açıklamada, Azerbaycan Devlet Turizm Acentası Başkanı Fuad Nagiyev, Devlet Turizm Acentası’nın ve Azerbaycan Turizm Kurulunun Azerbaycan’ın Asya bölgesindeki turizm potansiyelini arttırmak için büyük çapta çalışmalar yürüttüğünü belirtti.“Azerbaycan’ı Asya-Pasifik bölgesinden ziyaret eden turist sayısında önemli bir artış olduğunu gördük. Bölge bizim için kilit pazarlardan biri. Elbette, turizm endüstrisi temsilcileri için eğitim sağlayarak ve Azerbaycan ile Asya-Pasifik bölgesi arasındaki turizm bağları için başka fırsatlar yaratarak, bölgenin turizm sektöründe yer alan kamu ve özel kuruluşlarla ortaklık yaparak bu büyümeye destek olmak ve katkıda bulunmak istiyoruz. “dedi.

AZERNEWS, 18, Aralık 2018

TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Meclis Başkanları Toplantısı ve TÜRKPA 9. Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere geldiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

AA, 18 Aralık 2019

TBMM Başkanı Şentop Bakü’de ABD Senatosunun Ermeni kararını değerlendirdi Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Senatosunun Ermeni kararıyla ilgili “Parlamentoların tarihi olaylarla ilgili karar almasını doğru bulmuyoruz.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Senatosunun Ermeni kararıyla ilgili “Parlamentoların tarihi olaylarla ilgili karar almasını doğru bulmuyoruz. Bu kararlar siyasi kararlardır.” dedi.

TÜRKPA Genel Kurul Toplantısı’na katılmak için Bakü‘de bulunan Meclis Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler ve TÜRKPA’nın Türk dünyasında birliğin güçlendirilmesinde oynadığı rol müzakere edildi. Şentop ayrıca, Aliyev’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

TBMM Başkanı Şentop, temasları kapsamında Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ile merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ve Bakü Şehitler Hıyabanı’nı ziyaret etti.

AA, 18 Aralık 2019

Azerbaycan ve Ukrayna ekonomik ilişkileri geliştirecek

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Azerbaycan-Ukrayna İş Forumu’na katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, forumda yaptığı konuşmada, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin büyük potansiyele sahip olduğunu ancak verilerin kendilerini tatmin etmediğini söyledi.

Azerbaycan’dan Ukrayna’ya daha çok enerji sektöründen ihraç yapıldığını hatırlatan Aliyev, bu ülkeye ihracatı çeşitlendirmek istediklerini kaydetti.

Foruma Azerbaycan’dan 100’den fazla, Ukrayna’dan ise 90’dan fazla şirketin katıldığını dile getiren Aliyev, “Karşılıklı ticareti teşvik etmek için çok önemli adımlar atılacak. Aynı zamanda, yatırım konularında yeni bir aşamaya girebileceğimizi düşünüyorum. Ukrayna’nın yatırım ortamı iyileşiyor. Büyük yatırımlar ve özelleştirme için büyük planlar var. Zelenskiy ile konuştuk. Bence Azerbaycan şirketleri çeşitli yatırım projelerine aktif olarak katılmalı.” diye konuştu.

AA, 18 Aralık 2019

Eski Azerbaycan İçişleri Bakanı Cevanşir’in İstanbul’da katledildiği yere hatıra abidesi dikildi

Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev:- ‘Bu abide Ermeni teröristlerin bugüne kadar Azerbaycan Türklerine karşı işledikleri cinayetlerin bir göstergesi daha olacaktır’

ski Azerbaycan Halk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Behbud Han Cevanşir’in,1921’de Ermeni terörist tarafından katledildiği Pera Palace Otelinin önüne hatıra abidesi dikildi.

Azerbaycan’ın kuruluş sürecindeki en önemli devlet adamlarından biri olan ve İstanbul’da kaldığı Pera Palace Oteli’nin önünde Ermeni terörist Misak Torkakyan’ın 18 Temmuz 1921’de öldürdüğü Cevanşir’in hatırası, abideyle ölümsüzleştirildi.

Timetürk, 18 Aralık 2019