Türkmenistan ve Litvanya İşbirliğini Güçlendiriyor

Bir toplantı çalışma ziyareti, Aşkabat geldi (Bakü’de ikamet ederek) Türkmenistan’a Litvanya Büyükelçisi Egidijus Navikas ile Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda düzenledi.Taraflar, ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine olan bağlılıklarını ifade etmişlerdir.

Raporda, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve siyasi, ticari, ekonomik ve insancıl alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi ile ilgili konuların ele alınmasının ardından, tarafların çeşitli düzeylerde ikili toplantılar düzenlenmesi gerektiği belirtildi.Türkmen tarafı, Türkmen ile Litvanya dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler yapılmasının önemine dikkat çekti.Türkmenistan ve Litvanya, Hazar, Karadeniz ve Baltık Denizi bölgelerini birbirine bağlayan yeni bir rota oluşturma ve Avrasya’da, özellikle Baltık ülkeleriyle bölgesel ve bölgeler arası ticaret ve ekonomik ilişkilerin artırılması için büyük umutlar sağlama konusundaki görüşmeleri sürdürüyorlar.

AZERNEWS, 11 Aralık 2019

Azerbaycan ve Rusya Ortak İlaç Fabrikası Açtı

Yerel basında çıkan haberlere göre, Azerbaycan-Rusya ortak ilaç girişimi “R-Pharm” Bakü’nün banliyölerinde Pirallahi Endüstri Parkı bölgesinde faaliyete geçti. Bakü’de düzenlenen Azerbaycan-Rusya Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonunun 18. toplantısı çerçevesinde açıldı. Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Shahin Mustafayev, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Oreshkin, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Jabbarov ve R-Pharm Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Repik 9 Aralık’ta yapılan açılış törenine katıldı. Fabrika şu anda 300 kişiyi istihdam ediyor ve BDT’deki en modern üretim tesislerinden birine dönüşecek. Gelecekte, fabrikada iş yerlerinin sayısı artırılacak.

AZERNEWS, 11 Aralık 2019

Türkmenistan’da Meclisin Yapısı Değişiyor

Türkmenistan’da meclisin yapısını değiştiren anayasa değişikliğine gidiliyor. Anayasada yapılacak değişiklikle, Türkmenistan Halk Maslahatı’nın (Halk Konseyi Kongresi), Parlamento çatısı altına alınarak; çift meclisli parlamento sistemine geçilmesi öngörülüyor.Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonu, anayasada yapılacak değişiklikleri ve iki meclisli parlamento sistemine geçiş çalışmalarını görüştü.

QHA media, 11 Aralık 2019

Taşeva: İşgal Edilen Kırım’da Kadın Hakları Büyük Çapta İhlal Ediliyor

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Yardımcısı Tamila Taşeva, işgal edilen Kırım ve Donbas’ta kadın haklarının ciddi şekilde ihlal edildiğini bildirdi.Kıyiv’de düzenlenen Üçüncü Ukrayna Kadın Kongresinde konuşan Taşeva, “İşgal edilen Kırım ve Donbas’ta kadın hakları büyük boyutlarda ihlal ediliyorlar. Bu ihlaller, kadınların devamlı insan hakları ve protesto eylemlerine katıldığı için yapılıyor.” dedi.Ayrıca Taşeva, siyasi tutsakların yakınları olan kadınların, hem ailelerinin bakımını üstlendiğini hem de Kremlin esirlerinin serbest bırakılması için mücadele ettiğini belirtti. Taşeva, “Kadınlar, Kırım’daki protesto hareketlerinin yüzü haline geldi. İşgal edilen topraklarda hem Kırım, hem de Donbas kadın hakları ihlal ediliyor ve bu ihlaller çok büyük çaplı.” ifadelerini kullandı.Taşeva, işgal edilen topraklarda yaşayan kadın insan hakları savunucularının, Ukrayna’da ne kadar fazla tanınırsa, o derece korunacaklarını belirtti.

QHA media, 11 Aralık 2019

Kırım Savcılığı: İşgal Edilen Yarımadada Kırımlılara Siyasi Ve Dini Sebeplerle Baskı Uygulanıyor

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığından, 10 Aralık 2019 Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımlanan açıklamada, Rus işgalinden sonra yarımadayı terk eden insanların sayısının 42 bin 895 kişi olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirtildi. Açıklamada, “İşgalci mahkemeler, yasa dışı bir şekilde 2 bin 400 sınır dışı kararı aldı. Yaklaşık 9 bin 500 kişiye göç kuralları ihlaline yönelik yasa dışı bir şekilde idari uyarı yapıldı. Ayrıca, 450 kişi yine yasa dışı olarak yarımadadan Rusya topraklarındaki cezaevlerine sevk edildi.” ifadelerine yer verildi.Savcılık, işgal edilen Kırım’da aktivist ve gazetecilerin siyasi, dini ve diğer sebeplerden ötürü baskı gördüğünü vurguladı. Ayrıca, barışçıl toplanma ve diğer temel insan haklarının ihlal edildiği belirtilerek, “Göze çarpan örneklerden biri de sözde ‘Hizb-ut Tahrir davası’. Aşırıcılık bahanesiyle hepsi Kırım Tatarı olmak üzere 60’tan fazla sivil bu baskıların kurbanı oldu.” denildi. Savcılık işgalci Rus yönetiminin, işgale karşı çıkan kişilere yönelik işkence ve benzeri uygulamalarla baskı kurduğunu tespit etti.

