Türkolog Ahmet Caferoğlu, Doğumunun 120. Yılında Anıldı

Azerbaycan‘da, ünlü Türkolog Ahmet Caferoğlu’nun doğumunun 120. yılı dolayısıyla konferans düzenlendi.

Konferansın Bakü‘de gerçekleştirilen açılış toplantısına Türkiye‘nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Cezmi Bayram, Azerbaycan Türk Ocağı Başkanı Akif Aşırlı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri İrfan Çiftçi, Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Cemal Yangın, Ahmet Caferoğlu’nun kızı Dr. Nazan Ölçer ve akademisyenler katıldı.

“Gence’den başlanan Turan yolunda” başlıklı konferansta konuşan Büyükelçi Özoral, Türklüğün tarihini öğrenmenin, Türklüğe hizmet etmiş isimleri öğrenmekten geçtiğini, Caferoğlu’nun Gence’den başlayan hayat yolculuğunun Türklüğe hizmetle geçtiğini belirtti.

Sondakika, 09 Aralık 2019

Ahıska Türkleri, Sürgünün 75. Yılında Özbekistan’da Anıldı

Özbekistan‘da yaşayan Ahıskalı Türkler, sürgünün 75’inci yılında bir araya geldi.

Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi, Ahıska Türklerinin, Gürcistan‘dan sürgün edilişinin 75. yılı dolayısıyla başkent Taşkent‘te anma programı düzenledi.

Aralarında sürgün tanıklarının da bulunduğu Özbekistan’ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Ahıska Türkleri ve Özbek vatandaşlarının davet edildiği programa, Türkiye‘nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan Beynelmilel Kültür Merkezi yetkilileri ve ülkede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Sondakika, 08 Aralık 2019

 

 

 

Azerbaycanlı Iki Cerrah Aynı Seansta Iki Operasyonla Ilke Imza Attı

Türkiye mezunu Azerbaycanlı cerrahlar Reşat Mahmudov ve Mircelal Kazımi, aynı seansta 5 yaşındaki çocuğa açık kalp ameliyatı ve karaciğer nakli gerçekleştirerek hem hastanın hayatını kurtardı hem de dünyada ilke imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Orta Asya Türk cumhuriyetleri için başlattığı Büyük Öğrenci Projesi’yle Türkiye’de okuma fırsatı bulan öğrenciler, bugün ülkelerinde çeşitli sektörlerde hizmet veriyor.

Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkiye’ye öğrenci gönderen ülkelerin başında bulunan Azerbaycan’da, devlet bursu ile Türk üniversitelerinde eğitim gören mezunlar kamuda ve özel sektörde önemli mevkilerde görev yapıyor.

Sondakika, 07 Aralık 2019

Azerbaycan Gazının Avrupa Bağlantısı TAP’ta Sona Yaklaşıldı

Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) Dış İlişkiler Başkanı Vugar Veysalov, projenin yüzde 90,5’inin tammalandığını belirterek, “TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak.” dedi.

Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) Dış İlişkiler Başkanı Vugar Veysalov, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa bağlantısının hazır hale gelmesinin ardından, TAP’taki gelişmelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 

TAP’ın yatırım tutarının 4,5 milyar avro seviyesinde olduğunu aktaran Veysalov, projenin ana ülkeleri Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’da boruların yüzde 99’unun döşendiğini dile getirdi.

Veysalov, mühendislik, tedarik ve inşaat açısından bakıldığında ise projenin yüzde 90,5’inin tamamlandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Projemiz takvime uygun şekilde ilerliyor. TAP, Ekim 2020 itibarıyla Şah Deniz gazını Avrupa’ya ulaştırmak üzere hazır olacak. TANAP’tan alacağı 10 milyar metreküplük doğal gazı Avrupa’ya ulaştıracak olan TAP, faaliyete geçtiğinde tüm kapasiteyi gönderebilecek. Belli bir dönem için miktarın kademeli olarak arttığı bir süreç yaşanabilir ama bu kapasite ihtiyacına ve nakliyecilerin kararına bağlı olacak.”

