Azerbaycan’da Bir Günde 650 Bin Fidan Dikildi

Azerbaycan’da, ünlü şair ve mutasavvıf İmadeddin Nesimi’nin doğumunun 650. yılı dolayısıyla 650 bin fidan dikildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mihriban Aliyeva’nın teşebbüsüyle başlatılan fidan dikme kampanyası, Nesimi’nin doğduğu Şamahı kentinde başladı.

Şamahı’daki etkinliğe Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev katıldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in ilk fidanı dikerek başlattığı kampanya kapsamında, ülke genelinde 650 bin fidan toprakla buluştu.

Bakü yakınlarındaki Müşfikabat kasabasında gerçekleştirilen etkinliğe Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov, devlet yetkilileri, diplomatik misyon temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Geleneksel müzikler eşliğinde adeta bir panayır havasında geçen etkinlikte katılımcılar fidan dikti.

Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kampanyanın, Azerbaycan’da bugüne kadar gerçekleştirilen çevre eksenli projelerden “en muhteşemi” olduğunu söyledi.

Ülke genelinde binlerce kişinin gönüllü şekilde bu kampanyaya katıldığını belirten Ahmedov, “Birkaç yıl sonra bu ağaçlar büyüyecek, bazıları yeşillik, bazıları meyve verecek. Azerbaycan’da hava daha iyi olacak ve insanlar daha iyi bir çevrede yaşayacak. Aynı zamanda ülkemiz güzelleşecek. Ağaç dikilen bölgeler yeşil vadiye dönüşecek.” şeklinde konuştu.

Timetürk, 06 Aralık 2019

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Parlamentoyu Feshetti, Ülke 9 Şubat’ta Erken Seçime Gidiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, parlamentoyu feshetti. 10 milyon nüfuslu, petrol ve doğal gaz zengini Kafkasya ülkesi 9 Şubat’ta erken seçime gidecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 5’inci dönem parlamentoyu feshetti.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Aliyev’in, erken genel seçimlerin 9 Şubat 2020’de yapılmasına karar verdiği duyuruldu.

Sondakika, 05 Aralık 2019

Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, Dilucu Sınır Kapısı’nda Incelemede Bulundu

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye’nin Nahçıvan sınır kapısı olan Dilucu’nda incelemelerde bulundu.

Temaslarda bulunmak üzere Iğdır’a gelen Turagay, beraberindeki heyetle Nahçıvan sınırındaki Dilucu Sınır Kapısı’na geçti.

Burada incelemelerde bulunan Turagay, daha sonra da gümrük çalışanlarıyla bir araya geldi.

Sınır kapısında sürdürülen hizmetler hakkında ilgililerden brifing alan Turagay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bugün aslında hem Iğdır’daki Gümrük Müdürlüğünü ziyaret ettik hem de Dilucu Gümrük Kapısı’na geldik. Iğdır bizim için çok önemli ve buradaki ekonominin gelişmesi de bizim için çok önem taşıyor.” dedi.

Sondakika, 06 Aralık 2019

Kazakistan Senatosu, Türkiye İle Askeri İş Birliği Anlaşmasini Onayladi

Kazakistan’da parlamentonun üst kanadı Senatoda Savunma Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla düzenlenen oturumda, Kazakistan ile Türkiye arasındaki iş birliği anlaşması ele alındı. Oylamanın ardından anlaşma onay için Cumhurbaşkanlığına gönderildi.Savunma Bakan Yardımcısı Timur Dandıbayev, oturumda yaptığı konuşmada, bugüne kadar Kazakistan ile Türkiye arasında askeri iş birliğinin 1993 ve 1994 yıllarında imzalanan askeri bilim, teknik ve eğitim anlaşmaları temelinde yapıldığını belirterek, söz konusu anlaşmalarda etkinliklerin finansmanıyla ilgili normların olmaması nedeniyle yeni bir anlaşma yapma kararı alındığını bildirdi. Anlaşmanın geçen yıl eylül ayında Ankara’da imzalandığını hatırlatan Dandıbayev, amacın 2 ülke arasında eşitlik ve karşılıklı yarar ilkelerine dayanarak uzun vadeli askeri iş birliğini daha da geliştirmek olduğunu söyledi. Dandıbayev, “Anlaşmanın uygulanmasının Kazakistan’ın askeri alanda imkanlarının genişlemesini sağlayacağından ve iki ülke arasındaki askeri iş birliğine olumlu yansıyacağından eminim.” dedi.

 (6 Aralık 2019 QHA media)

Türkmen Lider Salihi’nin Özel Kalem Müdürünün Evine Bombalı Saldırı

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi’nin Özel Kalem Müdürünün Kerkük’teki evine bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi.Irak Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sorumlusu Afrasyav Kamil, basına yaptığı açıklamada, Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Erşet Salihi’nin  Özel Kalem Müdürü Behcet İzettin’in Musalla semtindeki evine el bombası atıldığını söyledi.Motosikletli saldırganların henüz kimliğinin tespit edilemediğini belirten Kamil, saldırı sonucu can kaybı yaşanmadığını ifade etti.Kamil, saldırının ardından bölgede geniş çaplı inceleme başlattıklarını kaydeti.

(6 Aralık 2019 QHA media)

Türkmenistan ve Romanya, Karadeniz-Hazar Denizi transit Koridor Projesini Kurtaracak

Türkmen Dışişleri Bakanlığı, Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın Doğu Komşuluk Ülkeleri ile İlişkiler Ofisi Genel Direktörü ile bir toplantı yaptı  ve bakanlığa atıfta bulundu.Görüşme sırasında, taraflar siyasi, ticari, ekonomik ve kültürel alanlarda ikili işbirliği umutlarına değindiler.Taraflar, 2020 boyunca ziyaretleri en yüksek düzeyde organize etme olanaklarını keşfetme konusunda anlaştılar.

Raporda, Hazar Denizi-Karadeniz uluslararası taşımacılık rotası oluşturma projesine özel önem atfedildiğini belirtti.

AZERNEWS, 6 Aralık 2019

Kazakistan Avrupa-Asya Ulaşım Koridorlarını Geliştirmek için 30 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı Ulaştırma Komitesi Başkan Yardımcısı Dauren Sabitov, Kazakistan Avrupa-Asya ulaşım koridorlarının geliştirilmesi için yaklaşık 30 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi.

Sabitov, Bakü etkinliğinde yaptığı açıklamada, Avrupa-Kafkasya-Asya Koridorunun Geliştirilmesine Yönelik Uluslararası Taşımacılığa İlişkin Temel Çok Taraflı Anlaşmanın imzalanmasına ilişkin Temel Çok Taraflı Anlaşmanın 20. Yıldönümü ve Hükümetlerarası Komisyonun Daimi Sekreteryası’nın (IGC) 14. toplantısına dikkat çekti.

6 Aralık 2019 AZERNEWS