Haydar Aliyev kabri başında anıldı

Azerbaycan’ın ulusal lideri Haydar Aliyev’in kabri, vefatının 16. yılında ziyaretçi akınına uğradı.

Haydar Aliyev’in Fahri Hiyaban’daki kabri başında, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, aile bireyleri, bakanlar ve üst düzey bürokratların katıldığı tören düzenlendi.

Törende milli marş çalındı, Aliyev’in mezarına çelenk bırakıldı.

Resmi törenin ardından halkın ziyaretine açılan Fahri Hiyaban’da uzun kuyruklar oluştu. Ziyaretçiler, mezara çiçek bırakarak dua etti.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da büyükelçilik çalışanlarıyla Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret etti.

KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer’in de eşlik ettiği Özoral, mezara çelenk, Aliyev’in eşi Zarife Aliyeva’nın mezarına da çiçek bıraktı.

Ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Özoral, Haydar Aliyev’in yaşamı boyunca vatanının ve halkının iyiliği için çalışmış çok büyük bir lider olduğunu söyledi.

Sondakika, 12 Aralik 2019

TAP şimdi 90.7% Tamamlandı

TAP AG konsorsiyumuna işaret eden Trend raporlarına göre , Azerbaycan gazının Avrupa’ya nakledilmesini öngören Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesi Kasım 2019’un sonunda yüzde 90,7 oranında tamamlandı  . “TAP şu anda proje inşaat aşamasına ilerliyor. Her gün yüzlerce metre TAP’ın Geçiş Hakkı (ROW), proje inşaat aşamalarına ve programına uygun olarak temizlenir, gerilir, kaynaklanır, hendeklere indirilir ve geri doldurulur. 2019 Kasım’ının sonunda, TAP projesi yüzde 90,7 oranında tamamlandı ”dedi. 4,5 milyar avroluk TAP projesi, Avrupa Birliği (AB) için öncelikli enerji projelerinden biri. Projede Azerbaycan’ın Şah Deniz 2. Aşamasından AB ülkelerine gaz nakli öngörülüyor.

AZERNEWS,12 Aralık 2019

Almanya Özbekistan’da Uygun Maliyetli Tedarikçiler Arıyor

Almanya Özbekistan’da nitelikli ve uygun maliyetli tedarikçiler bulmak umuyor ve Özbek şirketlerin ihracat daha güçlü dişli edilecek, Alman Doğu İş Birliği (OAOEV) temsilcisi anlattı. OAOEV’in, Özbekistan’ın ilgili işletmelerinde Alman kalite standartlarının getirilmesi ve Almanya’da üretilen endüstriyel ürünlerin belgelendirilmesi de dahil olmak üzere, Alman pazarında Özbek sanayi ürünlerinin tanıtımını yapacak bir program geliştireceğini bildirdi. Yetkili, “OAOEV, teknik düzenleme ve kaynak bulma konusunda Özbek ortaklarıyla çeşitli işbirliği projeleri yürütüyor. Detaylar hala devam ediyor.” Dedi. Temsilci, reformların başlamasından sonra Özbekistan’ın OAOEV’in kapsadığı ülkeler arasında ticaret hacminde en yüksek büyümeye sahip ticaret ortağı olduğunu ve yatırımlarda da olumlu gelişmeler olduğunu ekledi.

 AZERNEWS,12 Aralık 2019

AGİT, Türkmenistan’da İşçi Göçü ile İlgili Çalıştay Düzenledi

AGİT organize atölye başlıklı “emek göçünün Ekonomik faydaları: AGİT iyi uygulamaları”, Aşkabat’ta gerçekleşti  Trend  örgütüne kaydetmekte. Seminer, Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Devlet Göç Hizmeti ve Devlet Sınır Hizmeti’nden devlet yetkililerini ve temsilcilerini bir araya getirdi. İki günlük atölye çalışması katılımcılara AGİT taahhütleri ve uluslararası ilkeler doğrultusunda etkili ulusal göç politikaları geliştirmek için gerekli bilgi ve operasyonel araçları sağladı.Katılımcılar göç yönetimi kilit politikasını ve operasyonel araçları analiz ettiler ve devletlerarası işbirliğinin ve ikili iş sözleşmelerinin önemini ve avantajlarını vurguladılar.Ashgabat’taki AGİT Merkezi Başkanı Natalya Drozd, Bakanlar Konseyi’nin 5 Eylül tarihli ve “sosyoekonomik kalkınma, sosyal uyum için etkili göç yönetiminden kaynaklanan faydaların” artan önemini ve faydalarını kabul eden Göç İdaresi Hakkında Kararına atıfta bulundu. tüm ülkelerde güvenlik ve istikrar “.

AZERNEWS,12 Aralık 2019

Özbek Dilleri Üniversitesi Ch.Aitmatov’un 91. Yıldönümünü Kutladı Devlet Dünya

Özbek Devlet Dünya Dilleri Üniversitesi (Uzgünüm) bugün, Kırgız halkının büyük yazarı Ch.Aitmatov’ın, bir Kabar muhabiri tarafından hazırlanan raporlarının yer aldığı 91. yıl dönümü vesilesiyle “Chingiz Aitmatov’un Sanat Dünyası” adlı yaratıcı bir toplantıya ev sahipliği yaptı.Etkinliğin düzenleyicilerinden biri olan Doktora, Filoloji, Dünya Edebiyatı Bölümü doçenti Bahor Turaev’in doçentine göre, bu toplantının asıl amacı, büyük yazarın hayatını ve çalışmalarını bir kez daha analiz etmenin yanı sıra, yaratıcı mirasın ileriki çalışmalarında üniversitenin öğrencilerini ve araştırmacılarını yeni yönlendirme yapmaktır. Harika yazar.

Kabar.kg, 12 Aralık 2019