Hurriyet, 09 Aralık 2019

 

Azerbaycan-Rusya İlişkileri Yeni Seviyeye Geçti

Rus ilişkilerinin yeni bir düzeye geçiş yaptı, Rus Bakan Ekonomik Kalkınma Maksim Oreshkin Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada,  Trend  9 Aralık bildirir. Bakan, 9 Aralık’ta imzalanan iki protokolün imzalandığını, HayatFarm ilaç fabrikasının açıldığını, Pirallahi kasabasında ve Penopleks inşaat malzemeleri fabrikasında helikopter bakım ve onarım tesisinin temelini attığını belirtti. derin entegrasyon seviyesine.“Tarım sektöründe işbirliğine ilişkin programın imzalanması sadece tarımsal gıda ürünlerinin değişimini değil aynı zamanda gübre, tarımsal ekipman ve altyapı değişiminin yanı sıra veterinerlik ve mücadele alanındaki deneyimlerin değişimini de gerektiriyor mahsul üretimindeki enfeksiyonlara karşı – başka bir deyişle, bu sektördeki işbirliği tamamen farklı bir aşamaya geçti, ”dedi. Bakanlık, turizm alanındaki protokolün de bugünkü toplantının eşit derecede önemli bir sonucu olduğunu belirtti, bakan, özellikle çabaların karşılıklı yolcu trafiğini artırma amaçlı olduğunu belirtti.

Azernews, 9 Aralık 2019

Bakü-Tiflis-Kars’ın Taşıma Potansiyeli 15 Milyon Tona Ulaşacak

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov, 2017 yılında Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi birbirine bağlamak için başlatılan bir demiryolu bağlantısı projesi olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ulaşım potansiyelinin gelecekte 15 milyon tona ulaşacağını söyledi. Bakan, şu anda altı milyon ton yük ve bir milyon kişinin Bakü-Tiflis-Kars tarafından taşındığını hatırlattı. Jabbarov, Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaştırma Koridorunun Geliştirilmesi İçin Uluslararası Taşımacılığa İlişkin Temel Çok Taraflı Anlaşmanın ve 6 Aralık’ta TRACECA Hükümetlerarası Komisyonun Daimi Sekreteryası’nın 14. toplantısının imzalanmasına ilişkin Temel Çok Taraflı Anlaşmanın imzalanmasının 20. yıldönümü için düzenlenen uluslararası konferansta sözlerini dile getirdi. Bakü Bakan, uluslararası taşımacılık koridorlarının kavşağında olduğu ve ulaştırma sektöründeki büyük yatırımların ülkedeki büyük ölçekli ulaştırma ve altyapı projelerinin gerçekleştirilmesini sağladığı için TRACECA’nın stratejik öneminden bahsetti. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin uygulanmasını, Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’nın inşasını, Bakü ve ilçelerinde uluslararası havaalanlarının gelişimini, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney ulaşım koridorlarını Azerbaycan’ın ulaşım potansiyelini güçlendiren faktörler olarak belirtti.

Azernews, 9 Aralık 2019

Azerbaycan ve Katar, Askeri İşbirliğini İlerletiyor

Azerbaycan ve Katar, iki ülke arasında askeri işbirliğinin geliştirilmesine duydukları ilgiyi dile getirdi.Bakanlığın 6 Aralık’ta yayınlanan resmi internet sitesinde Azerbaycan Savunma Bakanı Albay General Zakir Hasanov ile Katar’ın yeni Azerbaycan Büyükelçisi Faysal bin Abdullah Hamad Abdullah Al Henzab arasındaki görüşmede askeri işbirliğine ilişkin beklentiler ele alındı. Taraflar, askeri işbirliğinin beklentilerinin yanı sıra, bölgesel güvenlik, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması ve diğer ortak çıkar konularını da ele aldılar.Hasanov, iki ülkenin liderlerinin Azerbaycan-Katar ilişkilerinin gelişimindeki çabalarına dikkat çekti ve askeri alanda ilişkilerin başarılı bir şekilde geliştiğini belirtti.Taraflar, askerlerin karşılıklı ziyaretlerinin ve ayrıca Azerbaycan-Türk-Katar ortak askeri tatbikatlarının askeri ilişkilerin geliştirilmesi açısından düzenlenmesinin önemine dikkat çekti.

Azernews, 9 Aralık 2019