QHA media, 11 Aralık 2019

Özbekistan İki Geçiş Yolu Tüneli ve Üç geçiş Yolu Yolu İnşa Edecek

Özbekistan iki geçiş yolu tüneli ve üç geçiş yolu yolu kurmayı planlıyor. Kun.uz, ​​bugün Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından onaylanan “yol haritasında” yazıldığını bildirdi.Kamchik geçidine ilk tünelin inşa edilmesi planlanıyor. İhalesinin inşaatı Mart 2022’de tamamlanması ve ihaleyi kazanan ile Mart 2022’ye kadar bir anlaşma imzalanması planlanmaktadır.Takhtakaracha Geçidi ile başka bir tünelin inşa edilmesi planlanmaktadır. İhalenin kazananı ile inşaat anlaşmasının Mayıs 2021’de imzalanması bekleniyor.Belgede ayrıca “Taşkent – Semerkand”, “Taşkent – Andijan” ve “Syrdarya – Bakht” olmak üzere üç yollu yol yapımı da öngörülüyor. Yapım ihaleleri kazananlarla yapılan sözleşmeler 2021 yılında imzalanmalıdır.

Kabar.kg,11 Aralık 2019

Suriye’de Kazakistan’da Yapılacak bir Sonraki Müzakere Turu Mart 2020’de Yapılacak

Suriye’deki durumu çözecek bir sonraki uluslararası toplantı önümüzdeki yıl Mart ayında yapılacak. TASS’a göre, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Asya ve Afrika Bölümü müdürü Yerzhan Mukash Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte .Suriye’deki Nur Sultan’daki görüşmelerden bahsederek, “Bir sonraki müzakere turunun Mart’ta yapılması planlanıyor” dedi.

Kabar.kg,11 Aralık 2019

Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir araya geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, Kral Abdullah’ı resmi törenle karşıladı.

Azerbaycan ve Ürdün milli marşlarının okunduğu tören sonrasında Aliyev ve Kral Abdullah, ikili görüşme gerçekleştirdi.

Aliyev, Azerbaycan ve Ürdün’ün uluslararası kurumlarda birbirini çok önemli konularda desteklediğini, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ticari verileri incelediğini belirten Aliyev, “Bu konuda daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yıl Ürdün’den Azerbaycan’a gelen turist sayısının artmasından memnun oldum. Artış yüzde 20’den fazla. Doğrudan uçuşların yapılmasını da müzakere edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Sondakika, 10 Aralik 2019

Erzurum’da, “Haydar Aliyev’i Anma” programı düzenlendi

Azerbaycan’ın ulusal lideri Haydar Aliyev, Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen programla anıldı.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda, Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyat Bölümü, Otağ Derneği, Azerbaycanlı Öğrenciler Birliği ve Türk Dünyası Kulübü işbirliğiyle, “Haydar Aliyev’i Anma” programı düzenlendi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev, burada yaptığı konuşmada, iki millet tek devlet olan Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak değerlere sahip olduğunu aktardı.

Azerbaycan’ın bugünlere gelmesinde Aliyev’in, attığı adımlar hakkında katılımcılara bilgi veren Guluyev, dünya ülkeleri arasında gelişen ve büyüyen ülkenin mimarının herkes tarafından tanındığını kaydetti.

Sondakika, 10 Aralik 2019

Vali Memiş: “Erzurum’da Petrol Rafinerisiyle İlgili Birtakım Girişimlerimiz Olacak”

Erzurum Valisi Okay Memiş, “Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) yetkilileriyle irtibat halindeyiz. Erzurum’da, Ankara’nın doğusundaki yaklaşık 42-45 vilayete hitap edecek petrol rafinerisinin fizibilitesi üzerinde çalışmalarımız var. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. 3,5 milyar dolarlık büyük bir yatırım, rüya projelerimizden birisi.” dedi.

Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Vali Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.

Memiş, burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın gelişmesi ve güçlenmesinin Türkiye’nin güçlenmesi anlamına geldiğini söyledi.

Sondakika, 11 Aralik 2019

SAMDOB “1001 Gece Masalları ve Nesimi” Balesini Sahneleyecek

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya göre, Fikret Amirov’un zengin motiflerle bezediği, doğunun oryantal ve mistik dünyasının akla gelen ilk örneği olan “1001 Gece Masalları” bale eseri ve Azerbaycan edebiyatının en değerli şairlerinden İmameddin Nesimi’nin, doğumunun 650. yılına özel, sevgi ve bilgelik dolu yolunun anlatıldığı “Nesimi” bale eseri, ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

SAMDOB koro, bale ve orkestra sanatçılarının performansıyla sahneye taşınan “1001 Gece Masalları”nda ilk perde, Fars Kralı Şahriyarın aldatıldığını öğrenmesiyle başlar. Tüm kadınların sadakatsiz ve güvenilmez olduğuna inanan Şahriyar, intikam duygusuyla her gece bir başka kadınla evlenir ve gün doğumunda evlendiği kadını idam ettirir. Yaşanan bu acımasızlığa dur demek için vezirin kızı Şehrazad bir plan yapar ve 1001 gece sürecek masallar başlar.

Sondakika, 11 Aralik 2019

Azerbaycan Başkonsolosu Guliyev: “Vatandaşlarımızın ilk tercih ettiği ülke Türkiye’dir”

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Erzurum Valisi Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Erzurum Valisi Okay Memiş’i makamında ziyaret etti. Vali Okay Memiş ile iki ülkenin dostluğundan bahseden Guliyev, “Ermenilerin almış olduğu öz topraklarımızı eninde sonunda geri alacağız” açıklamalarında bulunurken, turizm konusunda ise Azerbaycan’ın ilk tercih ettiği ülkenin her zaman için Türkiye olduğunu belirtti.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Erzurum’a gelen Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Erzurum Valisi Okay Memiş’i ziyaret etti. Başkonsolos Guliyev’i Erzurum’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Memiş, Türkiye ve Azerbaycan’ın iki devlet tek millet olduklarını söyledi.

Malatyaguncel, 11 Aralik 2019